Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
28 Şubat 2021
Haber
Anket
Korsanlar tarafından kaçırılan Gürcü denizciler serbest bırakıldı
Gine Körfezi'ndeki artan korsanlık olaylarından sadece bir tanesi olan dokuz Gürcü denizcinin Nijerya dışındaki sularda korsanlar tarafından kaçırılması olayından sonra denizcilerin evlerine döndükleri bildirildi.

Gürcistan Deniz Taşımacılığı Ajansı'nın raporlarına göre, 30 Nisan 2020'de Nijerya yakınlarındaki bölgede Panama bayraklı bir tankerden 10 denizci kaçırıldı. Buna dokuz Gürcü ve gemiden kaçırılan diğer bir denizci de dahildi. Raporlara göre, mürettebat üyeleri Vemahope Tankerinde güvenli bir şekilde kaldı.Gürcistan, serbest bırakılma şartlarını belirtmemekle birlikte, denizcilerin sadece 21 gün içinde serbest bırakıldığını ve Nijerya'da rutin tıbbi tedavi görerek iyi durumda kaldıklarını vurguladılar. Denizcileri Gürcistan'a döndürmek için özel bir uçuş düzenleniyor.

Bu, Gürcülerin Gine Körfezi'ndeki kaçırılan denizcileri için bildirdikleri son olay. Mart ayında, Oceangold Tanekrs tarafından işletilen Libya bayraklı bir tankerden korsanlar tarafından kaçırılan dört denizci de 15 gün esaret altında kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. Bu olaya 20 Şubat'ta Nijerya'nın Lagos yakınlarında kaçırılan 10 denizci de katıldı.

Bu adam kaçırma olayları uzun bir olay serisinin sonuncusuydu. Deniz güvenlik şirketi Dryad Global, Mayıs ayında daha önce dokuz Gürcü denizcinin olayı da dahil olmak üzere çeşitli saldırılar bildirdi.

O zaman da, bilinmeyen sayıda korsanı olan bir sürat teknesinin 10 mürettebatı kaçırdığını ve dördünü geride bıraktığını bildirmişti. Bu olay 2020'de Nijerya EEZ içindeki yedinci ağır korsan saldırısıydı. Dryad tarafından bu yıl Batı Afrika'da faaliyet gösteren gemilerden 42 mürettebat kaçırıldığı bildirildi. Buna Libreville, Gabon, Gana, Takoradi Limanı yakınlarında yatılı bir teşebbüs girişimi ve bölgedeki diğer dört diğer olay da dahil.

2019 yılının tamamı için korsanlığı gözden geçiren Uluslararası Ticaret Odası’nın Uluslararası Denizcilik Bürosu’nun (IMB) yıllık korsanlık raporu “Gine Körfezi’ndeki mürettebat kaçırılmasında endişe verici bir artış” olduğunu vurguladı.

IMB raporuna göre, Gine Körfezi'nde kaçırılan mürettebat sayısı 2019'da yüzde 50'den fazla artarak 121 denizciye yükseldi. Raporda, bu olayların denizde rapor edilen küresel kaçırılmaların yüzde 90'ından fazlasına eşit olduğu belirtildi.
Kaynak: Denizhaber.com
Eklenme tarihi: 30.05.2020
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 İMAMOĞLU Denizcil..
 İSTANBUL Denizcil..
 KARADENİZ Ro-Ro T..
 ERSAGUN Denizcili..
 CANAS Petrol ve G..
 UND RORO İşletmel..
 İMTRANS Denizcili..
 BORA Denizcilik S..
 GEMPO
 MIRAY Internation..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim