Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
27 Şubat 2020
Haber
Anket
Çandarlı Limanı'ndaki endüstri bölge planı
Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, endüstri bölgesi olması planlanan Çandarlı Limanı'nın gemi bakım-onarım, yakıt ikmal, gemi tedarik gibi işlevler de eklenerek Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki endüstri ve liman üssü haline getirebileceğini ifade etti.

Öztürk, yaptığı açıklamada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada Çandarlı Limanı'nın endüstri bölgesi olarak ilan edileceğini açıkladığına dikkati çekti.

Bunu, çok doğru bir karar olarak yorumladıklarını ifade eden Öztürk, İstanbulbaşta olmak üzere Marmara Bölgesi'nde yatırımcıların yer bulamadığını belirtti.

Ege Bölgesi'nin kuzeyinin lojistik avantajlarla yatırım için Türkiye'nin gözde yerleri haline geldiğini bildiren Öztürk, "İçinde üretim tesisleri olan bir liman, yatırımcıları rekabette öne çıkaracaktır. Çandarlı Limanı'nı endüstriyel bölge kapsamında üretim, gemi bakım-onarım, yakıt ikmal, gemi tedarik gibi çok farklı işlevlerle donatarak ülkemizin Doğu Akdeniz'deki endüstri ve liman üssü haline getirebiliriz." ifadelerini kullandı.

Çandarlı endüstri bölgesinin yerli otomobil için doğru bir üretim adresi olabileceğine dikkati çeken Öztürk, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Çandarlı Limanı Asya-Batı Avrupa ile Akdeniz-Karadeniz hattında aktarma yükleri için önemli bir uğrak noktası olmalıdır. Çanakkale ve İstanbul Boğazı'ndan önceki son durak olan Çandarlı, Türkiye'nin enerji üretim ve depolama merkezi Aliağa'daki yatırımları dikkate alınarak yakıt ikmal üssü haline gelebilir. Böylece 300 milyar dolarlık dünya yakıt ikmal pazarından aldığımız 1,3 milyar dolarlık payı artırabiliriz. Doğu Akdeniz yeni enerji hatları ve lojistik projelerle şekillenirken Çandarlı Limanı lojistik ve enerji kuşağında Türkiye'nin elindeki en büyük fırsatlardan biri olabilir.

Çinli konteyner hatlarının hisselerini satın aldığı Yunanistan'ın Pire Limanı Yeni İpekyolu projesinde öne çıkıyor. Türkiye, Yeni İpekyolu'nun dışında kalma riskini, çok işlevli yapısıyla bölgede öne çıkacak Kuzey Ege Çandarlı Limanı ile bertaraf edebilir."

Eklenme tarihi: 28.11.2017
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 SANBER Denizcilik..
 VERA Denizcilik
 NES TEKNOLOJİ
 ÇİFÇİLER Denizcil..
 UZMAR Uzmanlar De..
 MİRA Denizcilik
 GRANDİ Gemi Kiral..
 MP Uluslararası G..
 ALTUNTAŞ Denizcil..
 HABAŞ Petrol Ürün..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim