Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
24 Temmuz 2024
Haber
Anket
Yeni muhrip, uçak gemisi ve denizaltılar geliyor!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Gölcük Tersane Komutanlığı'nda katıldığı törende 6 yerli denizaltı geleceğini söyledi.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Gölcük Tersane Komutanlığı’nda Hızır Reis denizaltısının havuza çekilme ve Selman Reis’in ilk kaynak törenleri yapıldı. Burada konuşan Erdoğan, önümüzdeki yıllarda Deniz Kuvvetleri envanterine 6 adet yerli denizaltı gireceğini söyledi.5 yılda 6 denizaltı geliyor!

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Alman ThyssenKrupp Deniz Sistemleri firması arasında 22 Haziran 2011 tarihinde imzalanan anlaşma çerçevesinde 6 adet U-214 Sınıfı denizaltının Gölcük Tersane Komutanlığı’nda inşa faaliyetleri başlandı.

2015 yılında kızağa çekilen ilk denizaltı ise TCG Piri Reis (S-330) oldu. Bu yılın başlarında ise inşası tamamlanarak suya indirildi. Ardından donanım ile test faaliyetlerine başlanan Piri Reis’in Covid-19 pandemisi öncesi yapılan planlara göre ilk çeyrekte envantere alınması hedefleniyordu. Dolayısıyla her an Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilebileceğini belirtelim.Bu doğrultuda yapımına devam edilen diğer yerli denizaltı modelleri arasında bugün ilk kez havuza çekilen TCG Hızır Reis (S-331, 2023) ve kaynak töreni yapılan Selman Reis (S-335, 2027) bulunuyor. Diğerleri ise TCG Murat Reis (S-332, 2024), TCG Aydın Reis (S-333, 2025) ve TGC Seydiali Reis (S-334, 2026).

Pandemi kapanmalarının tekrarlanmayacağını varsayarsak önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu modellerin de planlandığı tarihlere yetiştirilebileceğini söyleyebiliriz. Buna ek olarak ROKETSAN ana yükleniciliğinde 2009 yılından beri geliştirilen ve Türkiye’nin ilk yerli ve ağır sınıf torpidosu olan AKYA’nın da bu denizaltılara entegre edildiğini belirtelim. Asıl kullanım amacı ise sualtı ve su üstü hedeflerin imhası olacak.
Kaynak: shiftdelete.net
Eklenme tarihi: 24.05.2022
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 BEYKİM Petrolcülü..
 DOLFİN Denizcilik..
 ADRASAN Denizcili..
 DERIN Denizcilik
 KALE Grubu
 DENİZCİLER Turizm
 AYNACI Denizcilik
 COBRA Yachting-Bo..
 GUHA Shipping
 K-S Denizcilik Lt..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim