Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
28 Mayıs 2024
Haber
Anket
Titanik’te zenginler için Türk hamamı varmış!
İngiliz yazar David Ross’un yeni kitabı “Titanik”, 1912’de İngiltere’den ABD’ye giderken buzdağına çarparak batan ünlü “Titanik” gemisindeki “sınıfsal ayrıma” dair fotoğrafları ortaya koydu.

Kitaba göre, zamanının en büyük ve en lüksü olan İngiliz yolcu gemisi, Edward dönemi sosyal hiyerarşisinin kurallarına bağlı kalarak seçkin ve varlıklı yolcuları üst güvertelerde, fakir göçmenleri aşağıda tuttu. Ross, “Göçmenler, gemi hatlarının ekmeği ve yağıydı, ancak 1. ve 2. sınıf yolcular reçeldi” benzetmesini yaparak sınıfsal eşitsizlikten elde edilen kârı ifade etti.Titanik’te first class yolculara, zengin menüden kitap servisine kadar akla gelen her türlü hizmet sunulmuş.Gemideki 2.217 yolcu arasında süper zengin emlakçı John Jacob Astor gibi seçkinler yer alırken, 1. sınıf yolcular, geminin en iyi manzaralı odalarında kaldı. Bu odalar, Türk hamamlarına, lüks salonlara, ısıtmalı yüzme havuzuna, spor salonuna, tenis kortlarına, gezinti ve dinlenme alanlarına erişim sağlayan üst katlardaydı. Titanik’teki kütüphaneye ve bara erişimi bulunan 1. sınıf yolculara Fransız mutfağından üç öğün sunuldu. Tek menü sunulan 3. sınıf yolcular ise 1. sınıfa açılan kapılar kapatılarak bir alt güvertede tutuldu. Bu kapılara “girilmez” uyarıları yazılarak 3.sınıf yolcular, seçkinlerden ayrı tutuldu.‘3. sınıf yolcuları güvertede tuttular’

Titanik 1912’de battığında 1.514 kişiye mezar oldu. 3.547 kişilik gemide sadece 1.178 kişiyi alabilen 20 filika vardı. Zengin yolcuların çoğu filikalara binmeyi reddetti. Bu sırada yaşanan kaos nedeniyle 3.sınıf yolculardan sadece 56’sı kurtuldu. Ross yeni kitabında, “Görevlilerin teknelerde çok fazla insan bulunması nedeniyle 3’üncü sınıf yolcuları güvertede zorla tuttuklarını sanıyorum” diye yazdı.
Kaynak: Milliyet
Eklenme tarihi: 16.03.2023
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 UNIMARIN Denizcil..
 BAKAN Denizcilik
 COBRA Yachting-Bo..
 TAN Tanker
 BLUE DE NIMES
 ERKAN ÖZTÜRK Yat ..
 APEKS Denizcilik
 MEDITERRA LINE
 DOĞUHAN Denizcili..
 ALFEKS ALESTA Den..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim