Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
09 Aralık 2019
Haber
Anket
Türk bayraklı gemilere ‘Ege Adaları’ müjdesi
Ege adalarına sefer yapan Türk bayraklı yolcu gemilerinin uluslararası klas kuruluşlarından alması gereken belgeleri artık Ulaştırma Bakanlığı verecek. Kararla belge maliyeti ciddi oranda azalacak.Türkiye ile Yunanistan arasında gerilimlere neden olan Ege Adaları için Türkiye tarafından önemli bir adım atıldı. Buna göre, daha önce bu adalara sefer yapan Türk bayraklı yolcu gemilerinin uluslararası klas kuruluşlarından alması gereken belgelerin artık Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca verilmesi kararlaştırıldı. Kararla Ege adalarındaki Türk Bayraklı yolcu gemilerinin payı ve Türkiye’nin menfaatleri korunurken, yolcu taşımacılığının yabancı bayrak ülke gemileriyle yapılmasının da önüne geçildi.

ÖNEMLİ BİR HAMLE

Düzenlemeyle belgelendirme maliyetleri de azaldı. Ulaştırma Bakanlığı, ‘Gemiler İçin Yetkilendirilmiş Kuruluşlar Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle Türkiye’nin Ege adalarındaki nüfuzunu artıracak önemli bir hamleye imza atıldı. Buna göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yönetmelikte yaptığı düzenlemeye göre, sefer kapsamında Ege Denizi’ndeki adalara gidiş için 18 Ocak 2018’den önce ‘Denize Elverişlilik Belgesi’ düzenlenen Türk Bayraklı yolcu gemilerinde, yetkilendirilmiş kuruluş tarafından düzenlenen Klas Sertifikası’na sahip olma şartı aranmayacak.

Gemi başına maliyet 1 milyon lira azalacak

Kararla Türk bayraklı yolcu gemileri için maliyet azaltılırken, bu hatlardaki payda Türkiye’nin menfaatleri de korunacak. Bu şekilde yolcu taşımacılığının yabancı bayraklı gemilerle yapılması da engellenecek. Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre düzenlemeyle Ege Adaları’na sefer yapacak yolcu gemilerinin belge maliyeti ise gemi başı 500 bin ila 1 milyon lira arasında azalacak.

Uzak sefer gibiydi

Daha önce Ege Denizi’nde adalara sefer yapan Türk bayraklı yolcu gemileri, Ege adalarının Türkiye’ye çok yakın olmasına rağmen uzak sefer yapan gemiler gibi belgelendirilmek zorundaydı. Değişiklikle gemiler için sertifikalandırma yine uluslararası standartlarda olacak.
Kaynak: Akşam
Eklenme tarihi: 26.11.2018
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 IEC Denizcilik
 İDÇ Denizcilik
 APM Denizcilik Na..
 ŞENER Tersanecili..
 MEGASTAR Daily Bo..
 ÖZLER İskele Ltd...
 AK Denizcilik
 TUNCMETE Denizcil..
 TEXPERT Teknoloji..
 TRANSATLANTIK Den..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim