Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
15 Temmuz 2024
Haber
Anket
Rekor uyuşturucu operasyonunda sanıklar kendilerini böyle savundu
Ekvator'dan Mersin Limanı'na getirilen muz yüklü konteynerlerde ele geçirilen ve "rekor yakalama" olarak kayıtlara geçen 1 ton 300 kilogram kokainle ilgili tutuklanan 5 sanığın yargılanmasına başlandı.Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar muz ithalatını yapan şirketin sahibi N.Ş, oğlu H.İ.Ş, firma temsilcisi M.S. ile çalışanlar R.S. ve E.Ş. ile avukatlar katıldı.

Sanıklar hakkında "uyuşturucu ithal etme" suçundan 45'er yıldan 67 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istenen iddianamenin okunmasının ardından mahkeme heyeti savunmaları dinledi.

Sanık N.Ş, ithal ettikleri ürünlerin taşındığı konteynerlerinin içeriğine karışamadıklarını iddia ederek, şöyle konuştu:

"Bu paketlemeyle ilgili bilgimiz ve ilgimiz yoktur. Bu muzları Avrupa'daki büyük firmalar satın alıyor. Bu firmalar ile konteyner firması ve Ekvator'daki şirketin kontratı vardır. Daha önce biz bunu serbest bölgeden kendimiz 6 bin tonluk gemilerden boşaltıyorduk. Hepsi muzdur. Gemi pahalı olduğu için iş konteynere döndü. Son 7-8 yıldır Mersin Limanı'nda bu iş bizim korkulu rüyamıza döndü. Muz sektöründe 7-8 oldu bu şekilde yakalanıyor. Bu kokain maddelerini koyanlar büyük ihtimalle depoda koymuşlardır ve anlaşmalılardır."

"MUZ KONTEYNERLERİNİ GEMİ DENİZDEYKEN ALDIM"

Muzları gemi denizdeyken satın aldıklarını ileri süren N.Ş, "Ben söz konusu muz konteynerlerini gemi denizdeyken aldım. Gemi Ekvator'dan çıktıktan yaklaşık 20 gün sonra alışverişimiz başlıyor. Biz 12 ay bu işi yapıyoruz. Ben 89 konteynerin tamamını deniz üzerinden aldım." dedi.

N.Ş, mahkeme heyetinin dosyadaki beyanlar ve konşimentoya atıfta bulunarak çelişkileri sorması üzerine de şunları kaydetti:

"Her ne kadar iddianamede, konteynerlerden birinin Ekvator'dan doğrudan şirketimize gönderildiği, diğerinin ise yolda armatörün vermiş olduğu talimat doğrultusunda konşimentonun değiştirilerek alacaklı firmanın yerine yine şirketimizin gönderildiği belirtilmişse de ben bunu kabul etmiyorum. Resmi belgemiz vardır. Her ikisini de biz deniz üzerindeyken Rasoder firmasından aldık. Söz konusu mühürler limanda kırılıyor, kontrol ediliyor ve sonrasında yeniden mühürleniyor. Mersin Limanı'ndaki bu olayla bizim ilgimiz yoktur, müdahale edemeyiz."

Sanıklardan şirket sahibinin oğlu H.İ.Ş. de uyuşturucu maddelerle ilgisinin olmadığını, genelde İngilizce tercümanlık yaptığını savunarak, "Gelen iki konteyneri özel olarak isteyen olmadı. Ben gemiden indikten sonra hangi aşamalardan geçiyor ve depomuza teslim ediliyor bilmiyorum." dedi.

Diğer sanıklar da haklarındaki iddiaları reddederek, tutuksuz yargılanmalarını talep etti.

Avukatları ve bazı tanıkları da dinleyen mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı erteledi.

ÜLKE TARİHİNİN TEK SEFERDE EN YÜKSEK MİKTARLI KOKAİN YAKALAMASI

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Twitter hesabından, Mersin Limanı'nda 1 ton 300 kilogram kokain bulunmasıyla, ülke tarihinde en yüksek miktarda kokain ele geçirilmesi operasyonuna imza atıldığını duyurmuştu.

Ticaret Bakanlığı da olayın "ülke tarihinin tek seferde en yüksek miktarlı kokain ele geçirilmesi" olarak kayıtlara geçtiğini bildirmişti.

Uyuşturucuyla ilgili muz ithalatını yapan şirketin sahibi N.Ş, oğlu H.İ.Ş, firma temsilcisi M.S. ile çalışanlar R.S. ve E.Ş. tutuklanmıştı.


Kaynak: haber7
Eklenme tarihi: 27.01.2022
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 TRIO Denizcilik İ..
 ADAMAR Denizcilik
 TURGUT REİS Deniz..
 TROY M.A.T.
 TRANS KIBRIS
 GÜRDENİZ Deniz na..
 HACI ŞABAN ZORER ..
 EFYA Denizcilik N..
 ARMADOR Denizcili..
 GÜNGÖR Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim