Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
26 Şubat 2024
Haber
Anket
Zelenskiy: Boğaz'da yüzlerce gemi bekliyor
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusların engellemesi nedeniyle gıda yüklü yüzlerce geminin İstanbul Boğazı'nda beklediğini belirtti. Moskova ise bu iddiayı reddetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesinin deniz yolu ile gerçekleştirdiği gıda ihracatına yönelik engellere son verilmesini talep etti. Zelenskiy, Almanya'nın başkenti Berlin'de, Almanya Tarım Bakanı Cem Özdemir'in ev sahipliğinde yapılan Uluslararası Tarım Konferansı'na gönderdiği video mesajında, İstanbul Boğazı yakınlarında 100'den fazla gıda yüklü geminin geçiş için beklemede olduğunu ifade etti. Buna sebep olarak, Rus yetkililerin gerekli teftişleri bloke etmesini gösteren Zelenskiy, gemilerin geçişinin engellenmesinin, Avrupa'da gıda fiyatlarını olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Bu durumun Asya'da sosyal sorunlar yaşanması riskini artırdığını vurgulayan Ukrayna Devlet Başkanı, Etiyopya ve Sudan gibi Afrika ülkeleri için ise yaşanan sorundan dolayı binlerce ailenin sofrasına yiyecek koyamama gerçeği ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Ülkesinin, Rusların süregelen saldırılarına rağmen dünyaya gıda ihracatında bulunmak istediğini ifade eden Zelenskiy, "Rusya'nın alt yapı tesislerine yönelik füze saldırıları ve tarım için çok önemli olan bazı bölgelerdeki acımasız savaş koşullarına rağmen çiftçilerin tarlalarını ekip biçmeye devam ettiğini" aktardı.

Rusya suçlamaları reddediyor

Volodimir Zelenskiy'nin Moskova'ya yönelik suçlamalarına ilişkin bir açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı ise tahıl yüklü Ukrayna gemilerinin bloke edildiği iddialarının gerçek olmadığını savundu ve "Şu an Ukrayna limanlarında ve teftiş bölgelerinde 64 gemi bulunuyor. Bunlarla ilgili teftiş sıralaması Ukraynalı yetkililer tarafından belirleniyor. Rus yetkililerin bu sürece bir etkisi söz konusu değil" açıklamasını yaptı.

Bakanlık ayrıca, İstanbul Boğazı'nda Ukrayna'ya geçmek için onlarca geminin halihazırda beklemesi ile ilgili olarak da, bunun "suni bir sıkışıklık" olduğunu ve "Kiev'in, bencilce bir tavırla 'daha çok ve daha hızlı' satış yapmak için, önceden kararlaştırılan çalışma düzenini aksattığını" savundu.

Rus donanması, geçen yıl Şubat ayında savaşın başlamasının ardından Ukrayna limanlarını da abluka altına almış ve yaz aylarında Türkiye ile Birleşmiş Milletler'in (BM) arabuluculuğunda, küresel gıda krizinin hafifletilmesi için bu ablukanın kaldırılması sağlanmıştı. Söz konusu "Tahıl Koridoru Anlaşması" Rus savaş gemilerine, Ukrayna yük gemilerinin yükünü denetleme hakkı tanıyor.
Kaynak: DW
Eklenme tarihi: 21.01.2023
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 AKMAN Dalış Merke..
 KOÇLAR Denizcilik
 MALATYA Belediyes..
 A1 Denizcilik
 MS Denizcilik ve ..
 CENGİZ Denizcilik
 ALTERNATİF Denizc..
 ALFEKS ALESTA Den..
 SELAY Shipping
 ALEV Deniz Taşıma..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim