Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
22 Ocak 2022
Haber
Anket
Aliağa’da 2021 yılında 112 adet gemi söküldü
İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, 2021 yılında Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri’nde 112 adet geminin söküme alındığı söyledi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı İsmail Önal’ın Başkanlığında; İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek ve şube meclis üyelerinin katılımıyla video konferans sistemiyle gerçekleştirildi. Toplantının gündeminde İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi’nin 2021 yılı oda faaliyet raporunun görüşülmesi, Aralık ayı ve 2021 yılsonu tahmini istatistikleri değerlendirildi.İMEAK DTO Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek ve Şube Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla video konferans sistemiyle gerçekleştirilen meclis toplantısında geçen ayın toplantı zabıtları onaylandı. Kasım ayı mizanları onaya sunuldu, oy birliğiyle onaylandı.

Aralık ayı faaliyet raporunun da video konferansa katılan üyelerle paylaşıldığı İMEAK DTO Aliağa Şubesi Olağan Meclis Toplantısı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek’in konuşmasıyla devam etti.

2021 yılı içerisinde dalgalı bir süreç izleyen pandeminin geçmesini umut ederken omicron varyantıyla yine yükselişe geçtiği bir dönemin yaşandığını belirterek konuşmasına başlayan Adem Şimşek, “bu dönemde maske, mesafe ve temizlik önlemlerimizi daha sıkı bir şekilde uygulayarak 2022 yılında bu salgının sonlanacağını umut ediyorum” dedi.

“SEKTÖRÜMÜZDEKİ YÜKSELİŞ YENİ YILDA DA DEVAM EDECEK”

Şimşek, konuşmasına 2021 yılı Aliağa limanlarında tahmini konteyner ve yük istatistiklerini değerlendirerek devam etti.

Şimşek, “2021 yılsonu rakamlarına baktığımızda limanlarımızda elleçlenen konteyner miktarı bir önceki yıla göre yüzde 11 artışla 1 milyon 400 bin TEU olarak gerçekleşeceği öngörülmektedir. 2021 yılı içerisinde limanlarımızda elleçlenen yük miktarı ise 70 milyon net tonu bulacaktır. Aliağa tahmini yüzde %5 artış ile Türkiye sıralamasında yine ikinci liman olarak kayıtlara geçecektir. Aliağa limanlarına gelen gemi adedi sayısına baktığımızda geçen yıla oranla yüzde 8 artış göstererek 5 bin 900-6 bin adet aralığında kapanacağını düşünüyoruz. Türkiye genelinde elleçlenen konteyner miktarını TEU bazlı olarak değerlendirdiğimizde ise yüzde 11 pay ile Aliağa, Türkiye sıralamasında 5. sırada yer alacaktır. 2021 yılı net sonuçları henüz açıklanmamış olsa da bu sonuçlar doğrultusunda sektörümüzdeki yükselişin yeni yılda da devam edeceğini gösteriyor” dedi.

112 GEMİ SÖKÜLDÜ

2021 yılı itibari ile Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri’nde 112 adet geminin söküme alındığını belirten Adem Şimşek, “2021 yıl sonu itibariyle 112 adet gemi tesislerde söküme alınmış ve 816 bin LTD geri dönüşüme kazandırılmıştır. Ticaret Bakanlığımız ilk 11 ay verileri ve yılsonu tahminlerimize göre Aliağa Gümrüğü ihracatta yaklaşık 18 milyar USD ile Türkiye’nin en yoğun işlem hacmine ulaşan 2. Gümrük müdürlüğü konumunda olarak yılı kapatacaktır. Bu da Ege Bölgesi’nde yapılan işlemin yaklaşık % 50’sine denk gelmektedir. Ticaret Bakanlığımız ilk 11 ay verileri ve yılsonu tahminlerimize göre Aliağa Gümrüğümüz ithalatta yaklaşık 13 milyar USD ile Türkiye’nin en yoğun işlem hacmine ulaşan 7. Gümrük müdürlüğü olacaktır” dedi.

Şimşek, konuşmasının sonunda şu ifadeler yer verdi:

“Geçtiğimiz yıl maalesef pandemi nedeni ile sosyal sorumluluk projelerimizin birçoğunu ve her yıl düzenlemiş olduğumuz yarışmalarımızı gerçekleştiremedik. 2022 yılı içerisinde sosyal sorumluk projelerimizi ve yarışmalarımızı gerçekleştirme kararımızı aldık. Pandemiden kaynaklı ekstra bir sorun yaşanmazsa bu yıl faaliyetlerimizi en güzel şekilde yapacağız.”

Toplantı dilek ve temennilerin dinlemesiyle son buldu.Kaynak: Deniz Haber Ajansı
Eklenme tarihi: 13.01.2022
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 NAUTİLUS Diving
 TUNCMETE Denizcil..
 CAPT.ELSEK Intern..
 MILLENIUM Yachtin..
 HACIBABA Ltd. Şti..
 USTAOĞLU Denizcil..
 MOBYDİCK Yat
 YENAL Denizcilik
 ANTMARİN A.Ş
 A1 Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim