Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
15 Temmuz 2020
Haber
Anket
Dünya limanları yük hacimlerinde düşüş açıklıyor
Seattle ve Tacoma Limanlarında Konteyner Hacimleri Yüzde 24 Düşerken, Avrupada bulunan Kuzey Denizi Limanı, mayıs ayındaki kargo hacminde düşüş açıkladı.

Seattle ve Tacoma Limanlarında Konteyner Hacimleri Yüzde 24 Düştü!

Seattle ve Tacoma Limanları için ortak operasyon girişimi olan Kuzeybatı Liman Birliği küresel koronavirüs pandemisinin ekonomik sonucunu yansıtarak konteyner yük hacimlerinin Mayıs ayında yıllık %24 düştüğünü belirtti.İhalat yüzde 23 azaldı ve ihracat yüzde 16 azaldıOtomobil sevkiyatları da yüzde 20 oranında düştü.

Hawaii ve Alaska iç piyasa hacmi yıllık %6 düşüş gösterdi.

NWSA, COVID-19 kısıtlamaları ve ABD ile Çin arasındaki uzun süredir devam eden ticaret savaşının sonucu olarak, mayıs ayında limanlarına yanaşacak toplam 46 gemiyi iptal etmek zorunda kaldı, Önümüzdeki aylarda 17 iptal destinasyon daha açıklayarak yıl için toplamı 63'e çıkardı.

NWSA CEO'su John Wolfe, "Bu eşi görülmemiş sayıda iptal!’’ dedi. "Bu iptal edilen seferler sadece Seattle ve Tacoma'daki operasyonları bozmakla kalmıyor, aynı zamanda tüm tedarik zincirinde dalgalanma etkisi yaratıyorlar.’’Avrupada bulunan Kuzey Denizi Limanı, mayıs ayında kargo hacminde düşüş açıkladı!

Hollanda ve Belçika'daki Kuzey Denizi kıyılarını kapsayan sınırlar arası liman alanı olan Kuzey Denizi Limanı, koronavirüsün kargo operasyonları üzerindeki etkisini, nisan ayından sonra yaşayacaklarını açıklamıştı. Ayrıca virüsün ekonomik etkisinin önümüzdeki aylarda limanda hissedilmeye devam edeceği de öngörülüyor.

Liman bölgesinde kargo aktarımı mayıs ayında yüzde 23 azalırken, limana yanaşan gemi sayısı geçen yıla göre üçte bir oranında azaldı. Mayıs ayında Kuzey Denizi Limanı'na 2019 yılına göre yüzde 21 düşüşle toplam 691 gemi yanaştı. Bu gemiler, Mayıs 2020'de, Mayıs 2019'da elde edilenden yüzde 20 aşağıda olmak üzere 5.3 milyon ton yük taşıdı.

Petrol ve petrol ürünleri de dahil olmak üzere sıvı dökme piyasasının, özellikle şirketlerde bakım kesintilerinden kaynaklanan yüzde 25'lik bir düşüşle ayrıca zorlu geçtiği belirtildi.

Genel kargo üçte bir oranında azalırken, otomotiv sektöründeki birkaç şirketin geçici olarak kapanmasının nedeniyle araç azlığından ötürü ro-ro trafiği yarı yarıya düştü.

Benzer şekilde, iç gemi trafiği mayıs ayında 4’te 1 oranında azalarak 3.257 gemiye geriledi. Yurtiçi yük aktarımı yüzde 28 düşerek 4 milyon tonun altına indi.


Kaynak: Denizgazete
Eklenme tarihi: 19.06.2020
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 SÜVARİ Gemi Kiral..
 NAVİGA Yatçılık
 ARSLAN Shipping
 FERAH TUR. Sey. İ..
 ERDOĞAN Shipping
 KOTİLOĞLU Deniz N..
 V-GO Yachting
 AYKOP Gemi
 ATİPOST Turizm
 NECATİ KALKAVAN Ş..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim