Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
09 Aralık 2019
Haber
Anket
Batan 'Bilal Bal' gemisinden kurtulan personel konuştu
Şile’de batan kaptansız geminin başçarkçısının da olmadığı ortaya çıktı. Kartal’da karaya inip kurtulan makine yağcısı ise “Gemi çok eskiydi, egzozdan duman geliyordu, doğacak çocuğumu düşünüp ayrıldım” dedi.‘M/V Bilal Bal’ adlı 1974 yapımı koster, Gemlik’ten aldığı 3 bin 100 ton çelik tozunu Ereğli’ye götürürken 1 Kasım’da Şile’de 7 mil açıkta batmış ve dokuz denizciye mezar olmuştu. Yedi denizcinin cenazeleri bulunurken, yağcı Engin Yüksel ve aşcı Vedat Odabaşı’nın cenazeleri çıkarılamamıştı. Kosterin batma nedeni belirlenemezken, savcılık soruşturma başlatmıştı. Kaptanı olmadan yola çıkıp batan kosterin teknik sorumlusu olan başçarkçısının da olmadığı ortaya çıktı. Gemiye hiç binmeden ehliyetini kiralayan başçarkçı Ali Doğan’a yurtdışı çıkış yasağı konuldu. Gemi son yolculuğuna çıkmadan önce 31 Ekim’de Kartal’da inen makine yağcısı Sabri Yıldırım, Milliyet’e konuştu. Yıldırım, “Gemi çok bakımsızdı. Egzozundan duman geliyordu, doğacak çocuğumu düşünerek kazadan bir gün önce indim” dedi.

‘Alev çıkıyordu’

Gemiden son gün inerek hayatta kalan ama arkadaşlarını kaybettiği için psikolojik tedavi gördüğünü belirten Yıldırım şunları söyledi: “Gemi çok eskiydi. 27 Ekim’de Gemlik’ten bindiğimde makine dairesinde sorun olduğunu anladım. İlk çalıştırma anında tribünlerden bacalara giden duman direkt makine dairesine geliyordu. Duman, hatta alev çıkıyordu tribünlerden. Gaz kolu iple tutturulmuştu. Balans varilleri çürüktü, su kaçağı vardı. Yakıt tankındaki hortumlar eski usulde uzatılmış ve güvensizdi. Duman çok rahatsız ediciydi. Üç jeneratörden biri çalışıyordu. Geminin sacı erimiş, 3 milime kadar düşmüştü. Şirkete de güvenemedim. Kaptan Refik Telci ve başçarkçı Ali Doğan yoktu. Başçarkçı gemi için çok önemlidir. Geminin bilirkişisinin olmaması beni çok tedirgin etti.”


Gemide son doğum günü

Gemi mürettebatının 26 Ekim’de düzenledikleri doğum günü partisinin görüntüleri ortaya çıktı. 27 yaşına giren makine yağcısı Engin Selçuk ile 21 yaşına giren güverteci Mahir Sanayır için o gün gemide doğum günü kutlaması yapılmış.Hamile eşi çağırdı

Denizcilik lisesini bitirdiğini ve yedi yıldır denizlerde olduğunu söyleyen Yıldırım, “Gemi hiç içime sinmemişti ve eşim hamileydi, doğacak çocuğumu düşündüm. Eşim arayınca dönmek istedim. Batacağını bilemezdim ama iş güvenliği olmadığı belliydi. 31 Ekim’de benim inmemle, Engin Selçuk makine dairesinde tek kaldı. Kazanın olması için başlı başına bir davetiyeydi bu. Eşim beni çağırmasaydı ben de ölecektim. Gemiyi seferden men etmemeleri büyük hataydı. Şirket sigortamı da yapmamış. Hiçbir gelirim yok, mağdurum” diye konuştu.

Aileler öfkeli

Makine yağcısı Mahir Sanayır’ın ablası Melis Fırtına, “Kardeşimin son seferiydi. 15 Kasım’da Manisa Kırkağaç’ta komando olarak askerliğe başlayacaktı ve doğum gününden bir gün sonra hayatını kaybetti. Onun ölümüne sebep olanların cezalandırılması için elimden geleni yapıyorum. Sorumluların hapse girmelerini istiyorum” dedi. İkinci kaptan Cüneyt Yedican’ın oğlu Deniz Yedican ise, “Ben de denizciyim. Bu geminin limandan bile çıkmaması gerekirdi. Gemide çalışan tüm mürettebat her işi yaptı, babam kaptan olmasına rağmen şanzıman yağını bile değiştirdi. Hem fazla yükü var hem de başçarkçısı ve kaptanı yok. Bu acıyı yaşamamıza neden olanlar cezalarını çekmeden içimiz rahat etmeyecek” diye konuştu.

'Cinayetten dava açılsın'

‘Bilal Bal’ kosterinin batmasıyla ilgili Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, liman başkanlıkları, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın kazayla ilgili tuttuğu raporlar incelenerek süren soruşturmaya yakınlarını kaybeden aileler de katılmak istedi. Gemide hayatını kaybeden ikinci kaptan Cüneyt Yedican ile Mahir Sanayır’ın yakınları, deniz hukuku avukatı Ömer Faruk Bostancı ile Şile Adliyesi’ne gidip savcılığa dilekçe verdi.Avukat Bostancı, Gemlik ve İstanbul liman başkanlıkları başta olmak üzere, gemiye binmeden kaptanlık ehliyetini kiralayan Refik Telci, başçarkçı ehliyetini kiralayan Ali Doğan, Üçel Deniz Taşımacılığı gibi sorumluluğu olan herkesten şikayetçi olduklarını belirtti. Bostancı, “Dosyanın ‘kasten adam öldürme’ veya ‘taksirle adam öldürme’ suçlarından görülmesini istiyoruz. Görevi kötüye kullanma, resmi belgede sahtecilik, rüşvet incelemesi de şart. Bulunamayan iki cenaze için tekrar arama yapılması ve geminin batma nedeninin belirlenmesi, ders alınması için çok önemli” dedi.

**************************

KONU İLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLERİMİZ;
- Batan ''BİLAL BAL'' gemisinden ilk görüntüler
- Derindeki dram !
- Gemi faciasında ihmaller zinciri
- Denizciler yeni bir Şile faciası olmasın diye Ankara yolunda
- Batan geminin kayıp mürettebatından 4'üncü kişinin de cesedine ulaşıldı
- Batan geminin kayıp mürettebatına ulaşılamadı
- Şile'de kayıp mürettebatı arama çalışmalarında 6. gün
- 'Ölen kaptanların cüzdanıyla sefer yapıldı'
- Batan geminin yetki belgesi 6 yıl önce iptal edilmiş
- Şile'de batan gemide kaptan yokmuş !
- Batan geminin kayıp 11 personelinden 2 kişinin cesedine ulaşıldı
- Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi, ilk operasyonunu gerçekleştirdi
- Liman Yetkilisi: 'Bizim geminin batması ile hiç bir ilgimiz yok'
- 'Bilal Bal' gemisi battı: Gemi personeli kayıp
Kaynak: Milliyet
Eklenme tarihi: 25.12.2017
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 KALKAN Denizcilik
 ESRA Denizcilik
 CANBAZ Denizcilik
 BAFA Su Ürünleri
 ORTAKS Shipping c..
 SEA PARTNER Inc.
 ERCAN Denizcilik
 ALZE Turizm
 TSC Denizcilik
 ONURHAN Denizcili..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim