Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
16 Temmuz 2024
Haber
Anket
Batı'ya giden gemi
Hollanda televizyonu, Atatürk'ün isteğiyle 1926'da 'Karadeniz' gemisiyle Avrupa'da tanıtım turuna çıkan Türk aydınlarını konu alan belgesel yayımladı

Hollanda televizyonu, Atatürk'ün isteğiyle, 1926 yılında Batı'ya düzenlenen bir tanıtım gezisini anlatan kısa bir belgeseli yayımladı. Üçüncü kanalda dün akşam yayımlanan "Başka Zamanlar" adlı programda, 1926 yılında Karadeniz Gemisi'nin 3 aylık Avrupa gezisi anlatılıyor.
'Türkiye, 1926'dan bu yana Avrupalı olmak istiyor' başlığıyla yayımlanacak belgeselde, Türkiye'nin AB'ye üyelik başvurusuyla değil, cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllardan bu yana çağdaş Batı değerlerini benimsemiş bir ülke olduğu görüşüne yer veriliyor.

Sergi ve balo
Belgeselde, Türkiye'nin Karadeniz Gemisi ile başlayan tanıtım gezisinde Batı ile arasındaki bütün engelleri kaldırmak istediği, bunun için 'Seyyar Sergi' adıyla 1926 yılında 12 ülkenin 16 limanına uğradığı, bunlar arasında Amsterdam'ın da yer aldığı anlatılıyor.

Hollanda'dan 1924 yılında alınan Karadeniz Gemisi, 1926 yılında 3 aylık bir süre için dönemin tanınmış sanat ve kültür adamları ve Türk ihraç ürünlerinin yer aldığı bir sergiyle Avrupa ülkeleri turuna çıkıyor. Ziyaretler sırasında, gemideki sergi geziliyor ve akşamları balo düzenleniyor. Zeki Üngör yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde dans ediliyor, ziyaret edilen kentin ileri gelenleri bu balolara katılıyor.

Dönemin aydınları

Belgeseli hazırlayan Fatusch Production, tura katılanlar arasında Vâlâ Nurettin, Kemalettin Kamu, Celal Esat Arseven, Bal Mahmut, sonradan ilk kadın milletvekili olan Mebrure Gönenç, Celal Bayar'ın gelini Zekiye Hanım ve Galip Bahtiyar gibi isimlerin yer aldığını açıkladı. Atatürk de tanıtım turuna bir ara Mudanya'dan katıldı, Bandırma'da indi.


Eklenme tarihi: 15.12.2004
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 MARİST Shipping
 ARTUR Teknesi
 ANADOLU Kimyasal ..
 PACMAR Denizcilik..
 DMY Denizcilik A...
 SAMSUN Shipping
 IMB Shipping and ..
 MUMCUOGLU Gemicil..
 BAFA Su Ürünleri
 AYANOĞLU Denizcil..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim