Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
18 Mayıs 2021
Haber
Anket
Costa Concordia için İtalya’da kavga çıktı
Tarihin en büyük kurtarma operasyonunun yapıldığı batan 'Costa Concordia' isimli seyahat gemisinin parçalanma işlemleri için İtalya’daki limanlar arasında çekişme başladı. Büyük operasyona, finansal krizin pençesindeki ülkedeki 6 liman talip olurken, İtalyan basını, "Concordia’nın parçalanması için büyük limanlar arasında kavga çıktı. Onlar kavga ededursun, en tutarlı ihtimal Türkiye gibi görünüyor" diye yazdı.

İtalya’nın batısındaki Giglio Adası’nda 13 Ocak 2012 tarihinde kayalıklara oturduktan sonra 65 derece yana yatan ve 19 saat süren operasyonla 20 ayın ardından Salı sabahı dik konuma getirilen 114 bin tonluk Costa Concordia’nın enkazı paylaşılamaz oldu. 290 metrelik kruvaziyer, yapılacak müdahalelerin ardından yüzdürülebilecek duruma getirildikten sonra belirlenecek olan bir limana çekilecek. Bu işlemin hayata geçirilmesi için kazanın ardından dava süreci henüz bitmediğinden gemiye el koyan adli makamların izni gerekecek. Grosseto Savcısı Francesco Verusio, "Kazada 32 kişi öldü. 2 kişinin cesetleri henüz bulunamadı. Onlar bulununcaya dek el koyma kararı sürer" dedi.

Geminin yüzdürülmesinin ilkbaharı bulması öngörülürken, toplamda 600 milyon Euro tutacağı açıklanan enkaz kaldırma ve parçalama işlemleri için ülkede polemik başladı bile.

ALİAĞA DA TALİP

Kimileri, geminin en yakın liman olan Piombino’ya ya da ülke ekonomisine katkı sağlaması için buradaki tesislerden birine götürülmesinin anlamlı olacağını savunurken, kimileri ise, "İtalya’da işçilik çok pahalı. Türkiye daha iyi bir fırsat olabilir" görüşünde. Çizmedeki diğer adaylar ise, Cenova, Civitevecchia, Palermo, Porto Torres ve Napoli. Aşk Gemisi olarak bilinen ünlü 'Quail Cruises' adlı kruvaziyerin söküm işlemlerini üstlenen İzmir Aliağa’daki Gemi Geri Dönüşüm Bölgesi’ndeki şirketler de Costa Concordia işine talip olduklarını açıklamıştı.

COSTA CROCIERE TÜRKİYE’Yİ İNKAR ETMİYOR

La Stampa gazetesi, Avrupa Birliği (AB) normlarının, enkazın, teknik yeterliliği olan en yakın limana çekilmesini öngördüğünü ve bunun da muhtemelen Piombino olacağını yazdı. Gazete, 150 milyon Euro’luk altyapı ve 300 kişilik iş gücüyle, 2 yıl sürmesi beklenen çalışmaların altından Piombino’nun kalkabileceğine şüpheyle yaklaştı. Ekonomi haberleri ağırlıklı İl Sole 24 Ore gazetesi, "Concordia, İtalyan limanları onu istiyor ama Türkiye ihtimali gündemde" başlığını kullanîrken, "Costa Crociere şirketi (geminin sahibi) de Türkiye ihtimalini hiç inkar etmedi" diye yazdı. Gazete, şöyle devam etti:

"İtalya’da, yöneticiler ile Cenova, Porto Torres, Palermo ve Piombino limanları kavga ededursun, en tutarlı ihtimal Türkiye gibi görünüyor.2

Enkaz kaldırma çalışmalarını üstlenen İtalya- Amerikan ortaklığındaki Titan-Micoperi konsorsiyumu ise, götürülecek olan limanın, en son endişelenilmesi gereken şey olduğunu düşünüyor. Operasyonda görev alan uzmanlar, "Geminin götürüleceği mesafe bizim için çok sorun değil. Biz onu herhangi bir yere transfer edebiliriz, en azından Akdeniz’de bir yer olabilir" dedi. Micoperi proje sorumlularından Sergio Girotto, "En yakın limana götürülmesinin en iyi çözüm olduğu doğru değil. Proje, geminin, Akdeniz’de herhangi bir yere çekilebileceğini öngörüyor. Son sözü Costa Crociere söyleyecek. Onlardan talimat bekliyoruz" dedi.

HÜKÜMET PIOMBINO’DAN YANA

Yine İl Sole 24 Ore gazetesi, İtalya Hükümeti’nin, devasa geminin Piombino Limanı’na çekilmesinden yana olduğunu ve bu nedenle bu limana 111 milyon Euro devlet desteği sağlandığını öne sürdü. Piombino’nun, bu dev operasyon için ancak 9 ila 12 ay arasında bir zaman içinde hazır olabileceği belirtiliyor. Adanın birkaç metre açığında durarak, sürekli o trajik kazayı hatırlatan geminin, adalıların psikolojisini olumsuz yönde etkilediğini savunan Giglio Belediye Başkanı Sergio Ortelli ise buna şiddetle karşı çıkarak, “O gemi bu adadan Haziran ayına kadar gitmeli. Piombino’nun hazır olmasını bekleyemeyiz” dedi.

TÜRKİYE HAZIR

Il Messaggero gazetesi ise, "Yüzlerce milyonluk iş olan Concordia’nın parçalanması için büyük limanlar arasında kavga çıktı" diye yazarken, şöyle devam etti:

"Uzun sürecek geminin parçalanma işlemi, ülkedeki yüzlerce kişiye iş imkanı, maddi destek sağlayacak. Türkiye de bunun için hazır. En yakın liman olan Piombino’da, gemiyi karşılamak için altyapı çalışmaları başladı bile. Ancak sırada, Concordia gibi dev gemilerin inşa edildiği Civitavecchia, Cenova ve Palermo da var. Napoli de teklif veriyor."

AHLAKSIZ BİR YARIŞ VAR

Civitavecchia Limanı Başkanı Pasqualino Monti, bu operasyon için uygun deniz yatağı, teknik yeterlilik ve alana sahip olduklarını belirtti. Cenova Liman Müdürlüğü Sorumlusu Luigi Merlo ise, "Costa Concordia’nın nihai durağı için teknik karakterlere bakılmalı, siyasi bir karar olmamalı” diyerek, bu işlem için limanlarının tüm profesyonel yapısal yeterliliğe sahip olduğunu savundu. Merlo, “Bu operasyona talip olanlar arasında ahlaksız bir gösteriye tanık oluyoruz. Bu, başında bir yönetmen olmayan, bölünmüş İtalyan limanlarının durumunu yansıtıyor” diye tepki gösterdi.

Piombino Limanı Sorumlusu Luciano Guerrieri’den ise, bu yarış için 111 milyon Euro bütçenin hazır olduğu açıklaması gelirken, şu vaatlerde bulundu:

"Gemi bize o kadar yakın ki, camdan bakarsanız Giglio Adası’nı görürsünüz. Operasyon, 370 metre uzunluk ve 50 metre genişlikteki bir platformda yapılacak. 1200 metre bir dalgakıran olacak. Tüm operasyonu 12 aya kadar bitiririz."

La Repubblica gazetesi ise, “Limanlar arasında savaş” başlığını kullanarak, “Türk limanlarına da götürülebilir” diye yazdı.Kaynak: Haber3
Eklenme tarihi: 19.09.2013
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 EGE Sualtı Gemici..
 OBA Den. Pet. İnş..
 MEFES Denizcilik
 ALERİA Denizcilik..
 KOÇLAR Denizcilik
 CAMUZLAR Sea Prod..
 MİNERAL den. san ..
 TUNA Denizcilik
 MILLENIUM Yachtin..
 TUBA Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim