Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
28 Eylül 2022
Haber
Anket
Tahıl gemilerinin korunmasına yönelik anlaşma
Rusya ve Ukrayna, tahıl koridorundaki gemilerin korunması üzerinde mutabakata vardı. Anlaşma kapsamında tahıl taşıyan gemilere askeri araç yaklaşamayacak. Öte yandan bugün iki tahıl gemisi daha yola çıktı.

Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna'dan tahıl taşıyan gemilerin sigortalanmasına imkan verecek prosedürler konusunda mutabakat sağladı.

Taşımacılık prosedürleri belgesine göre Ukrayna'nın Karadeniz'deki üç limanından tahıl taşıyan gemiler 10 deniz mili genişliğinde tampon bölge yaratılarak korunacak.

Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM), Rusya'nın işgali altındaki dünyanın başlıca tahıl üreticilerinden olan Ukrayna'nın uluslararası piyasalara tahıl ihracına tekrar başlamasına olanak verecek anlaşmayı geçen ay imzalamıştı.

İki gemi daha yola çıktı

Milli Savunma Bakanlığı, tahıl anlaşması kapsamında bugün Ukrayna'nın Çernomorsk limanından iki tahıl gemisinin daha hareket ettiğini açıkladı.Güney Kore'ye doğru yola çıkan The Ocean Lion, 64 bin 720 ton mısır, İstanbul'a doğru yola çıkan Rahmi Yağcı ise 5 bin 300 ton ayçiçeği küspesi taşıyor.Öte yandan, taşımacılık prosedürleri konusunda anlaşmanın imzalanmasından bu yana müzakereler sürüyordu. Taşıma ve sigorta şirketleri, tahıl gemilerinin mayın, gemilere ya da mürettebata saldırı gibi riskler olmaksızın güvenli seyahat edeceğine dair güvence istiyordu. Bu gibi riskler normalde standart operasyon prosedürleri kapsamında yer alıyor.

Tahıl gemilerine askeri araç yaklaşamayacak

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in sözcüsü Stephane Dujarric prosedürlerin açıklanmasının ardından, "Bu girişim kapsamında trafiğin artacağını umuyoruz" dedi.

Prosedürlerin yer aldığı belgede "Taraflar tahıl taşıyan gemiler, sivil gemiler ya da bu girişim kapsamında limanlarda oluşturulan tesislere saldırıda bulunmayacaktır" ifadesi yer aldı.

Üzerinde anlaşılan prosedürler kapsamında İstanbul'daki Müşterek Koordinasyon Merkezi tahıl koridorundan geçmesi planlanan gemiler hakkında Rus, Ukrayna ve Türk silahlı kuvvetlerine bilgi verecek.

Bu bilgiler çerçevesinde tahıl koridorundan geçen gemilerin 10 deniz mili yakınına askeri araçlar yaklaşmayacak.Kaynak: Dünya
Eklenme tarihi: 10.08.2022
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 KİRAZOĞLU Denizci..
 ERKAN ÖZTÜRK Yat ..
 VERA Denizcilik
 VİYA Yachting
 TUR YAT SAN
 İNKA
 ALİDAŞ Liman İşle..
 ULUSOY Denizyolla..
 BEYKİM Petrolcülü..
 VBG Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim