Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
22 Ekim 2019
Haber
Anket
Türk armatörlerin yabancı personel çalıştırması içimizi acıtıyor
TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası(GEMİMO), 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı hakkında bir basın açıklaması paylaştı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemlerde, ülkemizin kanayan yarası olan işsizliğe, “Denizci Mühendisler” de dâhil edilmek isteniyor. TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası olarak bu duruma sessiz kalmamız düşünülemez. Her ne sebeple olursa olsun Türk Armatörlerin Yabancı personel çalıştırması kabul edilemez. Ayrıca altyapı ve uzman akademisyen eksikliği ile plansız bir şekilde açılan okul ve kurslar “Denizcilik Eğitimi” nin kötüleşmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda da işsiz denizci ordusu katbekat artmaktadır. Bu konularda, armatörleri ve devlet otoritelerini üzerlerine düşen görevi yapmaya davet ediyoruz, aksi takdirde yakın gelecekte en büyük zararı Türk denizciliği görecektir.

TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası olarak 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutladığımız bu günde üzülerek görmekteyiz ki, son dönemlerde Türk armatörlerimiz gemilerini yabancı personelle donatmaya başlamıştır. “Yerli ve Milli” kavramlarının devlet politikası haline geldiği günümüzde, Türk armatörlerimizin gemilerini yabancı personelle donatmaya başlaması “Yerli ve Milli” devlet politikamızla ters düşmektedir. Sorunlarının kaynağı olarak belirtilen aşağıdaki hususların çözümü devlet kurumlarının elinde olup, çözümlenmesi beklenmektedir.

1.TUGS’ taki gemilere tanınmış olan vergi muafiyetinin SGK pirimi olarak alınıyor olması.

2.Türk sahipli gemilerin genelde komandit şirket olmaları nedeni ile gemi ile ilgili olaylarda, gemi sahiplerinin direk sorumlu tutulmaları ve 854 sayılı Deniz İş Kanunu’nun güncel olmaması nedeni ile oluşan boşlukların diğer genel kanunlarla doldurulurken, gemi sahiplerinin ötekileştirilmesi.

3.Yabancı bayraklı, Türk sahipli gemilerde çalışan Türk personelin, sanki Türk gemisinde çalışıyormuş gibi değerlendirilmesi ve buna göre TUGS kapsamında olmadığı için vergi muafiyetinden de yaralanamayacak şekilde muamele görmesi olasılığı ve tehlikesi. Ayrıca böyle bir durumda, geriye dönük karşılanması mümkün olmayan cezaların uygulanabileceği korkusu.

Denizcilikle ilgili devlet politikalarına bakıldığında; hazırlanan 11. Kalkınma Planı için 43 adet komisyon kurulmasına rağmen, denizcilikle ilgili bir tane bile komisyon bulunmamaktadır. İlgililere sorulduğunda, “biz denizciliği inşaat, turizm veya balıkçılık sorunları ile ilgili komisyonlarda görüşürüz” cevabı denizciliğin ne denli önemsizleştirildiğini açıklamaktadır.

Bu konuda bir diğer önemli husus ise hem zabitan hem de tayfa düzeyinde verilen “Denizcilik Eğitimidir”. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ nın 2018 verilerine baktığımızda, ülkemizde 29345 aktif çalışan zabitan, 64165 aktif çalışan tayfa bulunmaktadır. Ayrıca, toplamda 180 bin civarında kayıtlı gemiadamı olduğu bilinmektedir. Bakanlık tarafından yetkilendirilen; YÖK’e bağlı 17 kurum, MEB’ e bağlı 27 kurum ve 28 Özel kurum olmak üzere toplam 72 adet zabit ve tayfa yetiştiren kurum mevcuttur. Bunların sayıları ve kontenjanları her geçen gün artmaktadır. Bu kurumlardan her sene 2400 yeni zabit ve 3300 yeni tayfa bu sayıya eklenmektedir. Ülkemizdeki işsizlik oranları ve mezun sayıları her geçen gün artmakta iken, girilen bu yol, bizlerce sessizce durulup seyredilecek bir konu olmaktan çıkmıştır.

Ayrıca, Türkiye’de denizciliğin gerçeklerinden biri olan staj sorunu, denizci öğrencilerin kariyer planlamalarını daha en başından olumsuz etkilemektedir. Deniz kökenli eğitimcilerin az olduğu eğitim kurumlarında eğitim gören, istediği gemi tipinde staj yapamayan/bulamayan ve kendi kariyer planlamasını yapamayan denizci öğrenciler, mezuniyet sonrası deniz hayatlarında da büyük sorunlar yaşamaktadırlar. Ayrıca, ülkemizdeki eğitim kurumlarında uygulanmakta olan bağıl değerlendirme sistemi ile de öğrencilerin ders başarıları, bilgi düzeylerine göre değil, sınavdaki diğer öğrencilere göre belirlendiği için maalesef öğrencilerin birçok konuda eksik bilgilerle mesleğe atıldıkları gerçeği iş hayatlarında herkesin yüzüne acı bir şekilde vurmaktadır.

Herkes tarafından bilinmektedir ki denizcilik eğitimi alan üç kişiden ancak biri denizde çalışmaya devam etmektedir ve bir denizci mühendisin yetiştirilmesi de günümüz şartlarında büyük maliyetlerle olmaktadır. Ağır maliyetlerle yetiştirilen denizci mühendisler de yabancı şirketlere gitmek zorunda kalmaktadırlar. Bu durum hem beyin göçüne sebep olurken hem de kaynak israfına yol açmaktadır. Plansız bir şekilde açılan denizcilik okulları ülkemize yarardan çok zarar vermektedir.

Ülkemiz üniversitelerinden mezun, denizcilik sektörüne hizmet edecek mühendis gücünün eğitimi ve istihdamı, yeni denizcilik değerlerinin yaratılması, deniz insanlarının iş imkânına sahip olması, ancak tüm sektör paydaşlarının bir araya gelerek yerli ve milli değerlerimiz gözetilerek denizcilik politikalarının yeniden oluşturulması ile mümkün olacaktır.

Sonuç olarak; işsizlik ülkemizin kanayan bir yarası iken, denizcilik eğitimi başta olmak üzere, yukarıda bahsedilen temel sorunların çözümlenmesi ile birlikte, yabancı bayrakta çalışmaya devam eden armatörlerin yabancı personele yönelmek yerine, Türk personel ile yola devam etmesi konusunda üzerlerine düşenleri yapmalarını beklemek her denizcinin hakkı olarak ortaya çıkacaktır. Gerek kanun koyucular gerekse firma yetkililerinin denizciliği milli ülkü olarak benimsemesi ve istihdam sorununun çözümünde ortak hareket etmeleri gerekmektedir. Türk armatörün gemileri, hem kendisine hem de Türkiye vatandaşlarına yabancılaşması durumunda, gelişen teknolojiler, işletme sorunları ve teknik yetersizliklerden dolayı gelecekte gemi işletememe sorunları ile karşı karşıya kalabileceklerini de hatırlatmak isteriz.

Bu kapsamda; “Denizci Millet, Denizci Ülke” parolasını sözde değil özde düstur edinen TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Yönetim Kurulu olarak, Deniz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize ve denizciliğimizin gelişimine katkı sağlamış tüm şahsiyetleri minnetle yâd ediyoruz.

Türk Denizciliğini hak ettiği yerlere taşımak adına tüm Denizci Mühendisleri, TMMOB GEMİMO örgütlülüğünde görmek dileğiyle milletimizin “1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı”nı kutlarız."
Kaynak: Deniz Haber Ajansı
Eklenme tarihi: 02.07.2018
Share |
YORUMLARINIZ


Selam
Bu zamana kadar sorun olmayan Turk denizcisi simdi niye sorun oldu.. Gemiler ne guzel yuruyordu. İslerine gelmeyince turk personeli karalayin yabancilari gormediginiz icin turk personelin orda burda kicini acin herseyin sorumlusu turk personel diyin .. Siz bu vatanda yasayip cocugunuza ailenize ekmek goturmek icin calisiyorsaniz .. Bu vatanda yasan ayni sizler gihi onlarda cocuklarina ekmek goturmeye calisiyor kimi cocuklar babasiz buyuyor ya 1 ay yada 2 ay gorebiliyor bu hak bu kanun bunun neresinde uc kurusun hesabini yapin. Sirf lanet siyasetleriniz yuzunden yuzlerce Turk denizcisi issiz kaliyor Allah onlarin cocuklarinin haklarini bir gun siz zenginim diye gecinenlerden alacaktir...

Yazan: Yusuf Kuçukdede - 08.03.2019 01:31:50


Türk Armatör
Vatan diye bir kavram yok zenginler için...Hele armatörler bir başka dünya vatandaşı! Elin Filipinlisine 1600 dolar veren Kıran Türk gemicisine ekmek vermez.Reis de bağırıp dursun istihdam artiralim diye..Rizeli bile kulak tikamis memleket meselelerine! Sorsan herkes milliyetçi,vatansever! Ama zenginler için vatan yok küre üzerinde...Nereye gitseler vatanları oluyor...Türk denizciliği değil biten Türk milleti!
Yazan: Ahmet Abi - 30.01.2019 22:28:22


aşçıyım
saygı değer kardeşim haklısın fakat iş adamlarına da hak veriyorum iyi niyetle çalışmıyorlar haddini bilmiyorlar ben yeni aşçı olarak bir gemiye çıktım kısamesafe çalışan 4 saatlik bir sefere gidip geliyorduk 4 kamorat 2 aşçı vardık ve ben yeni katılmıştım ilk günüm sessiz geçti ikinci gün birşeyler yaptım soğan soyuyorum kamorat karışıyor personel salonunda oturuyorum o sandalyelerin sahibi var diye diyer kamorat müdahale ediyor gemide iki mutfak var büyük mutfakta yemek yapıyoruz pırıl pırıl küçük mutfak geminin alt katında iki kamorat var abartmıyorum rahat 6 ay mutfak birkez silinip temizlenmemiş ve üçüncü gün akşam eski aşçı bana aşağı mutfağa in yemekleri dağıt dedi indiğimde kamoratlar kepçeleri almış yemek dağıtıyorlar bende süvari beyin salatasını yapıp verdim mutfağın bir kenarında dikiliyordum ve kamorat bana döndü boş boş durma geç şu bulaşıkları yıka diyor emrediyor adeta bende sakince anlamadım dedim ve oradan çıktım aşçıya kamoratın söylediğini anlattım tabiki yıkayacaksın diyor sizlere soruyorum 4 kamorat olan bir gemide aşçının bulaşık yıkadığına tanık oldunuzmu kamorat rahatsız olur yıkarsın yetiştiremez yıkarsın işi bırakır yıkarsın ama yeni katılmış olmanı fırsat biliyor bu kadar seviyesini bilmiyorsa guruplaşıyorlarsa orada nasıl firma yerli eleman çalıştırsın ve ben üçüncü günü vardiya değişiminde gemiden ayrıldım kalsaydım ne yapardım ilk işim 6 ay bir bez sürülmemiş mutfağı bana emir veren kamorata ayna gibi yaptırmak olacaktı ama yeni olduğum için başımı ağrıtmakdansa ayrılmayı tercih ettim ayrılmadan beni gemiye gönderen müdürü aradım anlattım yapacak birşey yok diyince anladımki içerde acayip şebeke olmuşlar taktiri sizlerin arkadaşlar herkes işini yapsın yerini mevkisini bilsin inanın yabancı aramazlar firmanın sebzesini çürütürsen temizliğini yapmazsan kusura bakma kardeşim altarnatifin çok ben yeni cüzdan çıkardım deneyimim uzun yol yok 3 gün 6 sefer 4 saatlik yol gidip geldim hepsi böyleyse personellerin allah armotörlerin yardımcısı olsun işleri zor ama benden sizlere tavsiye ekmek yediğin yere ihanet etme orası varoldukça sende orada varolacaksın ekmek yiyeceksin orayı yok edersen birgün ac kalacaksın unutma herkese saygılar
Yazan: yılmaz duvarbaşı - 18.12.2018 20:37:38


Şirketlere sitem
Şirketler personel müdürleri zayıf oldukları için gemilere personel gönderiyor ve ooo personel gemilerde olay yaratıyor ve gemiden ayrılıyor ve onu aynı şirketin başka gemisine gönderiyorlar eleme yapmıyor poreblem Türk personel de değil poreblem personel müdürü ve yalakaları armatörü yalıyorlar bütün suc Türk personel müdürlerin zayıflığı bence Türk personel müdürü olmasın yabancı personel müdürleri Bi ah Bi gelse de bizim durumumuzu görseler **...
Yazan: İlker adalo - 06.12.2018 18:33:49


turk denızcılığı kazanma
ıyı gunler meslegımızde mıllıyetcı olalım dıyoruz bazı nedenlerden dolayı armatorlerımız yabancı personel çalıştırmayı ön göruyor bu şartalr altında bızler kaptan olarak nasıl mıllıyetçı olalım nasıl turk vatandaşı calışdıralım elımızdekı personel ıle gemının selametını surdurmeye çalışıyoruz. gorevde ve eğıtımde mesaı saatlerı dışınca çalışmıyorlar bızler hep ıdare edıyoruz armatorde bılıyorkı yabancı personel alıyorum 8 ay çalışıyorlar sorun cıkarmıyorlar. yapılması gereken işlerı verdıgımızde yapmamakda ıtıraz etmekteler ılk lımanda bakmışın ıtf geldı . helede bır ıkı maas alamamışlarsa o lımanda alacaklarını alıp ıtf kararıyla ulkelerıne gonderılırler verılen dolar maasda turk personelı çalıstırılırs bızlerde memnun oluruz verılen ışdenda başarı sağlarız denizcı arkadaşlara alla selamet versın turk denızcı kardeşlerımıze ne zaman sahıp çıkılcak sabırla beklıyorum kaptan dursun sohtorik
Yazan: dursun sohtorik - 28.11.2018 01:29:19
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 KOCAELİ Denizcili..
 GRUP Asm
 TCS Denizcilik
 ETA Petrol A.Ş.
 GİRİT Yatcilik
 SEAHORSE Shipping..
 YEĞİNER SHIPPING ..
 TUAN Denizcilik
 KURŞUN Denizcilik..
 RANA Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim