Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
18 Haziran 2024
Haber
Anket
Yerli amfibi ZAHA'nın denizdeki görüntüleri paylaşıldı
Türkiye'nin önde gelen askeri kara aracı üreticilerinden FNSS, sosyal medya hesabından "Zırhlı Amfibi Hücum Aracı"nın (ZAHA) görüntülerini paylaştı.

FNSS firması tasarladığı "Zırhlı Amfibi Hücum Aracı"nın (ZAHA) görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekat konsepti ve görev ihtiyaçlarına yönelik geliştirilen ZAHA, deniz ortamında test edildi.ZAHA, bir amfibi çıkarma operasyonu sırasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde alma kabiliyetine sahip olan bir araçtır. Harekatın çıkarma safhası başında, açıkta bulunan havuzlu çıkarma gemilerinden denize inebilmekte ve aradaki mesafeyi yüksek süratle kat ederek, birliklerin koruma altında ve ateş desteği ile kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamaktadır.Suda oldukça hızlı ilerlediği gözlenen ZAHA, ayrıca üstün manevra kabiliyetlerini de sergiledi.

ZAHA'nın özellikleri

ZAHA, TCG Anadolu (L 401) amfibi taarruz gemisi ile birlikte kullanılmak üzere geliştirildi. Platform, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekat konsepti ve görev ihtiyaçları göz önu¨ne alınarak FNSS ana yükleniciliğinde tasarlandı.Karada azami 70 km/sa sürate erişebilen ZAHA, suda ise direnci azaltan özel burun yapısı ve güçlü su jetleri sayesinde saatte 7 knot hız yapabiliyor. %60 eğim tırmanma ve %40 yan eğimde dâhi tutunabilme gibi özellikleri bulunan platform ayrıca 90 cm yükseklikteki dik engelleri ve 2m genişlikteki hendekleri kolaylıkla aşabiliyor.

Araç, 12,7 mm makineli tüfek ve 40 mm bombaatara sahip bir kule ile yüksek ateş gücüne de sahip. Gerekli durumlarda sis perdesi de üretebilmekte. Kaynaklanmış alüminyumdan imal edilen gövdesiyle balistik ve mayın koruması ile personel güvenliğini ön plana çıkaran araçlar, dizel motor ve tam otomatik şanzımana sahip.


Kaynak: Yeniakit
Eklenme tarihi: 13.08.2020
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 MEGAMAR Denizcili..
 NİSA uluslararası..
 ORSA SU ÜRÜNLERİ
 SEAHAWK Training ..
 VERA Denizcilik
 KANLAR Denizcilik
 MALATYA Belediyes..
 HDR Denizcilik
 ALTUNTAŞ Denizcil..
 LİMA Turizm Yatçı..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim