Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
15 Temmuz 2020
Haber
Anket
MAESTRO’nun kaptanı faciayı anlattı
Önceki gün Kerç boğazında aralarında yük transferi yaparken yaşanan patlama sonrası yangın çıkan iki gemiden biri olan MAESTRO isimli geminin kaptanı olayı anlattı.

Tanzanya bandıralı Maestro ve Candy isimli iki LPG (Likit Petrol Gaz) tankeri gemi, 21 Ocak'ta aralarında yük transferi yaparken patlama oldu. Ardından her iki gemi de alev aldı.

Yaşanan olayda gemilerde bulunan toplam 32 personelden 12 kişi kurtarılmış, 10 kişinin cansız bedenlerine ulaşılmıştı.
4’ü Türk 10 personel ise halen kayıp durumda.Habertürk muhabiri Hüseyin Şentürk, o gemilerden birinin Türk kaptanına ulaştı. Maestro'nun Kaptanı Ozan Güleç "Bir anda parlama oldu, ana güverte çok feci şekilde alev aldı" dedi. İki gemide yangın çıkınca panikle kendilerini denize attıklarını söyleyen kaptan, 4,5 saate yakın denizde kurtarılmayı beklediklerini anlattı. İşte o anlar...

Maestro gemisinin Kaptanı Ozan Güleç, Candy isimli gemiden Maestro gemisine transfer yapılırken yaşanan olayı şöyle anlattı:

"HERKES PANİK HALİNDE BİR YERLERE SAVRULDU"

"Akşamüstü kıyıdan yaklaşık 15 mil açıktaydık. Zaten bulunduğumuz bölge gemiden gemiye transfer bölgesiydi. Ne olduğunu anlamadık. Bir anda parlamayla beraber çok büyük patlama oldu. Gemiyi terk etmeye başladık. Denize atladık. Güvertede kalanlar da vardı. Arka taraftan atlayanlar da oldu. Tam sayı yok çünkü hepsi panik halinde bir yerlere savruldu. Büyük alev topları nedeniyle kimin nerede olduğu belli değildi. Benim gemimde 15, Candy isimli gemide 17 kişi vardı."

"4.5 SAAT DENİZDE KALDIM"

Çevredeki gemilerin kendilerine yardım ettiğini belirten Güleç, "Yardım geç geldi denemez. Bizi kurtaranlar çevredeki gemiler oldu. Bize yardım etmeselerdi şu anda yaşamıyorduk. Rus yetkililerin arama kurtarma ekibi de geldi. Buz gibi suyun içinde herkes gruplar halinde bekledi. 3 saat ile 4,5 saat arasında denizde kaldık. Ben denizden son çıkanlardanım. Akşam 21.30 sıralarıydı, 4,5 saat denizde kaldım diyebilirim. Son anlarda kendimden geçmiştim Denizde yarım saat daha bekleyemeyecek durumdaydım" diye konuştu.

YANGININ ÇIKIŞ NEDENİ

Gemilerdeki yangının çıkış nedenine dair aktarım sırasında boruda yırtılma, gaz kaçağı olduğu ve iki geminin birbirine sürtmesi sonucu oluşan statik enerjinin parlamaya neden olduğu iddialarına yönelik ise Güleç şu ifadeleri kullandı:
"Olay, bir gemide yangın çıkıp da ötekisine sıçraması şeklinde olmadı. O hortumla alakalı herhalde. Hortumda sıyrılma gibi bir şey oldu. Bunlar bizim tahminimiz. Hangi geminin neresinde ne oldu tam bilinmiyor."

Kerç Boğazı'nda 21 Ocak'ta Tanzanya bayraklı iki gemi arasındaki transfer sırasında yangın çıkmış, olayda 14 kişi hayatını kaybetmiş, 12 kişi kurtarılmıştı.

KURTARILAN PERSONELİN GÖRÜNTÜLERİ

Olay sonrası kurtarılan personelin Liman'a çıkarılma anları Rus televizyonları tarafından görüntülendi. Kurtarılan personel ambulanslarla hastanelere taşındı.Kazadan kurtarılan Türk gemi personelinin hastane görüntüleri de Kerch TV tarafından yayınlandı (Ekleme: 24.01.2019)**************************

KONU İLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLERİMİZ;
- Gemi faciasında hayatını kaybeden Türk personelin isimleri
- Yanan gemilerden kurtarılan Türk personelin isimleri belli oldu
- Kerç boğazındaki tankerlerde patlama meydana geldi, Türk personel ve kayıplar var

Eklenme tarihi: 23.01.2019
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 FERAH TUR. Sey. İ..
 HACI İBRAHİM HACI..
 EMİROĞLU Denizcil..
 HABAŞ Petrol Ürün..
 BALU Yatçılık
 AKINTÜRK Ltd. Şti..
 EMİR Denizcilik
 AKUA MARİN A.Ş.
 ASLI Deniz Taş. V..
 KALKAN Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim