Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
08 Aralık 2023
Haber
Anket
Denizcilik İşletmeleri özelleştiriliyor mu?
Hazırladığı yazılı soru önergesini İBB Meclisinde sözlü okuyan İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Namık Kemal Ceylan, İstanbul’da Deniz İşletmesinin özelleştirileceğinin doğru olup olmadığını Meclis Gündemine getirerek Başkan Kadir Topbaş’a şu soruları sordu: “Kamunun ana kaynakları hep özelleştiriliyor; Bu işletmeleri alanlar zenginleşiyor, gelişiyor, Kamu ise kaynaklarını kaybediyor. Deniz yollarının Özelleştirilmesinin sebebi nedir? Deniz yollarını özelleştirirseniz gelirini nerede kullanacaksınız? Deniz Yolları özelleşirse; 65 yaş üstü yurttaşlarımız, öğretmenlerimiz, polislerimiz ve Meclis Üyeleri kazanılmış haklarını kaybedecekler mi? Kamunun bu kaynaklarının yok pahasına satılmasına rağmen İBB neden hala bu kadar borçlu? Bu güne kadar yapılan önceki özelleştirmelerin gelirleri nerelerde kullanıldı?”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinin 2014 yılı Aralık ayı toplantılarında Kadıköy Belediyesi ve İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Namık kemal Ceylan’ın hazırladığı, İBB Meclis Başkanlığına sunduğu ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen yazılı soru önergesi:

İSTANBUL BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞI’NA
Geçtiğimiz günlerde Deniz işletmelerinin özelleşeceğini haber bültenlerinde okuduk. Kamunun ana kaynakları hep özelleştiriliyor; Bu işletmeleri alanlar zenginleşiyor, gelişiyor, Kamu ise kaynaklarını kaybediyor. Deniz yolları işletmelerinin verileceği kişi veya kurum belli mi? Diye sormak gerekiyor, Sayın Başkanımız Kadir Topbaş’a sormak istiyorum; Özelleştirilmesinin sebebi nedir? Eğer zarar söz konusuysa öneride bulunmak istiyorum;
Çeşitli meslek gruplarında 310 kişilik Büyük Şehir Meclis Üyemiz var. Aramızda mühendis, ekonomist, işletmeci arkadaşlarız var. İBB Meclisinden AKP’den CHP de ve MHP’den bir komisyon oluşturulup deniz yolları işletmesine danışman desteği verilebilir, amaç iyi niyetse aklıselimin yolu budur. Eğer böyle bir girişimde bulunulacaksa; Öğretmen, Polis, Zabıta memurları ve 65 yaşı insanlarımız ve meclis üyelerinin ücretsiz ulaşım hakları kaldırılacak mı?
Kamunun bu kadar kaynağı satılıp buhar olup uçarken şimdide deniz yolları özelleşmesi gündeme geldi. Ben şimdide buradan sormak istiyorum Deniz yollarını özleştirip kaynağı nerede kullanacaksınız? Kamunun bu kaynaklarının yok pahasına satılmasına rağmen İBB neden hala bu kadar borçlu! Bu doğrultuda;
1-Bu güne kadar yapılan önceki özelleştirmelerin gelirleri nerelerde kullanıldı?
2-Deniz yollarını özelleştirirseniz gelirini nerede kullanacaksınız?
3-Deniz Yolları özelleşirse; 65 yaş üstü yurttaşlarımız, öğretmenlerimiz, polislerimiz ve meclis üyeleri kazanılmış haklarını kaybedecekler mi?
4-İBB’nin kimlere ne kadar borcu var? Hangi kamu birimlerine borcu var? Hangi özel kuruluşlara borcu var?
5-Yurtdışı Borçlanması var mı? Varsa hangi finans kuruluşlarına veya kurumlarına?Kaynak: Gerçekgündem
Eklenme tarihi: 24.12.2014
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 MİDSHİP Maritime
 KALE Grubu
 ÖZEL Martı Denizc..
 GİSAN Gemi
 MALATYA Büyükşehi..
 ÇANAKKALE Ayna De..
 AYGÜN Denizcilik ..
 SELİNDA Boat
 DOJİ Denizcilik
 GÜLNAK Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim