Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
18 Şubat 2020
Haber
Anket
Dev casus gemisinin hedefi: Rusya
Mart ayında Boğaz'dan geçen dev geminin Norveç'e ait 250 milyon dolarlık casus gemisi olduğu ortaya çıktı. Geminin hedefinde Rusya'nın Kuzey Kutbu'ndaki faaliyetleri var.

İstanbul Boğazı'ndan mart ayından geçerek İskandinavya'ya yönelen dev geminin, Rusya'nın Kuzey Kutbu'ndaki faaliyetlerine karşı kullanılacağı ortaya çıktı.Norveç'in başkenti Oslo'da basına açıklamalarda bulunan Norveç ordusunun istihbarat biriminden Korgeneral Kjell Grandhagen, "Siyasi liderlerimizden bu yönde bir talep olduğu için Kuzey Kutbu'nu yakından izleyeceğiz" dedi.

ABD'nin bölgedeki müttefiklerinden Norveç yönetimi, 250 milyon dolarlık gemiye geçici olarak Marjata ismini verdi. Sensörler, radarlar ve son teknoloji ile donatılan geminin 2016'dan itibaren Kutuplarda faaliyet göstereceği kaydedildi.

Kutuplara, Soğuk Savaş dönemindeki casusluk faaliyetlerinin geri gelmesinin arkasında ise küresel ısınma var. İklim değişikliği nedeniyle bölgedeki buzullar eridi ve ortaya yeni menfaatler çıktı. Örneğin dünyanın keşfedilmemiş petrol yataklarının yüzde 13'ü ve gaz kaynaklarının da yüzde 30'u Kuzey Kutbu'nda bulunuyor. Kuzey Kutbu'na sınırı olan 8 ülke de (ABD, Kanada, Norveç, Finlandiya, İsveç, Danimarka, İzlanda ve Rusya) şimdiden bu kaynakların geleceği hakkında çalışmalarına başladı. Diğer taraftan buzullar eriyince Kuzey Kutbu kış döneminde de kıtalararası gemi taşımacılığına açılmış oldu. Gemilerin bölgeyi kullanması taşımacılıkta ciddi bir yakıt ve zaman avantajı sağlıyor. Dünya basını da gelecek yıllarda artmasına kesin gözüyle bakılan Kuzey Kutbu'ndaki casusluk faaliyetlerine Norveç'in dev gemisi ile hazırlandığı yorumunu yaptı.Kaynak: Sabah
Eklenme tarihi: 13.06.2014
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 RİZE İPEKYOLU Den..
 YEĞİNER SHIPPING ..
 ONUR Makina San. ..
 ALPAGUL Denizcili..
 UZMAR Uzmanlar De..
 FURKAN Denizcilik
 ALFA SİSMİK Deniz..
 BAKAN Denizcilik
 DADAYLILAR
 ARAS Gemi Kurtarm..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim