Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
23 Temmuz 2024
Haber
Anket
İran ile İngiltere arasında petrol tankeri krizi
İran'a ait ham petrol yüklü bir tankere Cebelitarık Boğazı'nda el koyulması Londra ile Tahran arasında gerilime neden oldu. Tankerin Suriye'ye ham petrol taşıyarak AB yaptırımlarını ihlal ettiği öne sürülüyor.

Cebelitarık yönetimi, Suriye'ye ham petrol taşıdığından şüphelendiği bir İran tankerine el koydu.Birleşik Krallık'a bağlı Cebelitarık'taki özerk yönetimin başkanı Fabian Picardo, "Grace 1" adlı geminin, Suriye'de rejim kontrolündeki Banyas Rafinerisi'ne ham petrol taşıdığına inanmamız için nedenlerimiz var" açıklamasında bulundu. "Bu rafineri, AB'nin Suriye'ye yönelik yaptırımlarına tabi olan bir kuruluşa ait" diyen Picardo, tanker ve taşıdığı yüke el koyduklarını söyledi.

Olayın ardından İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire, operasyon konusunda izahat vermesi talebiyle İran Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Bakanlık sözcüsü Abbas Musevi, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, tankerin İngiliz Donanması tarafından "yasa dışı" şekilde durdurulduğunu söyledi. Ardından da devlet televizyonuna konuşan Musevi, tankere el konmasını "tuhaf ve yıkıcı" olarak tanımlayarak bu olayın "bölgede tansiyonu artırabileceğini" söyledi.

Panama bandıralı tanker Perşembe gününün ilk saatlerinde Cebelitarık Boğazı'ndaki polis ve gümrük birimleri tarafından durdurulmuştu. Operasyona İngiliz Kraliyet Donanması da destek olmuştu.

İspanya: Talep ABD'den geldi

Cebelitarık'ta hak iddia eden İspanya ise olayın kendi karasularında gerçekleştiğini belirtiyor. İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, Madrid'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu operasyonun egemenliğimize etkisini inceliyoruz" ifadesini kullandı. Borrell, Cebelitarık ve İngiltere makamlarının tankeri ABD'den gelen talep üzerine durdurduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) kayıtlarına göre, geminin sahibi Singapur merkezli Grace Tankers şirketi. Gemi takip sitelerinin verileri, İran'dan Nisan ayında ayrılan tankerin, Afrika kıtasının güneyinden dolaşarak Akdeniz'e ulaştığını ortaya koyuyor.
Kaynak: DW
Eklenme tarihi: 04.07.2019
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 YILMAR Denizcilik..
 MY SHIP Group S.A..
 ÖZLER İskele Ltd...
 TURGUT OKAN Deniz..
 ALYANS Denizcilik
 BAFA Su Ürünleri
 IBC Güler Dış Tic..
 TUNCMETE Denizcil..
 AR Shipping
 KALAMIŞ Denizcili..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim