Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
07 Aralık 2021
Haber
Anket
Kaptanın cesedi 6 ay gemide kaldı
Bir kargo gemisi, kaptanının cesedi ile altı ay, on üç farklı ülke gezdi. Koronavirüs sebebiyle hiçbir ülke talihsiz adamın bedenini kabul etmedi.

Adı verilmeyen bir kargo gemisinde kaptanlık yapan Romanya uyruklu Dan Sandu, birinin başına gelebilecek en talihsiz olaylardan biri ile karşılaştı. Kargo gemisinin kaptanlığını yapan 68 yaşındaki Randu, seyir sırasında hayatını kaybetti. Sonrasında yaşananlar ise akıllara durgunluk verecek cinstendi. Böylece bir kargo gemisi, kaptanının cesedi ile altı ay denizlerde dolaşmış oldu.

Amerika'nın ünlü haber mecralarından The Wall Street Journal, son zamanlarda gördüğümüz en garip hikayelerden birini okuyucuları ile paylaştı. Yaklaşık altı ay önce evinden çıkarak, kaptanlığını yapacağı kargo gemisine katılan 68 yaşındaki Dan Sandu, seyir sırasında bilinmeyen bir sebepten hayatını kaybetti.

Kaptanın öldüğünü şirkete ve gerekli makamlara bildiren mürettebat, cansız bedeni bir sonraki limanda yetkililere teslim etmek üzere gemideki buzdolabına kaldırdılar. Normal prosedüre göre gemide hayatını kaybeden biri, bir sonraki limanda yetkililere teslim ediliyor ve bürokratik süreç işlemeye başlıyordu.

Kaptanının oğlu Andrei Sandu tarafından aktarılana göre, çeşitli sebeplerden babasının bedenini hiçbir ülke kabul etmedi. Andrei, "2021 yılındayız, altı aydır babamın bedenini alamıyoruz, bu nasıl olabilir?" cümlelerini kurdu.

Kargo Gemisinin Kaptanının Cesedi Neden Kabul Edilmedi?

Kaptanın aslında ilk limanda gemiden indirilmesi gerekiyordu. Buna rağmen altı aydır 13 farklı ülke gezen gemideki ceset, hiçbir ülke tarafından kabul edilmedi. Kabul etmeyen ülkeler ise COVID-19 bahanesine sığınıyorlardı.

Pandeminin başlamasından sonra gemi mürettebatının birçok ülkeye girişleri yasaklanmıştı. 13 ülkedeki yetkililer ise bu kuralları işaret ederek, cansız bedeni dahi aşağı indiremeyeceklerini aktarıyorlardı.

İşin daha kötü tarafı ise kaptanın cansız bedeni, mürettebatın kolayca girebileceği ve her gün kullanılan buzdolabının içinde kalmıştı. Gemide, herhangi bir şeyi daha soğuk tutacak başka bir yer olmadığından, kaptan buzdolabının içinde altı aydır cansız şekilde yatıyordu.

Altı aylık mücadelenin ardından ise Ekim ayının son günlerinde kaptanın bedeni ailesine teslim edilebildi. Yaşananlardan geminin işletmecisini sorumlu tutan Andrei Sandu, yetkililerden hesap soracağını dile getirmekten çekinmedi. Talihsiz kaptanın bedeni ise Romanya'daki köyüne defnedildi.
Eklenme tarihi: 22.11.2021
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 PAŞABAHÇE Denizci..
 YIGIT Shipping Co..
 BALU Yatçılık
 ER-MAR Denizcilik..
 BYZAS Turizm
 KINAY Denizcilik
 SEACOR INTERNATIO..
 NUR Denizcilik
 DEEP Maritime
 BUTONİ A.Ş.
...
DUYURU


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim