Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
05 Temmuz 2022
Haber
Anket
Ukrayna, Rus gemisini vurdu, Bayraktar TB2 vurulma anını kaydetti
Ukrayna Ordusu, Harpoon Gemisavar Füzesi ile Rus Donanması’na ait bir gemiyi vurdu. Vuruş görüntüleri ise Bayraktar TB2 SİHA tarafından anbean harekat merkezine iletildi.

Rusya’nın Karadeniz’deki sancak gemisi Moskva Kruvazörü, geçtiğimiz haftalarda Ukrayna tarafından Neptün Gemisavar Füzeleri ile vurulmuş ve batmıştı. Bu olayın ardından Ukrayna, Karadeniz’de ikinci kez gemisavar füze kullandı.

Ukraynalı kaynakların iddiasına göre bu kez Ukrayna üretimi Neptün değil, ABD üretimi Harpoon Gemisavar Füzeleri kullanıldı. Rus Donanması’na ait “Spasatel Vasily Bekh” isimli römorkör, bu sabah 2 adet Harpoon tipi gemisavar füze ile vuruldu. Geminin vurulması, anbean Ukrayna Ordusu’na ait Bayraktar TB2 SİHA tarafından görüntülendi ve harekat merkezine iletildi.

Römorkörün Yılan Adası yakınlarında olduğu ve adaya hava savunma füze sistemi nakliyesi gerçekleştirildiği iddia edildi. Hatırlanacağı üzere Ukrayna Ordusu, geçtiğimiz haftalarda Bayraktar TB2 SİHA ve savaş uçakları ile Yılan Adası’nı vurmuştu. Söz konusu olayda, Rus Ordusu’nun adaya depoladığı mühimmat ve hava savunma sistemleri imha edilmiş ve adaya yanaşmış şekilde duran iki askeri gemi de büyük hasar almıştı.Ukrayna’nın söz konusu olayda kullandığı Harpoon Füzelerinin, Danimarka tarafından sağlandığı üzerinde duruluyor. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov geçen hafta yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Mayıs ayı içerisinde Danimarka tarafından sağlanan Harpoon gemisavar füze sistemini konuşlandırdığını duyurmuştu.Danimarka tarafından Ukrayna’ya sağlanan Harpoon füzelerinin, emekli olan bir savaş gemisinden söküldüğü ihtimali bulunuyor. Ancak Danimarka Ordusu envanterinde, kara konuşlu RGM-84L-4 Harpoon Blok II füze bataryaları bulunuyor. Henüz hangisinin Ukrayna’ya gönderildiği bilinmiyor.

Harpoon Blok II Gemisavar Füzesi, ABD merkezli Boeing şirketi tarafından geliştirilmiştir. Havadan satha ve satıhtan satha kullanılabilen Harpoon Blok II, 120+ kilometre menzile ve 226.7 kilogram ağırlığında bir harp başlığına sahiptir. Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde de bulunan füze, GPS/INS navigasyon sistemine sahiptir.Kaynak: savunmasanayist
Eklenme tarihi: 17.06.2022
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 DOĞRU Denizcilik
 TROY M.A.T.
 CTM Denizcilik
 AGS Union İnşaat ..
 MOBYDİCK Yat
 AYGÜN Denizcilik ..
 T&O Denizcilik
 BLUETANKERS
 İZMAİL Kumanya
 ABALCO
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim