Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
24 Haziran 2019
Haber
Anket
Geleceğin denizcileri mezun oldu
Geleceğin denizcileri Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde düzenlenen yemin ve bröve töreninde mesleklerine ilk adımını attı. Törene katılan Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Bugün, son derece özel ve pek çok insanın imrenerek baktığı bir meslekte ilk kariyer adımlarınızı atıyorsunuz. Bundan sonra alacağınız eğitimler, üstleneceğiniz sorumluluklar, getirileceğiniz görevler sizlerin çok daha iyisini yapmanıza vesile olacaktır" diye konuştu.Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi tarafından düzenlenen, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümleri birinci sınıf öğrencilerinin yemin ve bröve takma töreni Çakabey Deniz Feneri Konferans salonunda yapıldı. Törene Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Deveci, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Prof. Dr. Nükhet Hotar, dünya ticaretinin önemli bir kısmının hala deniz taşımacılığı ile yapıldığına dikkat çekerek, "Ülke ekonomilerinin yapısal şeklini ve uluslararası ilişkilerin hassas dengelerini denizcilik sektörü şekillendirmektedir. Denizciliği sadece konteyner, kuru yük veya yolcu taşımacılığı üzerinden değil lojistik sektöründen uydu teknolojilerine deniz hukukundan oşinografi bilimine kadar çok geniş bir yelpazede değerlendirmek gerekmektedir. Bu noktada, denizcilik sektörüne yönelik nitelikli eğitim vermek önem kazanmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi, denizcilik sektöründe son derece ayrıcalıklı bir konumda bulunmaktadır. Kurumumuz, lisans ve lisansüstü düzeyde nitelikli eğitim verirken; bu alana yönelik yaptığı araştırmalar, danışmanlık hizmetleri ve düzenlediği etkinliklerle sektöre kapsamlı destek vermekte, donanımlı bireyler yetiştirmektedir. Böylesi önemli bir misyonu üstlenen üniversitemiz bilimsel anlayış ve kamusal sorumluluk çerçevesinde üzerine düşen görevleri yapmakta; sektörün geleceğine ilişkin öngörüleri açıklamaktadır" diye konuştu.

'GEMİCİ EĞİTİMİNDE DÜNYADA İKİNCİ SIRADAYIZ'

Türkiye'nin dünyada Çin'den sonra en çok gemi adamı yetiştiren ikinci ülke olduğunu hatırlatan Hotar, "Bizler öğrencilerimizin uluslararası nitelikte eğitim almalarını sağlamaya; onlara mühendisliğin ve bilimin uygulamalarını en iyi şekilde göstermeye özen gösteriyoruz. Bunu yaparken, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli personel arayışına cevap veriyor, mezunlarımızın uluslararası ölçekte iş yapabilen, muhakeme yeteneği yüksek, analitik düşünce yönü gelişmiş bireyler olmalarına çalışıyoruz. Bu konuda ülkemizin en iyi yetişmiş akademik ve idari kadrolarına sahibiz. Bu yüzden öğrencilerimiz, üst düzey eğitimi ve denizciliğin kendine has disiplinini kazandıran kurumumuzda eğitim almanın ayrıcalığını yaşayacaklar" dedi.

'DENİZCİ YETİŞTİRMEK KOLAY DEĞİL'

Türkiye'nin dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girme hedefine ilerlerken ulaştırma ve lojistik faaliyetlerinin desteklenmesi, istihdam politikalarının geliştirilmesi, zabitan eğitiminin dünya ile entegrasyonunun sağlanması konularına önem verildiğini anlatan Prof. Dr. Nükhet Hotar, şöyle dedi:

"Denizcilik sektöründe muazzam bir rekabet yaşandığından; küresel ölçekte iş yapabilecek, karar verme refleksi yüksek, çok iyi yabancı dil bilen, çok yönlü ve inovatif düşünebilen insanlar yetiştirmemiz gerekmektedir. Üniversitemiz de tam olarak bunu yapmaktadır. Tabii ki rekabetle birlikte uluslararası bazı firmaların birleşmesi veya ortak hareket etmesi, görece küçük firmaları da etkiliyor. Biz bu riski öngördüğümüz için öğrencilerimizin daha geniş bir perspektifte düşünmelerine olanak veriyoruz."

Denizci yetiştirmenin sanıldığı kadar kolay olmadığına dikkat çeken Hotar, denizcilik sektörünün eğitimler konusunda Dokuz Eylül Üniversitesi'nden daha fazla yararlanmasını tavsiye ederek, “Deniz ticaret yolları sürekli değişmekte ve yeni rotalar eklenmektedir. Uluslararası deniz taşımacılığında kısa vadede olmasa bile uzun vadede yeni bir dönem başlayabilir. Bizim bunu zabitan adaylarına en iyi şekilde anlatmamız gerekiyor çünkü değişimler yaşanabilir. Yine denizcilik sektöründe kontratlar çok kullanılıyor. Bu noktada üniversite olarak bu kontratlarla ilgili olarak Blockchain kavramı ve teknolojilerine yönelik çalışmaları genişleteceğiz" dedi.

Kaynak: Hürriyet
Eklenme tarihi: 08.10.2018
Share |
YORUMLARINIZ


hamaset
Geleceğin işsizleri mezun oldu doğru kalime bu dünyada 2. sırada denizcilik eğtimi vermemiz pek önem arz etmiyor dünyada ne kadar varsın ona bak ayrıca kalite düşük 100 üniversite arasında türk ünv.yok kolaygelsin

Yazan: yavuz akyol - 09.10.2018 05:31:02
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 GRUP İSTANBUL
 AKASYA DENİZCİLİK
 HAY Shipping
 SDS Denizcilik ve..
 LAMIA Yat İşletme..
 OLAY NAUTIC
 DOĞANBEY Denizcil..
 VİLLA Denizcilik ..
 GESTAŞ Deniz Ulaş..
 KDE Marine
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim