Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
24 Temmuz 2024
Haber
Anket
İyi bir Personel Müdürü nasıl olmalıdır?
Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) “İyi bir Personel Müdürü Nasıl Olmalıdır?” konulu söyleşi düzenledi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) meclis salonunda gerçekleştirilen söyleşiye DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Muhammed Bamyacı, Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli, KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş ve firmaların personel müdürleri katıldı.Konuşmacı kadrosunu; Kaptan Behzat Esinduy, Kaptan Deniz Atıcı ve Kaptan Zekai Öz’ün oluşturduğu söyleşinin moderatörlüğünü Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Müdürü ve İnsan Kaynakları Danışmanı Tibet Özay üstlendi.Söyleşinin moderatörlüğünü Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Müdürü ve İnsan Kaynakları Danışmanı Tibet Özay üstlendi.

Açılış konuşmasından önce söz alan KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş, Babası Turgut Kocabaş Beyefendinin vefatından dolayı taziyelerini eksik etmeyen sektör paydaşlarına teşekkürlerini iletti.Toplantının açılış konuşmasını yapan DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır işveren olarak en büyük faturayı personel hatalarından dolayı ödediklerini ifade ederek şunları söyledi: “İşletmelerde en önemli birim insan kaynaklarıdır. Denizcilik sektöründe bu büyük önem arz ediyor çünkü gemiler hala insanlarla yönetiliyor. Robotlar ve yapay zeka çıkana kadar bu böyle devam edecek. Denizciliğe insan kaynağı girişi ve gemiye gönderileceklerin seçimi özen gösterilmesi ve formasyon gereken bir iştir. İnsan kaynaklarının önemsenmeyişinin faturası ödeniyor.”Bu ortamların iyiyi arayış adına sürdürülmesi gerektiğine dikkat çeken Meclis Başkanı Çakır,” Yanlış insanlar denizcilikten ayrılana kadar sektöre zarar veriyor. Personel müdürlerinin liyakatli, yeterli, ehliyetli, tecrübeli ve aidiyet duygusuna sahip insanları kazandırmaları gerekiyor.” dedi.

Organizasyonda söz alan Kaptan Deniz Atıcı, denizcilik işletmelerinde personel departmanlarının çok özel bir yere sahip olduğunu ifade etti ve şöyle devam etti: “Personel müdürünün işletme sahiplerine olması gerekenden daha yakın ve iç içe hatta şirketin ortağı olacak kadar işin içerisinde olduğu yapıların çok daha parlak işler yapabildiğini gördüm… Personel müdürünü Süpermen olarak görmemek lazım. O da piyasa şartlarına tabi”. Personel Müdürü’nün kendini geliştirmesi için farklı disiplinlerle ilgili bilgi sahibi olması gerektiğine de değinen Atıcı, alışkanlıklarla ve bir öncekilerden görülenlerle yapılabileceklerin sınırlı kaldığını da vurguladı.

Eğitimin önemine dikkat çeken Kaptan Behzat Esinduy, “Her şeyden önce personel konusunun dünya denizciliğinin en önemli konusu olduğunu kabul etmemiz lazım. Personel müdürü 24 saat iş başında olan bir insandır. Personel müdürü, insan psikolojisinden anlamazsa seçeceği personelle konuştuğu zaman onu anlamıyorsa yani bir kök eğitimi yoksa sıkı çalışma sistemi içerisinde kendini geliştirme imkanı yoktur. İşletmenin ve armatörün desteği olmadan personel müdürü kendini geliştiremez.” dedi.

Diğer bir konuşmacı Kaptan Zekai Öz, firmaların çekirdek kadro oluşturmasında ve gemiadamı üretiminde ücret politikasının önemini vurguladı. Personelin şirkette ne kadar para alacağını ve terfi edip edemeyeceğini bilmesi gerektiğine dikkat çeken Öz, personelin o şirkete güvenmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli ise KOSDER’i tebrik ederek,”Aidiyet duygusunu öncelikle armatöre anlatmak lazım. İnsan kaynaklarıyla ilgili öğretileri ve eğitimleri öncelikle armatörlere vermeliyiz. Piramitin en tepesinden aşağı doğru iner bu mesele. Önce biz armatörü eğitmeliyiz. Bu koltuklarda aslında önce onlar olmalı. İnsan idaresinin ne olduğunu, gemide çalışan insanın nasıl bir halet-i ruhiye sahip olduğunu, bir insan olarak hangi etkenlerden farklı farklı etkilendiğini, empati yapmasını öğretmemiz ve anlatmamız lazım. Eğer armatör bu bilince ulaşabilirse o zaman insan kaynakları sorumlularımızın da işleri çok daha kolay olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Kapanış konuşması için kürsüye çıkan Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Muhammed Bamyacı,” Çok güzel konulara değinildi ve tecrübeler paylaşıldı. Güverte ve makine ile ilgili içerik geliştirmesinde çok fazla sıkıntı yok yani bunlar zaten IMO kurallarına göre belirlenmiş ama deniz işletmeciliği ile ilgili bir sıkıntı var. Bu konuda dört başı mamur yazılmış çağdaş denizcilik eğitim materyalleri ile desteklenmiş kitap yok. Böyle bir kitap yazımını sektörün de desteklemesi gerektiğine inanıyorum. Her şeyden önce insan kaynaklarıyla ilgili bir çalışma yapalım diyoruz. Öncelikle hangi kriterle bir seçim yapacağız...Bunun için çeşitli matematik programlama teknikleri var. Kriter ve aday sayısı arttıkça kriterlerin ağırlıklarını belirlemek, adayları bu ağırlıklarla eşleştirmek bilgisayar desteği olmadan biraz zor oluyor.” dedi.

Sorunların çözümü adına öneride bulunun Bamyacı sözlerini şöyle sürdürdü:” Personel yöneticileri ve bu işe kafa yoran arkadaşlarımız firma sahipleri de olabilir bu işin içerisinde. Biz her şeyden önce bu kriterleri belirleyelim. Sonra temel kriterler halinde gruplandıralım ve bunların alt kriterlerini de oluşturalım. Bu kriterleri şirket sahiplerine, personel müdürlerine ve personele göstererek bir değerlendirme yapmalarını sağlayalım. Ön deneme çalışmasından sonra kriterleri ağırlıklandıralım. Kaptan, Baş Mühendis, 2. Kaptan ve hatta karada personel seçerken hangi kriterler kullanılacak bunun bilimsel çalışmasını yapalım.”

Bamyacı, eğitimde önemli konulardan bir tanesinin de vaka; örnek olay olduğunu ve örnek olayları çözerken öğrenciyi tanıma imkanının ortaya çıktığını söyledi.
Kapanış konuşmasının ardından konuşmacılara plaketlerinin takdimiyle toplantı sona erdi.


Kaynak: Denizhaber.com
Eklenme tarihi: 24.09.2018
Share |
YORUMLARINIZ


MAAŞ-LARA ZAM Gerekiyor
Maaş Ların Doğru Seviyeye Çıkarılması gerekiyor.,,,maaşlar 3,,4 yıl önceki maaş sıkalasında.. 3...4 yıl önce çimento 20 TL idi. ~~~ Şimdi 100 ,,120 TL. DOLAR DEĞER YİTİRDİ. Maaşlara ZAM gerekiyor.----------personel müdürleri işi bilen adam aramıyor.UCUZ Adam arıyorlar. Sonra diyorlar kalite düşük.,,,Kalite düşük değil..Maaşlar düşük.

Yazan: Adem CAN - 7.01.2023 11:38:31


istek
Daha önceki yazımda personel müdürlerini kötülemek veya hakaret değil amacım tam tersine hem kendileri .hem şirket ,hemde gemi çalışanlarının geleceği için bilgimi paylaşmak istedim herkes herşeyi bilemez göremez kusur değil ayıp değil ama görmezden gelmek Türk insanına zarar veriyor şirketler o yüzden yabancı personel tercihi kullanma ihtiyacına yöneliyor bu da ülkenin farkedilmeyen ama turizim kadar ülkeye girdi sağlıyor Türk personel çalışırsa ,suistimal eden her kim olursa ayrım yapmadan yapılması gerekende yapılsın saygılarınıza arz ederim
Yazan: Rüştü Yavuz - 15.01.2022 13:40:08


istek
İyi personel müdürü tarafsız ,doğrudan yana olmalı kişilerin değil doğruların yanında olmalı ,başım ağrımasın diye yanlışların üstünü ört bas etmemeli saygılarınıza arz ederim not:tek kişinin keyfine göre iş olmaz herkese eşit olunmalı istediği olmuyordiyede haksız yere insanları işinden etmenin adaleti olmaz
Yazan: Rüştü Yavuz - 8.01.2022 12:16:25


Usta gemiciler emekli olduğunda ne olacak?
Hepsi usta gemici arıyor yeni gemicilerin suçu ne?şu an gemici tecrübe edinemiyor gemiciyi yetiştirmezlerse usta gemiciyi ileride nasıl temin edecekler???
Yazan: Hakan GÜR - 10.12.2019 14:23:41


ada bada gerek yok
iyi personel muduru sirket icin mi yoksa gemiadami icin mi nasil olmalidir once onu sorsaydiniz keske.... sirket icin mumkun mertebe yalanci, firildak ve hak yeme aliskanligi olan caizdir. gemiadami icin ise sozune irtibar edilmesi ve asagilayici olmamasi yeterli.
Yazan: yorum icin - 18.02.2019 20:55:19


En başta kim eğitilmeli
Toplantı söyleşi vs düzenleyip bu ve buna benzer konuları konuşmak iyi güzel ama hala denizcilerin maaşını ödememek için binbir takla atan armatörlere ne yapılabilir konusunu konuşmak ve gerekli eğitim terbiye ve ceza konularını da ele almak gerekir...
Yazan: Ibrahim - 25.09.2018 00:37:24
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 SVR Maritime Corp
 ALATURKA Cruises
 CİNER Marine Ters..
 UTL Denizcilik
 GAMMA Shipping
 MALATYA Belediyes..
 ŞENER Petrol Deni..
 İNKA
 CEM Shipping
 TRAMOLA Deniz Taş..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim