Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
18 Haziran 2024
Haber
Anket
İrlanda takımında niye ay yıldız var
Osmanlı'nın 1847'de İrlanda'daki büyük açlık sırasında Drogheda'ya yolladığı üç gemi dolusu gıda yardımı unutulmamış.

İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese ilk kez Türkiye'yi ziyaret etti ve Türkiye'nin AB sürecine desteğini vurguladı. Beraberinde getirdiği Drogheda takımı amblemindeki ay yıldız ise gerçek bir sürpriz oldu. Amblemin ardından Osmanlı'nın 1847'de İrlanda'daki büyük açlık sırasında Drogheda'ya yolladığı üç gemi dolusu gıda yardımı çıktı. Drogheda takımı bu dostluğu unutmadı ve ay yıldızı hala formasında taşıyor.

Türkiye'yi resmen ziyaret eden ilk İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese, İrlanda'nın Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini hep desteklediğini söyledi. İlişkilerin derinliğini anlatırken sık sık tarihten hatırlatma yapan konuk Cumhurbaşkanı, İrlanda'nın Drogheda takımının ay-yıldızlı amblemini de anlattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile konuk Cumhurbaşkanı, Çankaya Köşkü'ndeki görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Ankara'nın nüfusunun bütün İrlanda'nın nüfusuna denk olduğuna dikkat çeken McAleese, "Avrupa'nın iki ucunda bulunun ülkeler olarak coğrafi anlamda aramızda mesafeler olabilir ama buna rağmen aramızda kökleri geçmişe dayanan ve güçlü bir bağ da var" dedi.

McAleese, 1 milyon İrlandalının hayatını kaybettiği Büyük Açlık döneminde (1847) Osmanlı padişahının içi gıda dolu üç gemisini Drogheda'daki limanlarına ulaştırdığını anlattı.

McAleese, "İrlanda halkı bu eşine az rastlanır bonkörlük girişimini asla unutmadı ve bunun sonucunda sizin bayrağınızdaki semboller, bu güzel yıldız ve hilali bölgenin sembolü haline getirdiler. Hatta futbol takımının formalarının üzerinde de bu güzel Türk sembollerini görüyoruz. Önümüzdeki Cumartesi günü eğer Drogheda'yı ziyaret edecek olursanız Türk milli takımının sahada futbol oynadığını düşünebilirsiniz" dedi.

AB süreci "Tecrübelerimizden de biliyoruz ki AB'ye üye olmak çok zorlu bir süreç, kolay olmayacağını biliyoruz ama sizler için en iyisini diliyoruz" diyen McAleese, bu sürecin uğruna mücadele etmeye değecek bir vizyon olduğunu bildirdi.

Anzak üniformasıyla ölen İrlandalılar

McAleese, pek çok İrlandalının İngiliz imparatorluğu altında Anzak üniformasıyla hayatını kaybettiğini de hatırlattı ve "Bizler buraya bu süreci hatırlamak için geliyoruz ama Atatürk'ün söylediği gibi hatırlamak için geliyoruz. Burada yatan bütün askerlerin hepsi bizim oğullarımızdır, onların hepsinin anısını hatırlamamız ve gündeme getirmemiz gerekmektedir. Mustafa Kemal Atatürk, savaşa ve savaş kurbanlarına karşı nasıl bir tutum takınmamız gerektiğini hepimize öğretmiştir. Çanakkale Savaşı bizim açımızdan bir dönüm noktası oldu, özgürlüğümüzü kazanmak ve bu bilinci edinmek adına" dedi.

Çanakkale ve Gelibolu ziyaretlerinin bu sürecin bir parçası olduğunu belirten McAleese, "Ümit ediyoruz ki, bu sürecin neticesinde, bize kendilerini uzak ve yabancı hissedenlerle yakınlaşma fırsatı bulabileceğiz. Böylece çocuklarımız ve torunlarımız tarihteki hataları yenilemeyecekler" dedi.

Ermeni iddiaları

McAleese, Ermeni iddialarına yönelik ülkesinin tutumunun sorulması üzerine, "Her şeyin ötesinde bu gezegende yaşayan bütün diğer halklardan daha fazla İrlandalılar tarihteki anılarımızın parçalanmasının ne demek oluğunu bilirler. İnsanlar tarihte gerçekleşen olaylara karşı farklı görüşler dile getirebilmektedirler. Dolayısıyla İrlanda bunu bilen bir ülke olarak, bu tip tartışmaların dışında kalması gerektiğini bilen temel ülkelerden biridir" dedi.

Gül'den teşekkür Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, 'Siyasi olarak daima işbirliği içerisinde olmuşuzdur. İrlanda ile Türkiye arasındaki ticaret de güçlü bir şekilde artmaktadır. Aramızdaki dostluk hem tarihin derinliklerine hem Birinci Dünya Savaşı'na, Çanakkale'ye kadar uzanmaktadır. Çanakkale Savaşı'ndan sonra, o zaman Atatürk'ün dediği gibi, savaşanlar ve orada hayatını kaybedenler artık bizlerin emaneti olmuştur. O açıdan İrlandalı askerler, hayatını kaybedenler de bizim emanetimizdedirler. İki ülke arasında her bakımdan ilişkilerimizi geliştirmeye önem veriyoruz. AB sürecinde İrlanda Türkiye'ye güçlü bir şekilde destek vermektedir. Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanı'na teşekkür ediyorum" dedi.


Kaynak: Milliyet
Eklenme tarihi: 23.03.2010
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 KONVOY Denizcilik
 AKMAN Dalış Merke..
 EŞMELER Tarım Ltd..
 DALSAN Liman İnşa..
 AYKIN Deniz Nakli..
 ÖZPINAR Denizcili..
 İSTANBULLİNES Den..
 THE MOORİNGS Yach..
 KAPTANOĞLU Denizc..
 İMAMOĞULLARI deni..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim