Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
16 Temmuz 2024
Haber
Anket
SUBÜ Denizcilik MYO törenle açıldı
Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Denizcilik Meslek Yüksekokulu düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, +1 Uygulamalı Eğitim Modeli ile elde ettikleri başarıları denizcilik alanında da sürdürmeye kararlı olduklarını ifade ederken; Vali Kaldırım ise meslek yüksekokulunun denizcilik sektörüne büyük katkılar verecek bir mihenk taşı olacağına inandığını söyledi.Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Denizcilik Meslek Yüksekokulu, Kocaali’de düzenlenen törenle açıldı. Törene Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sanayi ve Teknoloji Eski Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, Kocaali Kaymakamı Dr. Emre Nebioğlu, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Gürdal, STK üyeleri, akademisyenler, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış töreninde meslek yüksekokulunun faaliyete geçmesi için emek gösterenlere hediye takdim edildi. Protokol daha sonra 2020-2021 Akademik Yılı’nda eğitim-öğretime başlayacak okulu gezdi.

Pruvamız neta olsun

Törenin açılış konuşmasını yapan, “Denizcilik MYO Müdürü Doç. Dr. Nuri Akkaş, “Bilgiyi beceriyle bütünleştirme ilkesiyle hareket eden üniversitemizde sadece teoride değil pratikte de kalitesini ortaya koyan ve bunları birleştirmiş denizcilik öğrencileri yetiştirmek için hazırız. Eğitim planlarımız çağın tüm gereksinimlerine göre kurgulandı. Modern laboratuvarlara sahibiz. Melenağzı’nda bir uygulama alanımız bulunuyor. Öğrencilerimizin iş hayatlarında kendilerine yol gösterecek vizyonu kazanmaları için her şey düşünüldü. Gerekli ve yeterli tüm donanımlara sahip şekilde eğitim, 3 programımızda toplam 113 öğrencimiz ile eğitim öğretime başlayacağız. Pruvamız neta olsun. Allah selamet versin” diye konuştu.Hikâye güzel bir finalle taçlandı

Kocaali’nin en güzel günlerinden birini yaşadığını söyleyen Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, “1999 yılında yaşanan depremden sonra Kocaali’nin yüksekokul hikâyesi başladı. Dönemin başkanı Osman Emanet Bey ile başlayan ve dernek kurularak devam eden uzun hikâye bugün çok güzel bir finalle taçlanıyor. Kocaali ölçeğindeki ilçelerde bu tür atılımların olması çok arzulanır. Fakat çok özel bir alanda böyle bir okulun açılması tüm paydaşların çok mutlu oldukları sonuçlara bizi ulaştıracaktır diye ümit ediyorum. Yeni yapılan meslek yüksekokulumuza taşındığımızda çok daha güzel bir alanda hizmet vermiş olacağız. Muhtarından oda başkanına, siyasi parti ilçe başkanlarından bir çuval fındığını okul açılsın diye veren vatandaşlarımıza kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”Bugün diktiğimiz fidan büyüyecek

Özel bir gün yaşadıklarını vurgulayan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Yeni bir okul açıyoruz ama biz bu okulu bir başlangıç olarak değerlendiriyoruz. Bu diktiğimiz fidan büyüyecek ve hem ülkemizin hem bölgemizin ihtiyaçlarına yönelik insanlar yetiştirecek. Be şehirden doğan ‘+1 Uygulamalı Eğitim Modeli’ ile iş dünyasıyla iç içe çalışıyoruz. İş dünyasının görüşlerini alıyor, Fikir Soframızda birlikte karar veriyoruz. Bunun göstergesi olarak yeni açtığımız birimler yüzde 100 doluluğa ulaşmış durumda. Üniversitemiz Türkiye’nin önde gelen bir kariyer sitesinin yapmış olduğu işveren tercihi çalışmasında 11. sırada yer aldı. Elektrikli aracımız Revolt TÜBİTAK Efficiency Challenge Yarışları’nı 3. sırada,  İstanbul Park’ta yapılan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Gösteri Yarışı’nı ise 2. sırada tamamladı. Bundan sonra aynı kararlılıkla Denizcilik alanında da bu başarıları elde edeceğiz. Okulumuzun açılması için verilen mücadelenin çok sayıda kahramanı var. Bizimle bu okulun açılması için gönüldaşlık yapan herkese çok teşekkür ediyorum. Çok emek verdik, çok bekledik sonuçta başarıya ulaştık. Hayırlı uğurlu olsun.”

Sakarya’yı da ön plana çıkaracaktır

Denizcilik MYO’nun Kocaali’ye yeni bir ivme kazandıracağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Burası bilim yuvası ve bir kılavuz. Bu rehberin ışığı altında şehrimize ve ülkemize çok değerli hizmetler vereceğine inanıyorum. Gençlik yıllarımızda dünyada denizde en az kaza yapan ülkenin Türkiye olduğu söylenir ve bunun uluslararası gemimiz olmadığı için olduğuna yönelik bir şaka yapılırdı. Şimdi şükürler olsun denizlerde hız alıyoruz. Sakarya denince deniz akla gelmiyor. Oysa Sakarya’nın denize kıyısı olan 3 ilçesi var. Kıyılarında mavi bayrak dalgalanıyor. Türkiye’mizin nadir yerlerinden biri. İnşallah bu okul Sakarya’mızın bir deniz kenti olduğunu ön plana çıkaracaktır. 21.yüzyılda uzmanlaşmış eğitim önemli. Toplum ve sektörler kaynak yapan, birlikte olan bir üniversitenin Sakarya’mızda olması büyük şans. Maksimum verimli üretim modellerini uygulamalı bilimlerle geliştiriyoruz. Bu tüm sektörler için geçerli. Uzmanlaşmış denizcilik çalışmaları bizim için çok önemli. Denizcilik olmazsa olmaz. Bizler bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Denizcilik Meslek Yüksekokulumuz hayırlı olsun.”

Yükseköğretim kaliteli bir noktaya ulaştı

Açılışta konuşmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Çünkü keyifli ve zorlu bir süreç atlattık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Koşturmacalı bir süreçti. Elhamdülillah bugün bu sonucu almanın memnuniyetini duyuyorum. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle meslek yüksekokullarımız sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda ivmelendi. Özellikle organize sanayi bölgelerinde bulunan okullara ciddi teşvikler veriliyor. Bugün açılışını yaptığımız Denizcilik MYO’nun tam doluluğa ulaşması atılan adımların ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Bugün yükseköğretim çok kaliteli bir noktaya ulaştı. Burası da iddiasına uygun bir vasıf kazanacaktır. Üniversitelerimiz hayatın gerçeklerini mutlaka yansıtmalıdır. Üniversitelerin omurgası akıldır. Hayatın kendisi gibi eğitim-öğretim de dinamik bir süreçtir. Okul öncesinden üniversiteye kadar eğitim-öğretimin tüm aşamalarında değişim şarttır. Önemli olan tüm tarafların katkısıyla bu değişimi gerçekleştirmektir. Kocaali öğrencileri bağrına basacak ve bir örnek teşkil edecektir” ifadelerini kullandı.

Özel ve nadide bir şehiriz

Sakarya’nın Türkiye’nin her ilinden insanların bir araya gelerek huzur içinde yaşadığı bir huzur, sevgi ve güven şehri olduğunu belirten Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Özel ve nadide bir şehiriz. Misafirperver, gelen misafirine gönlünü, bağrını, evini açan bir şehiriz. Bu şehirle ne kadar gurur duysak az. Şehrimiz belirli alanlarda ön alıyor. Tarım, sanayi ve turizm şehri olmanın yanında savunma sanayinin merkezi olma noktasında ilerleyen; son keşfedilen doğalgazla, Miami’ye benzetilen kumsalıyla sağlık turizmi açısından, ulaştırma ve lojistik açısından önemli bir şehir. Bilgiyi ürüne dönüştüren ülkeler artık efendi oluyor. Geçmişte tarım ve sanayi toplumları efendiydi. Günümüzde artık akıllandırılmış şehirlerin konuşulduğu bir dönemde, robotlara kimlik verilmesinin tartışıldığı bir dönemde bilgi teknolojilerinin ne kadar önemli olduğunun farkındayız.”

SUBÜ hızlı bir şekilde yükseliyor

Sakarya’nın bilgi teknolojileri açısından da çok şanslı olduğunu söyleyen Vali Kaldırım, “Çok iyi bir temel, birikim ve vizyon var. Bu şehirden global ölçekte bir şehir çıkar ve bir cazibe merkezi haline gelir. Sakarya’mız bu noktalara çok iyi odaklandı. İyi ve güzel projeler yapılıyor ve yapılmaya devam edilecek. Kocaali özel bir yer. Hem tarım, hem turizm hem de yeni yatırım alanlarıyla ön alacak ilçelerimizden birisi. Geçici olarak bu binada açılışı yapıyoruz. Ülkemizin denizcilik sektörüne çok büyük katkılar verecek ve bir mihenk taşı olacaktır. Dünyada bir numara olan insanlara ihtiyacımız var. Bakış açımız her zaman bu yönde olsun. SUBÜ genç olmasına rağmen hızlı bir şekilde yükselen bir üniversite. Kalitesi son derece iyi. Ülkemize çok ciddi katkı veren üniversitelerden birisi haline geldi. Üniversitelerimizle birlikte güzel bir iş birliği halinde ilimizin çıtasını daha yukarılara taşıma noktasında ciddi gayretler vereceğiz. Denizcilik Meslek Yüksekokulumuz şehrimize hayırlar getirsin.”

*****************

KONU İLE İLGİLİ DİĞER HABERLERİMİZ;
- SUBÜ Denizcilik MYO, bu yıl eğitime başlıyor
- SUBÜ Denizcilik MYO açılış için gün sayıyor
- SUBÜ Denizcilik Meslek Yüksekokulu eğitime başlıyor
Kaynak: bizimsakarya
Eklenme tarihi: 09.09.2020
Share |
YORUMLARINIZ


Bol şans
Açılış törenlerine aldanmayın öğrencilerin çoğu staj yapmak için gemi bulamaz mezuniyet sonrasında büyük ihtimal işsiz uzun süre bekler bu durumda puruvanız pek Neta olmaz.

Yazan: Yavuz akyol - 10.09.2020 04:45:47
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 MOBYDİCK Yat
 ALABANDA Deniz Ta..
 AKDENİZ Ro-Ro Den..
 C-M Denizcilik
 ATİPOST Turizm
 MARMARA Denizcili..
 OBA Denizcilik
 ÇANAKKALE Ayna De..
 ATLAS Gözetim ve ..
 TURKON Holding
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim