Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
11 Ağustos 2020
Haber
Anket
Türkiye, liman teknolojisini üretmeli
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Esmer, Türk limanlarından 2017 yılında 471 milyon ton elleçlendiğini, konteyner taşımacılığında 10 milyon TEU'nun 7,5 milyon TEU'su kendi yükümüz olduğunu söyledi. Esmer, "Endüstri 4,0' ların konuşulduğu günümüzde liman teknolojimizi kendimiz üretmeliyiz" dedi.İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi ile birlikte 'Dünyada ve Türkiye'de Liman Teknolojileri konulu konferans düzenledi. Konferansa, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurlu Başkanı Kemal Kutlu, limanın temsilcileri ve öğrenciler ile davetliler katıldı.

KÜRESEL DÜNYA BİTTİ İKİLİ ANLAŞMALAR DÖNEMİ BAŞLADI

Dünyada 2008'e kadar hep korumacılık politikaları küreselleşme çerçevesinde yürüdüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Soner Esmer, "Her şey küresel dünya içindi küresel dünyayı temsil eden kurumlar vardı. Bu kurumların etkinliği bugün azalmaya başladı. Onun yerine ikili anlaşmalar dönemi başladı. Devlet başkanları düzeyinde ikili anlaşmalarla yürümeye başladı işler. Ülkeler ikili anlaşmalar dönemine girmiş durumda. Bu projenin en büyük temsilcisi bir kuşak bir yol projesi. Bu gün uluslararası firmalarla birlikte 103 rakama ulaşmış durumda. İşin boyutu çok büyümüş durumda son 15 yılda 5 trilyon dolarlık hacim ulaştı, toplamı 17 trilyon dolar. Çok ciddi bir potansiyel bizde bunun içindeyiz."

GEMİ EBATLARI BÜYÜYOR

Prof. Dr. Esmer, dünyada 2017 yılında 17 trilyon dolarlık mal satıldığını, bu satılan malı tartmaya kalktığında 14 milyar ton bunun deniz yolu ile taşınan miktarı 11 milyar 6 ton olduğunu belirterek şöyle devam etti:
"Ham petrol, demir cevheri, kömür ve tahılları topladığınızda bu dört ürün 11 milyar tonun yarısıdır. Bununla birlikte gemi ebatları da büyüyor. Kriz dönemlerinde bu gemi ebatları büyümüştür. Armatör taşıma birim maliyetlerini düşürmek için gemiyi büyütüyor. Gemi boyları şuanda çok büyümüş durumda. Bugün en büyük konteyner gemisi 20'lik konteynerden 21 bin 413 adet yükleniyor."

Türkiye olarak bulunduğu konum nedeniyle bunun ekmeğini yediğini, limanların 2,6 milyon TEU konteyner elleçlemesi yaptığına dikkat çeken Esmer, "Biz dünyadaki önemli denizlere kolay ulaşabilen bir ülkeyiz. Türkiye'de beş liman kümeleri var. En büyüklerden bir tanesi İskenderun körfezi.182 civarında limanımız var. Avrupa içerisinde 5 inci büyük ülkeyiz. Almanya bizden daha az yük elleçliyor. Avrupa 'da bir numara Hollanda. Türkiye, 2017 yılında 471 milyon ton elleçlendi bunun 152 milyon tonu sıvı yükler. Büyük bir kısmı buradan işlem görüyor. Konteyner da 2017 yılında 10 milyon TEU'yu geçtik bunun 7,5 milyon TEU su kendi yükümüz. Yani Dünyanın taşınan yükünün % 4'ünü biz elleçliyoruz. Dünya konteynır yükünde de yüzde 1,3'ini elleçliyoruz."
Kaynak: Hürriyet
Eklenme tarihi: 17.11.2018
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 DOJİ Denizcilik
 ARKAS holding
 KARADENİZ Ro-Ro T..
 BEKIR SENGUL Ship..
 KOCAELİ Denizcili..
 MİLENYUM Denizcil..
 FENER Denizcilik
 CENKER Denizcilik..
 EMSAN Denizcilik ..
 TRANSATLANTIK Den..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim