Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
03 Haziran 2020
Haber
Anket
Kaçaklara ''Umut'' oluyorlar
Sahil Güvenlik arama kurtarma gemisi TCSG Umut, Ege Denizi'nde olumsuz şartlarda karşı kıyıya varmaya çalışan kaçakların sağ kurtulmasına katkıda bulunuyor.

Sahil Güvenlik arama kurtarma gemisi TCSG Umut, düzensiz göç ve kaçakçılıkla mücadelede etkin rol oynayan modern sistem ve cihazlardan oluşan donanımıyla, görev yaptığı Ege Denizi'nde olumsuz şartlarda karşı kıyıya varmaya çalışan kaçakların sağ kurtulmasına katkıda bulunuyor.TCSG Umut'un arama kurtarma faaliyetlerine, AA ekibi de tanıklık etti.

Gece yarısı radar ve gece görüşlü kameralarla tespit edilen yaklaşık 40 kişinin bulunduğu lastik bota, durması için siren çalınıp ışık tutularak yaklaşıldı.

Kaçakları taşıyan bot durmayınca bir ekip, gemiden indirilen botla kaçakların yanına gitti.

Ekiptekilerin, çalışmalar sırasında kapasitesinin üzerinde kaçağın bindiği lastik botların alabora olmaması amacıyla azami gayret gösterdiği, aralarına çocukları alan kaçaklardan bazılarının ise motoru durduğu sırada suya eğilip kulaç atarak botlarıyla uzaklaşmaya çalıştıkları gözlendi.

Geminin komutanı Yarbay Cüneyt Kara, dirençte bulunmaları durumunda kaçakları taşıyan botların gemi ve lastik bot manevralarıyla emniyetli şekilde zarar verilmeden durdurulmak istendiğini belirterek, "Bazı şartlarda durmayıp seyirlerine devam ederek direnç gösteriyorlar. Bu kapsamda birinci önceliğimiz, düzensiz göçmenlerin can emniyetidir. Çünkü hiçbir deniz tecrübesi olmayan, taşıma kapasitesinin çok üzerinde botlara bindirilen düzensiz göçmenler, panikle, botun alabora olmasına ve can kaybına yol açabilir. Bu nedenle bu hususlarda çok hassas davranıyoruz" diye konuştu.

10 kaçaktan 9'u, Ege Denizi'nde kurtarılıyor

İstatistiklere göre, kaçakların yüzde 90'ından fazlası, Ege Denizi'nde kurtarılıyor.

Yunan adalarından Midilli'nin 5, Sakız'ın 4,2, Sisam'ın 1, Sömbeki'nin 3,8, İstanköy'ün 3 ve Rodos'un 10 mil gibi kısa mesafelerde bulunması, Ege Denizi'nin tercih edilmesinin başlıca nedeni gösteriliyor.

Yakalanan kaçakların çoğu, göçmen kaçakçıları aracılığıyla yola çıkıp, deniz geçişi esnasında kendi kaderlerine terk edilenlerden oluşuyor.

Ege Denizi'nde geçen yıl 528 olayda 12 bin 884 kaçağı kurtararak göçmen kaçakçılığı iddiasıyla ise 72 kişiyi yakalayan Sahil Güvenlik ekipleri, "Ege'de Umut Harekatı" kapsamında yılbaşından 20 Mayıs'a kadar ise 7 bin 255 kaçağı kurtardı, göçmen kaçakçılığı iddiasıyla 21 kişiyi yakaladı.

"Sahil Güvenlik Açık Deniz Arama Kurtarma Gemi Projesi" kapsamında inşa edilen dört gemiden üçüncüsü olan TCSG Umut'un yanı sıra, TCSG Dost Samsun'da, TCSG Güven İstanbul'da, TCSG Yaşam Mersin'de konuşlu bulunuyor.Kaynak: Yenişafak
Eklenme tarihi: 22.05.2015
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 PRUVA Denizcilik ..
 DENTA Denizcilik
 ORSA Tanker İşlet..
 ÇEŞME Balik Turu
 ONURHAN Denizcili..
 EFE Gemi İşletmec..
 JASMİNE COURT Hot..
 BATUHAN Denizcili..
 MERYEM ANA Deniz ..
 GEMEK Denizcilik ..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim