Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
03 Aralık 2023
Haber
Anket
Rusya boğazlardan petrol geçişi için bastırıyor
Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türkiye'deki ziyaretinde konuşulan başlıklardan biri de boğazlardan tanker geçişine ilişkindi. Rusya en kısa yol olarak boğazları görüyor.

Türkiye, Bakü-Ceyhan boru hattının üç katı miktarda petrol anlamına gelen tanker trafiği için çok sıkı düzenlemeler istiyor. Buna karşılık Rusya, büyük petrol şirketlerini arkasına alarak en büyük muhalefeti yapıyor.

Yılda 6 bin tanker boğazlardan geçiyor

İstanbul Boğazı'ndan, günde ham petrol yüklü, 16 tanker transit geçiş yapıyor. Bu da yılda ortalama 6 bin tankerin boğazları kullandığı anlamına geliyor.

İstanbul Boğazı birçok keskin dönüşlere, 700 ile bin 500 metre arasında değişen genişliğe ve 31 kilometre uzunlunluğa sahip. Gemiler, İstanbul Boğazı'nda en az 12 kez yer yer 80 dereceye varan rota değişikliği yapıyor. Bu dar su yolunda hava şartları da kötü olduğunda kaza geliyorum diyor. Çanakkale Boğazı da benzer özelliklere sahip.

İstanbul boru hattının üstünde

Bu rakamlar yılda 60 milyon ton petrol taşıyacağı tahmin edilen Bakü-Ceyhan boru hattının kapasitesinin üç katı. Yani İstanbullular boru hattının üstünde oturuyor, Türkiye alternatif yollar bulunması için bastırıyor.

Bir yandan da tanker trafiğini denetim altına almaya çalışıyor. Bu nedenle yapılan düzenlemeye göre, 200 metrenin üzerindeki tankerlerin geçişine bildirimde bulunmaları şartı getirildi. Rusya zaman kaybı ve ihracatını düşürdüğü gerekçesiyle, buna karşı çıkıyor, her platformda Türkiye'ye karşı lobi yapıyor.

Türkiye lobi faaliyetlerini sürdürüyor

1 Temmuz 1936’da imzalanan Uluslararası Montrö anlaşmasında, boğazlardan kılavuz kaptan ve römorkörle geçiş yapılması zorunlu tutulmadı. Ancak Türkiye bunun zorunlu olması için lobi faaliyetlerini sürdürüyor.

Türk boğazlarından tanker geçişi Rusya Devlet Başkanı Putin'in ziyaretinde masaya yatırılan konulardan sadece biri. Türkiye dünya mirası listesinde yer alan İstanbul'u korumak için Rusya'yı iknaya çalışıyor.Kaynak: cnnturk
Eklenme tarihi: 06.12.2004
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 ELDAŞ Gemicilik
 HİCRİ ERCİLİ Deni..
 MASTER Petrol
 ATASOY Denizcilik..
 İYEM Asya Denizci..
 DENİZSAN
 NAVİGA Yatçılık
 SERVER Denizcilik..
 TRANSAL Denizcili..
 ERDEMLER Denizcil..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim