Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
18 Haziran 2024
Haber
Anket
Ukrayna Büyükelçisi'nden Türkiye'ye batan gemi övgüsü
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Samsun'da batan gemiden kurtarılan 7 mürettebatın, olayın başka bir ülkede gerçekleşmesi durumunda hayatta kalma şanslarını çok az gördüklerini, bu olayın Türkiye'de yaşanmasına çok sevindiklerini söylediklerini açıkladı.Rusya’nın Azov Limanı’ndan yüklediği 3 bin 300 ton kömürü Samsun’a getirmek üzere 13 kişilik mürettebatla hareket eden Panama bayraklı 8841644 IMO numaralı “VolgaBalt 214” isimli kuru yük gemisi, Samsun’a 80 mil (130 km) açıkta 5 metreyi bulan dalgalar nedeniyle gemi bölünerek Karadeniz’e gömülmüştü. Gemiden alınan sinyal üzerine harekete geçen Türk Sahil Güvenlik ekipleri, zorlu şartlarda verdikleri mücadele sonucu 7 kişiyi sağ kurtarmayı başarmıştı. Olay üzerine Samsun’a gelen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Samsun Valisi Osman Kaymak’a ve kurtarma ekibinde yer alan Salih Güvenlik Komutanlığı ekibine teşekkür etti. Sybiha, kaza sonrası kurtarılan denizcilerin açıklamalarını Samsun Valisi Osman Kaymak ile paylaştı.

Vali Kaymak: “Mürettebatı sivil halk ile birlikte kurtardık”

Batan gemideki denizcileri kurtarmak için balıkçı römorkörlerinin de yardıma geldiğini belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, “Tüm imkanlarımızı kullanarak çok başarılı bir operasyonla hayatta olan arkadaşları kurtarmaya çalıştık. Böylece 7 denizci arkadaşımızı kurtarmayı başardık. Operasyonda kurtardığımız arkadaşlarımız için çok mutluyuz ama kurtaramadığımız 6 kişi için de çok üzgünüz. İzmir’den keşif uçağı, 2 helikopterimiz, Merzifon Hava Üssünden skorsky helikopteri, 2 kurtarma botu ve 1 kurtarma gemisi, 2 balıkçı römorkörü de kurtarma çalışmalarına katıldı. Yani sivil halk ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personelleri hep birlikte bu operasyona katılarak daha çok insan kurtarmanın gayretini verdik. Operasyona katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Büyükelçi Sybiha: “Denizciler, ‘Bu olayın Türkiye’de yaşanmasına çok sevindik’ diyorlar”

Geminin başka bir ülkede batması halinde can kaybının daha fazla olabileceğini vurgulayan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, “Başarılı kurtarma operasyonunuz sayesinde 7 denizci arkadaşımız kurtarıldı. Bu kurtarma operasyonu çok zor hava şartlarında gerçekleştirildi. Büyükelçi olarak operasyona katılan herkese teşekkür ediyorum. Kaza esnasında her dakika çok önemliydi. Türkiye tarafı olaya çok hızlı bir şekilde tepki gösterdi. Yardım çok hızlı geldi. Bunun sayesinde de çok olumlu sonuçlar elde edildi. Operasyona helikopterlerin ve diğer araçların da katılması operasyonun başarılı geçmesine katkıda bulundu. Ankara’da kurtarılan denizcilerle konuştuğumuzda, ‘Birçok yere gittik. Söz konusu olay Türkiye’de olmamış olsaydı bu kadar ilgi gösterileceğini düşünmüyorduk. Bir nevi de şu anda hayatta olamayabilirdik. Bu olayın Türkiye’de yaşanmasına çok sevindik. Hızlı ve başarılı bir operasyon gerçekleştirildi’ dediler. Zor koşullarda kendi hayatlarını tehlikeye atan kurtarma ekibi çok başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Kaza 130 km uzaklıkta olmasına rağmen 7 denizcimiz kurtarıldı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Samsun Valisi Osman Kaymak’a başarılı kurtarma operasyonundan dolayı Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun hediye ettiği imzalı saati takdim etti. Büyükelçi operasyona katılan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekibine de başarı belgesi verdi.

**************************

KONU İLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLERİMİZ;
- Batan gemiden kurtulan mürettebat, Vali'yi ziyaret etti
- Samsun'da batan gemiden kurtarılan mürettebat yaşadıklarını anlattı
- Karadeniz'de gemi faciası!


Kaynak: HaberTürk
Eklenme tarihi: 17.01.2019
Share |
YORUMLARINIZ


Çok şükür
burdan geçmiş olsun ölenlerin ailelerine sabır diliyorum bundan önceki senede şile açıklarında batan volgabat tan hiç kimse kutulamadı üstelik bir balıkçı kıyıemniyetinden de bir arkadaş rahmetli olmuştu bu kazaların olmaması için hem iletmeci, malsahibi sigorta ve söveler daha dikkatli olmalı ben bir Denizci olarak herkez üstüne düşeni layıkıyla yapmalı Denicilere ve yetkililerden Kanal İstanbul yapılıyor Aynısının Karadenizden İzmit körfezine bir kanal daha elzem hem balık üremesi ve de izmit körfezinin temizlenmesi ve gemilerin Marmaraya geçmesi için BU HABERİ sayın CUMHUR BAŞKANIMA DUYURABİLSEM bunuda gündeme mutlaka getireceğine inanıyorum herkesi saygıyla yad ederim tüm denizcilere selametle gideceği yerlere gitmelerini yüce Mevladan niyaz ederim saygılarımla Mehmet HOROS **

Yazan: mehmet Horos - 18.01.2019 21:43:31
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 ERK Denizcilik
 LIGHTTOURS Seyaha..
 DENİZSAN
 AKAYLAR Denizcili..
 CSR SHIPPING
 BEYAZ Deniz Taşım..
 REKA Denizcilik
 NİKMARİNE
 VATAN PLASTİK San..
 HM Denizcilik Tic..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim