Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
22 Ocak 2022
Haber
Anket
2021’de elleçlenen konteyner miktarı 12,5 milyon TEU’yu aştı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dünyada yaşanan konteyner krizine rağmen 2021 yılında Türkiye’deki limanlarda elleçlenen konteyner miktarının yüzde 8.3 artarak 12 milyon 591 bin TEU’ya yükseldiğini duyurdu.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2021 yılı konteyner ve Yük verilerini değerlendirdi. Küresel salgın sürecinde yaşanan birçok sebeple birlikte konteyner krizi çıktığını anımsatan Karaismailoğlu, dünyada yaşanan bu krize rağmen mavi vatana yapılan yatırımlar sayesinde Türkiye’nin bundan etkilenmediğine dikkati çekti. “2021 yılında limanlarımızda elleçlenen konteyner miktarı bir önceki yıla göre yüzde 8,3 artarak 12 milyon 591 bin 470 TEU olarak gerçekleşti” diyen Karaismailoğlu, açıklamasına şöyle devam etti:

“Aralık ayı rakamlarına baktığımızda ise; limanlarımızda elleçlenen konteyner miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 arttı ve 1 milyon 80 bin 241 TEU oldu. En fazla konteyner elleçleme Ambarlı Liman Başkanlığı idari sınırlarında gerçekleşti. Ambarlı Liman Başkanlığı idari sınırlarında faaliyet gösteren liman tesislerinde toplam 253 bin 725 TEU konteyner elleçlendi. Ambarlı Liman Başkanlığını; 167 bin 927 TEU ile Mersin Liman Başkanlığı ve 167 bin 317 TEU ile Kocaeli Liman Başkanlığı takip etti. En fazla konteyner elleçlemesi İsrail ile yapılan taşımalarda gerçekleşti. İsrail’i; Yunanistan ve Mısır’la yapılan taşımalar izledi. Denizyolu ile yapılan en fazla ihracat amaçlı konteyner yüklemesini 42 bin 42 TEU ile İspanya’ya giden konteynerler oluşturdu.”

“2021’DE ELLEÇLENEN YÜK MİKTARI YÜZDE 6 ARTTI”

2021 yılında limanlarda elleçlenen yük miktarının yüzde 6 artışla 526 milyon 306 bin tona ulaştığına vurgu yapan Karaismailoğlu, dış ticaret amaçlı denizyolu taşımacılığında elleçlenen toplam yük miktarının da 5,7 artışla 386 milyon 396 bin 718 ton olduğunu belirtti. 2021’de en fazla yük elleçlenen Liman Tesisi 33 milyon 46 bin 940 ton ile MIP Mersin Limanı olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, Mersin Limanı’nda Türkiye’de toplam elleçlenen yükün yüzde 6.28’inin elleçlendiğini kaydetti. Aralık ayında ise limanlarda elleçlenen yük miktarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8 artarak 47 milyon 857 bin ton olduğunu kaydeden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu en fazla yük elleçlemenin Aliağa Liman Başkanlığı’nda gerçekleştiğini, bunu Kocaeli ve İskenderun Liman Başkanlıklarının takip ettiğini ifade etti.

EN FAZLA İHRACAT YAPILAN ÜLKE İTALYA OLDU

Elleçlenen yük çeşitlerine de değinen Karaismailoğlu, “2021 yılının son ayında limanlarımızda 8 milyon 3 bin 144 ton Ham Petrol elleçlemesi gerçekleşti. Ham Petrol, 866 bin tonluk artış ile bir önceki aya göre elleçleme miktarı en fazla artan yük cinsi oldu. Ham petrolü, kok ve yarı kok kömürü ile motorin yük cinsleri izledi. Denizyolu ile en fazla ihraç edilen yük cinsi klinker oldu. En fazla ihracat yapılan ülke İtalya oldu. İthalatta ise ilk sırayı Rusya aldı” dedi.

MAVİ VATAN’A YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR

“Denizlerimize Mavi Vatan dedik” diyen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Ülkemizin ‘Denizci Ülke’ kimliğini ön plana çıkarıyoruz. 2002 yılında 149 olan liman sayımız 217’ye, 37 olan tersane sayımız 84’e çıkardık. Tersanelerimizdeki yıllık gemi üretim kapasitemiz ise 550 bin dedveyt tondan 4,65 milyon dedveyt tona yükselmiş ve yerlilik oranımız ise yüzde 60 seviyelerine ulaştı. Ülkemiz, mega yat üretimde dünyada 3’üncü sıradadır” ifadelerini kullandı
Kaynak: Hürriyet (İHA)
Eklenme tarihi: 11.01.2022
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 TRIO Denizcilik İ..
 EMSAN Denizcilik ..
 EVRİM 1 Tur Tekne..
 BOSMAR Gemi Acent..
 GROUPSEA Deniz Ta..
 TURGUT OKAN Deniz..
 MIRAGE
 SEACOR INTERNATIO..
 GRUP Denizcilik S..
 AKDENİZ Ro-Ro Den..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim