Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
17 Haziran 2024
Haber
Anket
Ulaştırma Bakanı'ndan Soru Önergesine Yanıt
CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, liman ücretlerini etkileyen fener ve sağlık resmi ücretlerinde indirim yapılmasıyla ilgili soru önergesini Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yanıtladı.

CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü'nün soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nün 2007 yılında 77 milyon 883 bin, 2008 yılında 86 milyon 627 bin, 2009 yılında 78 milyon 111 bin TL sağlık resmi tahsil edildiğini kaydetti. Yıldırım, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün de fener ücreti olarak 2007 yılında 91 milyon 390 bin, 2008 yılında 112 milyon 100 bin, 2009 yılında 100 milyon 189 bin TL, tahlisiye olarak da 2007 yılında 17 milyon 448 bin, 2008 yılında 18 milyon 69 bin, 2009 yılında da 16 milyon 906 bin lira tahsil edildiğini bildirdi.

Yıldırım, soru önergesi cevabında şu cümlelere yer verdi: "Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ülkemizin stratejik bir öneme sahip uluslar arası bir su yolu olan Türk Boğazlarında ve ekonomik bölgesinde seyir emniyetinden taviz vermeden yerine getirmekte olup, seyir emniyetini arttırmak amacıyla, öz kaynakları ile ilave cihazlar ve bunların bakım, tutum ve onarımlarıyla ilgili yeni yatırımlar yapmaktadır. Liman masrafları ve fener başına alınan fener ücretlerine bakıldığında Türkiye'deki ücretler diğer ülkelere göre ç çok daha düşük. Gemi sağlık resminden elde edilen gelirler son yıllarda yükseltilmedi tersine düşürüldüğü. 2009 yılından itibaren ise kabotajda çalışan ve yolcu taşıyan gemilerin sağlık resmi ücretlerinde çok ciddi oranlarda indirimler yapılmıştır."

Fener ücretlerindeki indirimin mali dengeleri bozabileceğini savunan Yıldırım, "Ülkemizde uygulanmakta olan fener ücretlerini de kapsayan liman ücretlerinin hem düşük olması hem de yıllardan beri yolcu gemilerine uygulanan yüzde 20 indirime ilave olarak istenen ilave indirimlerin Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün mali dengesini bozmaması, verilen hizmetler ve yatırımların aksatılmaması için fener ücretlerinde herhangi bir indirimin yapılması söz konusu olmayıp, şartların değişmesi durumunda konu tekrar değerlendirmeye alınabilecektir" dedi.

Bakan Yıldırım'ın yanıtını değerlendiren Hüsnü Çöllü ise "Kriz denizcilik sektörüne teğet geçmemiş, büyük zarar vermiştir. Bu hasarın daha da büyümemesi için denizcilik sektörünün bazı talepleri vardır. Ancak, hiçbir talebe olumlu yaklaşılmıyor. Sayın Bakan, navlun ücretleri ile fener ve sağlık resmi ücretleri arasında bağ olmadığını söylüyor. Ancak, navlun ücretlerinde kriz nedeniyle yaşanan gelişme karşısında, fener ve sağlık resmi ücretlerinin aynı kalması, bu sektörde çalışanların yükünü arttırmaktadır. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün mali dengesi kadar, denizcilik sektörünün ayakta kalabilmesi de önemlidir. Bu yanıt, iktidarın denizciliğe bakışını bir kez daha göstermiştir. Türkiye bir an önce denizciliği gereken desteği vermelidir" diye konuştu.

Kaynak: BeyazGazete
Eklenme tarihi: 19.03.2010
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 URANUS Denizcilik
 DOST Denizcilik
 ERTUR Yatçılık
 GÖCEK Yatçılık
 LORİ Denizcilik
 SINKO Internation..
 CHEMTANKERS Shipp..
 ALABANDA Deniz Ta..
 MAYAMARINECYPRUS ..
 NEGMAR Denizcilik..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim