Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
01 Aralık 2021
Haber
Anket
Galataport İstanbul bu yılın son yolcu gemisini ağırlıyor
Galataport İstanbul, 930 yolcu kapasitesine sahip Viking Venüs yolcu gemisine ev sahipliği yapıyor. İstanbul’a 23 Kasım’da öğleden sonra gelen gemi, 26 Kasım’da İstanbul’dan ayrılacak.

Şehrin tarihi limanını, dünya standartlarında bir kruvaziyer limanı ile kültür sanat, alışveriş ve gastronomi mahallesine dönüştüren, açıldığı günden bu yana İstanbul’un odak noktası haline gelen Galataport İstanbul, yılın son gemisini karşıladı.8 kruvaziyer gemisi, toplam 7 bin yolcu ağırladı

Galataport İstanbul, seferlerin başladığı 1 Ekim’den itibaren Venüs Viking ile birlikte toplam 8 kruvaziyer gemisini ve mürettebat dahil yaklaşık 7 bin yolcuyu ağırlamış oldu.

Toplam 930 yolcu kapasitesine sahip Viking Venüs gemisi, 23 Kasım’da Galataport İstanbul’a yanaşarak 26 Kasım’a kadar limanda kalacak. Kuşadası’dan kalkan Viking Venüs Yunanistan Pire Limanı’na gitmek üzere limandan ayrılacak.

Yılda 1,5 milyon kruvaziyer yolcusu bekleniyor

Galataport İstanbul’a yıllık mürettebat dahil 1,5 milyon kruvaziyer yolcusu gelmesi bekleniyor. Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye’ye gelen bir turist ortalama 62 dolar harcıyor. Galataport İstanbul’a gelecek kruvaziyer yolcusu turistin ortalama harcamasının 400-600 Euro arasında olacağı tahmin ediliyor. CLIA’nın (Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği) 2018 yılı raporuna göre ise indi-bindi yapan bir yolcu ana liman şehrinde 376 dolar, günübirlik seyahat eden bir yolcu 101 dolar harcıyor. Bu araştırmalar kruvaziyerle ülkeye gelen ziyaretçilerin, gemilerin uğradığı her ülkede turistlerin ortalama harcamalarının çok üstünde bir döviz girdisi sağladığını ortaya koyuyor.

Figen Ayan: 2022 yılı için 250’ye yakın gemi rezervasyonumuzu aldık

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, aynı zamanda ilk Türk başkanı seçildiği MedCruise Birliği ile gerçekleştirdiği görüşmeler sonrasında kruvaziyer gemilerinin yoğun olarak İstanbul’a gelmesini beklediklerini belirtti. Figen Ayan, dünyadaki en büyük ikinci pazar konumundaki Akdeniz çanağını temsil eden MedCruise Birliği ile İstanbul’u yeniden kruvaziyer gemilerinin rotasına sokma girişimlerinin olumlu sonuç vermesi ve Viking Venüs gemisinin ziyareti hakkında şunları söyledi:

“Galataport İstanbul olarak yolcu gemilerini ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Viking Venüs’ün bu yılın son yolcu gemisi olmasıyla beraber planlamamızda olmayan ek seferlerinde çıkabileceğini de düşünüyoruz. Limanımızda, yıllardır beklediğimiz yolcu gemileri trafiğine kısa sürede ulaşmayı planlıyoruz. Uluslararası ve ulusal tüm düzenlemeleri yerine getirdiğimiz, dünyada eşi olmayan özel kapak sistemiyle ayrılan rıhtım ve dünyada ilk kez uygulanan yer altı terminalimiz halihazırda kruvaziyer şirketlerinin merceği altında. 2022 yılı için 250’ye yakın gemi rezervasyonumuzu aldık. Önümüzdeki yıl ev sahipliği yapmayı beklediğimiz yolcu gemilerimizle kruvaziyer turizmine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

Gemi limana yanaştığında sahil şeridi halka açık olmaya devam ediyor

Galataport İstanbul, şehrin tarihi limanını dünya standartlarında bir kruvaziyer limanına dönüştürdü ve yer altı terminali, özel kapak sistemi, geçici gümrüklü alan gibi inovasyonları sektör ile buluşturdu. Liman, yolcu gemisini ağırlarken 176 kapaktan oluşan özel kapak sistem ile geminin yanaştığı kısım gümrüklü alan ve güvenlik (ISPS) alanı ayrılıyor ve geçici gümrüklü saha oluşturuluyor. Bu inovasyon sayesinde Karaköy’ün eşsiz sahil şeridi, geminin yanaştığı ve kapaklarla ayrılan kısım hariç, açık olmaya devam ediyor. Yolcuların her türlü terminal, bagaj ve pasaport kontrol işlemleri dünyanın ilk yer altı terminalinde gerçekleşiyor.
Kaynak: Turizmgünlüğü
Eklenme tarihi: 24.11.2021
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 INTERGLOBAL Deniz..
 OBA Denizcilik
 DİZMAN Denizcilik
 ULUSAL Denizcilik
 ASYA Ro-Ro Tur. N..
 EKŞİOĞLU Denizcil..
 MİNERAL den. san ..
 V.SHIPS Inc. Turk..
 YARDIMCI Denizcil..
 GRUP Asm
...
DUYURU


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim