Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
26 Mayıs 2020
Haber
Anket
Denizde temiz yakıt kullanımı yılbaşında başlıyor
Denizcilik yakıtlarındaki sülfür oranı 1 Ocak 2020’den itibaren yüzde 0.5’e düşürülecek. Yeni nesil yakıtın metreküpte 150 dolar daha pahalı olduğunu belirten Petrol Ofisi CEO’su, bunun navlun bedellerini artırabileceğini ancak Boğazların daha temiz olacağını söyledi.Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO 2020 değişim süreci ile birlikte, 1 Ocak 2020’den itibaren tüm dünyada gemilerin kullanacağı denizcilik yakıtlarının sülfür oranı yüzde 3.5’dan yüzde 0.5’e düşürülecek. İzmir’de sektördeki gelişmelere yönelik sorularımızı cevaplandıran Petrol Ofisi (PO) CEO’su Selim Şiper, şirket olarak PO Marine ile IMO 2020 kriterleri kapsamındaki ilk ikmalini İstanbul’da yaptıklarını anlattı. Kumkapı açıklarında yapılan ikmal ile Petrol Ofisi’nin Demre-8 adlı barcı tarafından, 100 ton yeni nesil denizcilik yakıtı VLSF’yi ikmal ettiğini hatırlatan Selim Şiper, “Bütün gemiler bu yakıtı kullanmak zorunda. Bazıları yüksek kükürtlüyü düşük olana dönüştüren sistemler kullanıyor. Normal dizel yakıtı yüksek kükürtlü yakıtla karıştırıp oranı düşürenler de var” dedi.

DİZEL YAKITA ZAM GELEBİLİR!

VLSF adı verilen bu yeni yakıtın deniz taşımacılığında kullanılmaya başlanmasıyla birlikte metreküp başına yakıt maliyetinin 150 dolar civarında artacağını kaydeden Selim Şiper, bunun da navlun maliyetlerini yükselteceğini bildirdi. VLSF elde etmek için dizel yakıt ihtiyacının artacağını belirten PO CEO’su, “Bu yüzden dizel yakıt fiyatları da artabilir. Çünkü aynı üretim sürecinden çıkıyorlar. Birini fazla üretmek için diğerinin arzı kısılacak” bilgisini verdi. Bununla birlikte çevreyi daha az kirleten VLSF sayesinde deniz taşımacılığının çevreye verdiği zararın azalacağını sözlerine ekleyen Şiper, “Boğazlar daha az kirlenecek. Şunu unutmamak lazım İstanbul’u kurtaran etkenlerden biri de otogazdır. Dünyada otogaz kullanımında birinci sıradayız. Ülkemiz için bir başarı hikayesi arıyorsak bu otogazdır” ifadelerini kullandı.

GEÇİŞ SÜRECİ ZARARLI OLMASIN!

Türkiye’de yapılan ilk VLSF ikmali ile ilgili bilgi veren Petrol Ofisi Ticari ve Endüstriyel Satışlar Direktörü Ulvi Kılıç da, şunları söyledi: “IMO 2020 kriterleri, gerçekten de dünya denizciliğini derinden etkileyecek. Bu zorlu süreçte armatörlerimizin karşılaşabileceği sorunlara çözüm sunabilmek adına da, Denizcilik Yakıtları Kalite ve Miktar Güvence Sistemi’ni de geliştirdik. Dünya gemicilik endüstrisi, yeni regülasyonun çevreyi korumak adına çok büyük faydası olacağı konusunda hemfikir olsa da, geçiş sürecinde ciddi zararlara uğramaktan çekiniyor. Zira IMO 2020 başlangıcı ile birlikte en büyük sorun yakıt ile ilgili teknik problemler ve kalite standartları oturmamış yakıtların gemilere verebileceği muhtemel zararlar olacak. Bu alanda da dünyada bir ilki gerçekleştirip, istisnasız yüzde 100 tüm ikmallerimizde bağımsız gözetim hizmeti vereceğiz.”

KAYIT DIŞI AKARYAKIT MÜMKÜN DEĞİL!

On numara yağ adı verilen ve sektörün başının dertte olduğunu konuyla ilgili sorularımızı da cevaplandıran Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper, “Onun içeriğinin ne olduğu belli değil. Sıvı yağ bile konuluyor olabilir. O yakıt sanılan şeyin yanması kontrol edilemediği için araç yangınları çıkıyor. Yetkilileri ve sürücüleri uyarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rafineriden çıkan yakıtın pompaya kadar devlet tarafından izlemesinin yapıldığını anlatan Selim Şiper, sektörde kayıt dışı veya merdiven altı gibi bir durumun söz konusu olmayacağını, en küçük istasyonun bile eşit düzenlemelere tabi olduğunu anımsattı. Sektörün çok düşük marjlarla çalıştığını da sözlerine ekleyen Selim Şiper, bayilerle yapılan sözleşmelerde bir takın değişikliklere gitmeye başladıklarını anlattı.
Kaynak: Aydınlık
Eklenme tarihi: 04.11.2019
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 NAVİGA Yatçılık
 ALİDAŞ Liman İşle..
 KALAMIŞ Denizcili..
 UMDE Denizcilik
 MARİNMET Deniz İn..
 ERLER denizcilik ..
 İS-BİR Denizcilik..
 ORTAKLAR Gemi Ace..
 LAMIA Yat İşletme..
 KERMANTRANS deniz..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim