Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
18 Haziran 2024
Haber
Anket
Gemi yangınına, içindeki lüks araçlar mı sebep oldu?
Almanya’nın Emden kentinden ABD'ye gitmek üzere 10 Şubat’ta hareket eden 'Felicity Ace' adlı geminin kargo ambarında geçen hafta çıkan yangınla ilgili akılalmaz bir iddia ortaya atıldı.

Hala Portekiz'in Azor Adaları açıklarında durmaya devam eden gemide çıkan yangına taşıdığı dudak uçuklatan fiyata sahip arabaların sebep olmuş olabileceği ihtimali gündeme bomba gibi düştü...200 metre uzunluğundaki dev Kargo Gemisi 'Felicity Ace' bin 100'ü Porsche marka olmak üzere Bentley, Audi ve Lamborghini dahil binlerce lüks araç taşıyordu.

Porsche ve Volkswagen gibi lüks araçları taşıyan bir kargo gemisinde nedeni bilinmeyen bir Yangın çıktı. Gemi içindeki 22 mürettebat kurtarılırken yangının soğultulma çalışmalarının devam ettiği yük gemisi Atlantik Okyanusu'nun ortasında sürüklenerek Portekiz'e bağlı Azor Adaları açıklarına ulaştı.

Yangınla ilgili raporlarda yer alan bir bilgi ise dikkatlerin, taşınan lüks araçlarla ilgili büyük bir şüpheye çevrilmesine yol açtı. Insider ve Guardian gibi yayın organlarında yer alan flaş habere göre kargo gemisinde çıkan yangın taşınan lüks arabaların elektrikli olanlarının taşıdığı piller yüzünden harlandı ve söndürülemedi.Azor Adaları'nın liman yetkilisi João Mendes Cabeças, basına yaptığı açıklamada elektrikli araçlardaki lityum-ion pillerinin yangını canlı tutmaya devam ettiğini iddia etti. Cabeças'a göre bu şekilde güçlenen yangını söndürmek için özel ekipmanlar kullanılması gerekiyordu.

Yangının çıkış sebebi ise hala resmiyet kazanmadı ve bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

The Wall Street Journal'da yer alan bir haberde ise uluslararası denizcilik altyapısının inşası ve bakımı ile ilgili hizmetler sunan ve kargo gemisinin yangından sonra yerinden çekilmesi konusunda görevlendirilen şirket yetkilisinin "Araçlar elektrikli ve yangının bir kısmı hala yanmakta olan pillerden kaynaklı." sözlerine yer verildi.Portekizli yetkililer ise yangının artık tamamen sönme aşamasında olduğunu çünkü artık "Geriye yanacak bir şey kalmadığını" açıkladı.

Öte yandan Felicity Ace'in kayıtlarına göre gemi geçen ay yaptığı son seferinde 21 adet Lamborghini taşıdığı bir yolculuğu başarıyla tamamlamış.

GEMİDE 401 MİLYON DOLARLIK ARABA BULUNUYORDU

Russell Group adlı sigorta şirketine göre gemide toplam 438 milyon Dolar değerinde mal bulunurken bunun 401 milyon dolarlık kısmı lüks arabalardan oluşuyordu. Sigorta şirketinin genel direktörü Suki Basi'ye göre Porsche, Audi, Bentley ve Lamborghini gibi markaları bünyesinde bulunduran Volkswagen için bu yangın nedeniyle en az 155 milyon dolarlık bir kayıp söz konusu olacak.

Basi, basına yaptığı açıklamada yangını şu sözlerle değerlendirdi: "Bu rakamlar bir kez daha küresel tedarik zincirinin tedbirsizliğini ortaya koymuş oldu. Küresel otomobil üreticileri için oldukça kötü bir tedarik zinciri krizinin ortasında gerçekleşen bu olay yeni araçlarla ilgili gecikmelere sebep olacak. Bu da tüketici güveninin çok büyük ölçüde sarsılması anlamına gelir."

*****************
KONU İLE İLGİLİ DİĞER HABERLERİMİZ;
* Binlerce otomobil taşıyan gemi alev alev yanıyor
* 2.000 otomobil batan gemiyle birlikte sulara gömüldü
* Yangında zarar gören İtalyan RoRo gemisi battı
* Grande America isimli RoRo gemisinde yangın
Kaynak: Hürriyet
Eklenme tarihi: 23.02.2022
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 EMİR Denizcilik
 FENWICK MARITIME
 TAN Tanker
 FERGÜN Denizcilik
 KOTİLOĞLU Deniz N..
 K-S Denizcilik Lt..
 ERDOĞAN Shipping
 TAM Denizcilik
 RIMENES DENIZCILI..
 GOODHOPE Shipping
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim