Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
22 Ağustos 2019
Haber
Anket
FETÖ'cü komutandan 'Kimyasal saldırı var, topları doldurun' emri
Darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin davanın tutuksuz sanığı, "Bize uçaktan kimyasal saldırı olabileceği söylenerek geminin toplarının doldurulması emrini verildi." dedi.Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 51'i tutuklu, 11'i firari 92 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki 250 kişi kapasiteli salonda görülen duruşmaya, tutuklu, tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.

Duruşmaya, müdahil olarak Başbakanlık avukatları Halit Çokan ve AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan'ın avukatı Hüseyin Coşkun katıldı. AK Parti Gölcük İlçe Başkanı İdris Alp ve yönetim kurulu üyeleri de duruşmayı takip etti.

Tutuksuz sanık TCG Yavuz'un eski Silah Elektronik Subayı Teğmen M.H.B, darbe giris¸imi sırasında "Darbeci amiral Ayhan Bay tarafından gemi komutanı Sezayi O¨zgu¨r O¨ztürk'e verilen kurallara aykırı tu¨m emir ve talimatları sorgulamadan uyguladıgˆı, darbecilerle hareket ettigˆi, gemi komutanından aldığı talimat doğrultusunda geminin toplarını atışa hazır hale getirttiği, SABKOR dolabının anahtarını himayesindeki askerlere vererek gerek toplara yüklenecek mühimmatın gerekse diğer silah ve mühimmatın dolaptan çıkartılmasını sağladığı, Sezayi O¨zgu¨r O¨ztürk ve diğer sanıklarla Donanma Komutanı Veysel Kösele ve Komodor Kerim Uça'nın kamaraya kapatılarak etkisiz hale getirilmesi, yine silah zoruyla Donanma Komutanı'nın Emir Astsubayı Yalçın Gül'ün ve Koruma Astsubayı Ebubekir Öztürk'ün etkisiz hale getirilmesi, Koruma Astsubayı Ebubekir Öztürk'ü etkisiz hale getirirken silah kullanılması ve silahla 2 kez ateş edilerek etkisiz hale getirilmesi olayında bulunduğu, Donanma Komutanı'nın kamarasının kapısının önünde nöbet tutan sanıklardan olduğu, darbe girişimini öğrendiği halde darbe tarafında yer alanlarla hareket etmeye devam ettiği" suçlamalarıyla ilgili savunma yaptı.

Devlet okullarında okuduğunu, Deniz Harp Okulu'nu yedinci olarak bitirdiğini belirten sanık M.H.B, FETÖ ile hiçbir bağının olmadığını ve bu yapıyla hiç işinin olmadığını öne sürdü.

İstanbul'daki etkinlikten dönerken, gelen emirle geminin yeniden Marmara Denizi'ne dönüş yaptığını anlatan M.H.B, "Komodor Uça, emrin neden kendisine değil de gemi komutanına geldiğini söyleyerek kızdı. Sitem etti. Bize eğitim yapılacağı söylenmişti. Sonra terör saldırısı olacağı aktarıldı. Gölcük'teki gemilerin de bu nedenle kaldırıldığını duyduk. Sezayi Öztürk bize uçaktan kimyasal saldırı olabileceğini söyleyerek, geminin toplarının doldurulması emrini verdi. Bu emri personele ben iletmedim. Yüzbaşı Gürhan Gürsoy vermiş olabilir." şeklinde konuştu.

"X- Band uydu sisteminin kesilmesi emri verildi"

Silahlı olan gemi komutanı Öztürk'ün X- Band uydu sisteminin kesilmesini ve sinyal gönderen tüm cihazların kapatılmasını istediğini ifade eden M.H.B, komutanın darbe karşıtı olduğunu, gemi ve personelin güvenliği için bu emirleri verdiğini düşündüğünü ileri sürdü.

Gemi komutanının, Donanma Komutanı ile görüştüğünü sandığı kişiye, "Komutanım, Genelkurmay Başkanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanı'ndan emir aldım. Sizi bir süre kamarada misafir edeceğiz." dediğini duyduğunu belirten sanık M.H.B, "Komutan, telefon çekmeyeceği kadar geminin açığa seyretmesini istedi. Bir süre gittikten sonra bana, 'Murat, bak telefonlar çekiyor. Hesabını sorarım sana.' dedi. Bu arada telsizden Gölcük Donanma Komutanlığı limanına gelen gemilere ateş edileceği anonsunu duydum." ifadelerini kullandı.

"Siz sadece komutanlarınıza itaat ettiniz"

Sabaha karşı her şeyin normale döndüğünü anlatan M.H.B, gemi komutanının, "Yaptıklarımdan ve yapmadıklarımdan ben sorumluyum. Siz sadece komutanlarınıza itaat ettiniz. Gölcük'e üsse dönüyoruz." şeklinde anons yaptığını kaydetti.

Kaynak: AA
Eklenme tarihi: 18.11.2017
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 JALE Tur
 SOTRAMP Denizcili..
 SERMAR Denizcilik
 ATA Holding A.Ş.
 DENAŞ Deniz Nakli..
 MMMARİNE denizcil..
 CİNER Marine Ters..
 SİNOMAR Denizcili..
 DOLPHİN Scuba Tea..
 KÖKSALANLAR Deniz..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim