Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
25 Haziran 2024
Haber
Anket
Türkiye ile Fransa arasında düzenli Ro-Ro hattı
Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Türkiye ile Fransa arasında düzenli Ro-Ro seferi başlatıyor.

İlk seferi nisan ayı başında yapılacak hat için Türkiye’de Tekirdağ Akport, Fransa’da ise Toulon limanı kullanılacak. UND, bu hattı oluşturmak amacıyla UND Deniz Taşımacılığı A.Ş. adlı bir şirket kurdu.

UND Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Dinçşahin, konuya ilişkin düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, Avrupa ile Asya ve Orta Doğu arasındaki 1 trilyon dolarlık ticaretin geçeceği modern İpek Yolu’nun da önemli bir kolu olacak bu yeni hattın, Avrupa’nın Akdeniz’e açılma politikasını desteklerken, Türkiye’nin tarihi İpek Yolu üzerindeki kilit konumunu da günümüze taşıyacağını söyledi.

Dinçşahin, “Avrupa’ya açılacak yeni bir güzergah, kapı olacak bu hat, Türkiye taşımacılığımızın geçiş belgesi olacak ve diğer tarife dışı engellerden dolayı yaşanan sıkıntıları hafifletecek. Aynı zamanda Türk markalarının hedef pazarlara daha rekabetçi fiyatlarla ve daha hızlı şekilde ulaştırılmasına büyük katkı sağlayacak” dedi.

Hattın Ro-Ro piyasasında da rekabetçi bir denge oluşmasına da imkan vereceğine işaret eden Dinçşahin, UND olarak bu hattı oluşturmak amacıyla UND Deniz Taşımacılığı A.Ş. isimli bir şirket kurduklarını kaydetti.

Tamer Dinçşahin, “Projede maksimum kapasitede yılda 19-20 bin aracın taşınmasını hedefliyoruz. Sürücülerin Toulon’a ulaşımı ise havayolu ile sağlanacak” diye konuştu.

HAT İLE AFRİKA ÜLKELERİNE DE ÖNEMLİ AÇILIM SAĞLANACAK

Bu hattı seçerken Türk taşımacısının taleplerini ve hedef ülkelere olan dış ticareti göz önünde bulundurduklarını belirten Dinçşahin, taşıma hattının hedef ülkeler olan Fransa, İspanya, Portekiz, İsviçre, İngiltere, İrlanda ve Benelüks ülkelerinin 2009 yılında Türkiye ihracatındaki payının 23,5 milyar dolar ile yüzde 23, ithalat içindeki payının ise 22,5 milyar dolar ile yüzde 16 olduğunu, bu ülkelere 2009 yılında yaklaşık 58 bin sefer gerçekleştirildiğini kaydetti.

Tamer Dinçşahin, “Hat ile ülkemizin yeni hedef pazarları arasında olan Afrika ülkelerine de önemli açılım sağlanacak. Fransa limanından bağlantılı seferler ile Afrika’ya ulaşacak olan taşımacılarımız, Afrika ile küresel krize rağmen 2009 yılında 15 milyar dolara çıkan ticaret hacmimizi 30 milyar dolar hedefine ulaştırmakta bir köprü görevi görecektir” dedi.

Oluşturulan alternatif deniz yolu hattı ile “kotasız Avrupa” hedefine daha çabuk ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Dinçşahin, bu hattın AB’nin önümüzdeki 10 yıllık ulaştırma politikası kapsamında farklı taşıma türlerinin bir arada geliştirilesini amaçlayan intermodalite, engelsiz denizcilik sahası hedeflerine ve “2018 deniz otobanları” hedefine de tam destek verdiğini anlattı.

Dinçşahin, projenin Marmara Denizi içindeki iç su taşımacılığının gelişmesine de büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

BU HAT 2 GEMİ İLE BAŞLIYOR

Soruları da yanıtlayan Dinçşahin, bu hattın 2 gemiyle başladığını, yaz aylarında 3. gemi hedefiyle yoluna devam edeceğini belirtti.

Dinçşahin, “Bu gemiler sektördeki üyelerin sahip olacağı şekildedir. Hakim ortak diye bir kural yok” dedi.

Neden Fransa limanını seçtiklerine ilişkin bir soruya karşılık da Dinçşahin, Fransa’nın hedefledikleri Afrika ülkeleri için çok kolay bir aktarma merkezi olduğunu, Toulon limanındaki yerel girişimcilerin de bu limanın kendilerine iş imkanı yaratması dolayısıyla çok fazla destek verdiklerini belirtti.

Yasaklılar konusuyla ilgili olarak da Dinçşahin, “Mayıs, haziran ayında hesaplara göre ortaklık yapanların yasakları bitiyor. Bu süreç sonunda eşit şartlarda belirlediğimiz kurallarda tüm üyelerimize açıktır. Onları da aramızda görmekten gurur duyarız” diye konuştu.

Sürücülerin ulaşımıyla ilgili olarak ise Dinçşahin, “Varış noktasına ulaşma konusunda iki şirketle görüşmeler oldu. Bunlardan Pegasus Havayolları ile ilerlemiş görüşmemiz var. UND’nin bu açılımı sayesinde kendileri de Fransa açılımı yapmış oluyorlar. Bizle birlikte onlar da hatta başlıyorlar” şeklinde konuştu.

Ro-Ro fiyatlarını kimin belirleyeceğine ilişkin de Dinçşahin, UND’nin bu pazarda, yakıt satışında fiyat belirleyen kurum olacağını, UND fiyatları ortaya çıktığında diğer fiyatların da kendisine çeki düzen vereceğini belirtti.

BU HATTIN DESTEKLENMESİ LAZIM

UND Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Çetin Nuhoğlu da “Bu, ölsem de gözüm açık gitmeyeceğim bir projeydi. Bu hattı Türkiye’nin Batıya açılmasında doğru yönde atılmış bir adım olarak görüyorum” dedi.

Bu zamana kadar Türkiye’de hakim durumun kötüye kullanılmaması ilkesini hayata geçiremediklerini ifade eden Nuhoğlu, “Biz bu zamana kadar tekel olarak karşımızda duran yapıya açıkçası alternatif arayışlarımızla bunu çözmeye çalıştık. Kanundan beklediğimiz, düzenleyici kurullardan beklediğimiz bu desteği alamadık. Bunun sonucunda da Batıya yapılacak taşımalarda Türkiye ekonomisi olarak ciddi kayıplara uğradık. Bu hattın desteklenmesi lazım” diye konuştu.

Seferlerde kullanılacak gemilerle ilgili teknik bilgi veren Epic Shipping Direktörü Nicholas White ise şirketin 2004 yılında kurulduğunu, hedeflerinden birin Uzak Doğu’dan petrol ve gaz taşımacılığına yönelik işler yapmak olduğunu belirtti.

Gemilerin kendilerine ait olduğunu ifade eden White, bu projeye dahil edildikleri için kendilerini çok özel hissettiklerini kaydetti.


Kaynak: Milliyet
Eklenme tarihi: 16.03.2010
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 IBC Güler Dış Tic..
 ST Shipping Surve..
 BERK Turizm Yatçı..
 OKANTRANS Gemi Ac..
 HAY Shipping
 KEREM Denizcilik
 GUHA Shipping
 ALEV Deniz Taşıma..
 MED MARİNE HOLDİN..
 ANTMARİN A.Ş
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim