Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
29 Mart 2020
Haber
Anket
Boğaz'da akaryakıt kaçakçılarına film gibi operasyon
Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı'nda akaryakıt kaçakçılığı yapan çeteye operasyon düzenlendi. Tankerlere yanaşmak için radara yakalanmayan tekne yaptıran çetenin 20 milyon liralık vurgun yaptığı ortaya çıktı. 30 kişi gözaltında.

İstanbul Jandarma Komutanlığı, M.H liderliğindeki bir çetenin Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerden deniz motorini adı altında yurda girişi yasaklanan, çevre ve insan sağlığı açısından tehlikeli olan LCO isimli bir maddeyi getirdiği bilgisine ulaştı. Şebeke elemanlarının Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı'nda bulunan tankerlerden aldığı kaçak akaryakıtı karaya çıkartmak için yoğun olarak Pendik Limanı, Yenikapı bölgesinde bulunan Kumkapı Balıkçı Hali ve Küçükçekmece bölgesindeki kanalı kullandıkların tespit edildi.MİT görevlisi kimliği bile çıktı

15 ayrı adrese, münferit olarak yapın operasyonlarda toplam 5 bin 275 ton kaçak akaryakıt ile suçta kullanılan 7 deniz tankeri, 11 tekne, 2 minibüs ve 1 kamyon ele geçirildi. Aralarında çete lideri M.H'nin de bulunduğu 30 kişi de gözaltına alındı. Aramalarda, 3 tabanca, avukat kimlik kartı, MİT görevlisi kimliği gibi belgeler de ele geçirildi. Örgütün faaliyetlerini inceleyen ekipler, sahte kimlikler hazırlayarak kendisini subay, istihbaratçı olarak tanıtan bir şahsın, bu şekilde örgüt üyelerinin bir kısmından da, yakalanmalarını önleme vaadiyle para alarak dolandırıcılık yaptığını belirledi. Akaryakıt kaçakçılığından yaklaşık 20 milyon liralık vurgun yapan çete üyeleri dün adliyeye sevk edildi.

Teknik takibe jammer cihazı ve şifreli önlem

Boğazlardan transit geçiş yapan gemilere yaklaşan çetenin, radara yakalanmayı önlemek için özel tekneler yaptırdığı ortaya çıktı. Şebeke elemanlarının tankerlere yanaşarak alabora olmayı dahi göze almak suretiyle yakıtı aldıkları, akaryakıtın karaya çıkartılması esnasında da, teknik takipten kurtulmak için şifreli telefon görüşmesi yaptıkları, ayrıca sinyal kesici jammer cihazlarından kullandıkları anlaşıldı.


Kaynak: Stargazete
Eklenme tarihi: 26.03.2013
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 LİDER Gemi San.Tu..
 ÖZKANDEMİR Denizc..
 ELDAŞ Gemicilik
 DMV Denizcilik
 DEK Shipping
 ALPAGUL Denizcili..
 NUR Denizcilik
 AKSU Su Dağıtım T..
 TRUVA Denizcilik
 RAYBEN Denizcilik..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim