Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
22 Şubat 2020
Haber
Anket
Dev petrol platformuna pasaportla çıkılıyor
Türkiye'nin petrol bağımlılığından kurtulmak için ümitlerini bağladığı dünyanın en büyük ikinci platformu 'Leiv Eiriksson', Karadeniz'de sondaj çalışmalarına başlamak için Sinop açıklarında gün sayıyor.

Platformda kule eklemeleri yapılırken çalışmak için karadan platforma giden yerli-yabancı personel pasaport kontrolünden geçiriliyor. Uygulamanın gerekçesi ise dev petrol arama platformunun Karadeniz'de Türk karasuları olan 12 mil sınırı dışında çalışma yapması. Hukuken açık denizde çalışma yaptığı için Türkiye'nin egemenlik alanı dışında bulunan, bunun için de 'uluslararası transit gemi' kabul edilen platformun çalışanları ve ziyaretçileri, her giriş ve karaya dönüşlerinde Sinop Limanı'nda gümrükten geçiyor, pasaportlarına "yurtdışına çıkış" mührü vuruluyor. Helikopterler de ya gümrüklü hava limanlarından kalkıyor veya önce Sinop'a inip gümrük işlemlerini tamamladıktan sonra platforma gidebiliyor.

Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Petrobras yetkilileri, çalışmaları yakından takip etmek için sık sık platformu ziyaret ediyor. 120 çalışanı bulunan platformda, sondaj delici uzmanı, teknisyen, mekaniker, doktor, aşçı, mühendis ve temizlik görevlileri görev yapıyor. Günlüğü 1 milyon dolara Norveç'ten kiralanan platformun kısa sürede çalışmalarına başlaması bekleniyor.

Leiv Eiriksson, özellikleriyle 5 yıldızlı otelleri aratmıyor. Dev platformun içinde son derece lüks odalar, spor merkezleri, sinema salonu bulunuyor. Personel, günlerini keyif içinde geçirirken dünyaca ünlü 12 kişilik sağlık ekibi de muhtemel acil durumlara karşı hazır bekliyor. Eiriksson Platformu, ambulans helikopteri ve kişiye özel saunası ile de çalışanların hizmetinde. 7.500 feet (2.500 metre) derinliklikte sondaj yapabilen platformun yanında Mv Siem Lousia ve Mv Biem Danis isimli iki destek gemisi de yer alıyor.

Kaynak: Zaman
Eklenme tarihi: 15.01.2010
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 AKAYLAR Denizcili..
 GÖCEK Yatçılık
 İSKELE Denizcilik..
 MAGOSA Kıbrıs Tra..
 ÇİLLİOĞLU Denizci..
 A1 Denizcilik
 KİRAZOĞLU Denizci..
 CVS Denizcilik
 GENÇ Denizcilik
 MERYEM ANA Deniz ..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim