Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
21 Nisan 2019
Haber
Anket
Arızalanan gemiyi yolcular halatla çekti
GESTAŞ'ın karaya oturan, iskeleye vuran, boğazın ortasında arızalanan gemilerinden sonra Gökçeada Kuzu Limanı'nda yaşanan olay, "bu kadar da olmaz" dedirtti!

Gökçeada?da kıyıya yanaşamayan gemiyi halat ile vatandaşlar kıyıya çekti. Yüzyıl önceki gibi geminin insan gücüyle çekilmesi de 'rezalet' olarak değerlendirildi.Gökçeada’nın yıllardır mağdur olduğu en önemli sorunlardan biri olan ulaşım çilesi devam ediyor. Anakaraya sağlıklı bir ulaşıma bir türlü kavuşamayan Gökçeadalılar, dün yapılan seferde ise halat yardımı ile gemiyi karaya kendileri yanaştırdılar. Gökçeadalıların çilesi, tabiri yerinde ise trajediye dönüştü. Filosuna 2011’de katılan “Elliyedinci Alay” ismi verilen GESTAŞ’a ait gemi, dün Kuzu Limanı’na yanaşamadı. Hem gemi içindeki yolcular, hem de geminin yanaşmasını bekleyen kıyıdaki yolcuların tepki gösterdiği olayda, gemi halat aracılığıyla kıyıdaki yolcular ve vatandaşlar tarafından elbirliği ile çekildi.


Yüzyıl önceki gibi!

Teknolojinin bu kadar geliştiği, bu teknolojik olanaklara bağlı olarak, “üç tarafı denizlerle çevrili” Türkiye’de gemiciliğin çok daha gelişmesi beklenirken, dün Gökçeadalılar, Yüzyıl önceki gibi gemiyi “insan gücüyle” çektiler. Çünkü, “insanlar çekmesin” diye gemilerde bulunan makine arıza yaptı! Halatı bile olmayan GESTAŞ gemisine, kıyıdan tekne yardımı ile ulaştırılan halatı çeken vatandaşlar, zor da olsa gemiyi limana yanaştırdılar.

Başkan Şahin’den sert tepki

Geminin Gökçeadalılar tarafından halatla çekilmesi üzerine açıklamada bulunan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ise, olayı ‘rezalet’ olarak değerlendirdi. Başkan Çetin, “Bugün GESTAŞ’a ait 57. Alay Gemisi Makina arızası yapmış ve Kuzu Limanında, limana yanaşamayarak yine ulaşım rezaleti yaşanmıştır. Artık bu rezalete ‘dur’ demenin zamanı gelmiştir. Ne büyük rezalet ki geminin bakımsızlıktan motorları arıza yaparken, geminin halatları bile yoktur. Yaşanan bu rezaletler ile alakalı suskunluğumuz korkumuz veya çekindiğimizden değil efendiliğimizdendir. Gökçeada’nın ulaşımı hiçbir noktada siyasete bulaştırılmaz, ulaşım üzerinden siyaset yapılamaz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir devlet ise Kuzey Ege’de bulunan tek adasının ulaşımını sağlamak zorundadır. Yıllardır Gökçeada’nın ulaşımında yaşanan zorluklar kat ve kat artmıştır. GESTAŞ’ın bu denli kötü yönetildiği bir dönem olmadı. Sayın Vali, GESTAŞ Genel Müdürü ve yönetim kurulu birkaç kişi ve zümrenin memnuniyetini bırakın ve bu adada yaşayan Gökçeadalı Vatandaşlarımın ulaşımımı sağlayın. Biz sizlerden iftar yemeği falan istemiyoruz. Biz sizlerden güvenli sağlıklı modern ve konforlu bir ulaşım istiyoruz. İsraftan ve lüzumsuz işlerden gemilerine bakamayan ve iflasın eşiğine gelmiş GESTAŞ bizi ilgilendiren kısmı ulaşımı doğru düzgün yapın yapamayacaksanız bırakın biz yaparız. Önümüzdeki kış sezonunda ulaşım ile yaşanan sıkıntıyla Gökçeadalı bir vatandaşım en ufak zarar görürse herkes bilsin ki tepkimiz çok ağır olacaktır” dedi.

Kaynak: Çanakkaleolay
Eklenme tarihi: 05.11.2018
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 ONUR Makina San. ..
 TROY M.A.T.
 EGE Su Altı Hizme..
 ÇEŞME Balik Turu
 EGETAN Denizcilik
 EREĞLİ Denizcilik..
 DENAL Denizcilik
 BAYRAMOĞLU Denizc..
 LORİ Denizcilik
 ERDOĞAN Shipping
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim