Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
29 Mart 2020
Haber
Anket
Denizcilik sektöründe ''Kara göründü''
Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, denizcilik sektörünün ilerisinin açık olduğunu, ama hala fırtınanın içinden geçtiğini, bu süreçte önemli olanın ayakta kalmak olduğunu belirterek, "2013 değil, ama ondan sonraki yıllarda savunma sanayi ürünlerinde gemi ihracatı bir numaralı sektör haline gelecek" dedi.

Denizcilik sektörüne ilişkin bilgi veren Kalkavan, bu yılın da 2012'den çok farklı geçmediğini söyledi. Bazı piyasalarda kıpırdamalar olduğunu, ama bu kıpırdamaların henüz tam yansımasının bu sene çok kolay olmayacağını dile getiren Kalkavan, "Hem taşıma hem de gemi inşa açısından bu yıl en zor senelerden bir tanesi. Görüntü olarak ileri baktığımızda ışığa daha yakınız" diye konuştu.

Bu sene zor bir sene olduğunu ve öyle devam edeceğini anlatan Kalkavan, "Senenin dörtte birini neredeyse tamamlıyoruz ve tahminlerimizde yanılmadık. Beklendiği gibi bir taraftan ekonomik gelişmeler devam ediyor, gemiler geliyor bir taraftan da hurdaya gidişler... Piyasalar biraz daha oynak. Bu da normal. Tahmin ettiğimiz öngörüde devam ediyor" yorumunu yaptı.

"Enerji ve savunma gemilerinde gittikçe büyüyoruz"

Sektörün alternatif işlerine de değinen Kalkavan, şunları kaydetti:

"Özel şeyler yapılmalı. Yoksa Türk gemi sanayi bu özelliklerde mücadelesini sürdürmekte çok zorlanır. Ağırlıklı kısım tamir bakım ve yeni projeler gelecek. Katma değeri daha yüksek, özel alanlarda, mesela enerji alanlarında, araştırma geliştirme, savunma sanayi, harp gemileri gibi alanlarda gittikçe büyüyoruz. Bir de bunun ihracat kısmı gelecek. Hem yerli savunma amaçlı gemiler yapacağız hem de bunları ihraç edeceğiz. Bu günlerde yapılıyor, ama önümüzdeki yıllarda daha fazla yapılacak. Dolayısıyla çeşitli alanlarda özellik kazanıyoruz."

"Savunma sanayinde gemi ihracatı bir numaralı sektör olacak"

İhracata daha çok katkı sağlayacaklarını belirten Kalkavan, "2013 değil, ama ondan sonraki yıllarda savunma sanayi ürünlerinde gemi ihracatı bir numaralı sektör haline gelecek"öngörüsünde bulundu.

Navlun fiyatları hakkında da bilgi veren Kalkavan, "Kontinye hariç navlun fiyatları bu yıl çok fazla değişiklik göstermez. Çünkü kontinye biraz daha hızlı yükselir. Navlun fiyatları oynar, ama çok fazla beklentimiz yok. Bu sene de zor bir yıl olacak navlun fiyatlarında" bilgisini verdi.

Kalkavan, Türk gemi sanayi sektörü temsilcilerine ise, "İlerisi açık, ama hala fırtınanın içinden geçiyoruz. Dikkatli olup, ayakta kalmaya çalışsınlar" tavsiyesinde bulundu.


Kaynak: Haber3
Eklenme tarihi: 23.03.2013
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 BATUM Denizcilik ..
 SEAHORSE Shipping..
 TEMEL Denizcilik ..
 BKT RoRo İşl. A.Ş..
 YAĞCI Denizcilik
 DOKA MARİN Gemici..
 ULUÇAY Yatçılık
 NNC Shipping. co.
 HANMAR Denizcilik
 JALE Tur
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim