Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
21 Mayıs 2024
Haber
Anket
76 Türk balıkçı gemisi Akdeniz’de Mavi Yüzgeçli Orkinos mesaisinde
Dünyanın en değerli balıkları arasında yer alan Mavi Yüzgeçli Orkinos mesaisi başladı. Akdeniz’de Türkiye’ye tanınan 2 bin 600 ton kota için 29 balıkça gemisi ve 47 taşıma gemisi mesai yapıyor. Çalışmalar ise merkezde, uydudan takip ediliyor.Halk arasında ‘ton balığı’ olarak bilenen balık türüne rağbet oldukça büyük... Mavi Yüzgeçli Orkinos olarak bilinen türü ise özellikle Uzakdoğu’da yoğun talep görüyor ve yüksek gelir getiriyor.

Ancak avlanma konusunda sınırlamalar mevcut. Mavi Yüzgeçli Orkinos’un korunması adına, Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı 52 üye ülkenin taraf olduğu ‘Atlantik Ton Balıklarının Korunması Uluslararası Komisyonu (ICCAT) tarafından belirlenen kurallar geçerli. ICCAT, Türkiye’ye 2023 yılı için 2 bin 600 tonluk bir kota tahsis etti.

1 Temmuz’da sona erecek

Mavi Yüzgeçli Orkinos avı için gerekli ruhsatı Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı veriyor. Bakanlık, başvuruları değerlendirdi ve Türkiye’ye ayrılan kotadan faydalanabilmesi için 29 ayrı balıkçılık teşekkülüne izin verildi. 47 gemi de kafeslere alınan balıkların taşınması işini üstleniyor. Toplamda 76 gemi ile İzmir ve Antalya limanlarından demir ve Akdeniz’e açılan Türk balıkçılar ise av mesaisine başladı. 15 Mayıs’ta başlayan Mavi Yüzgeçli Orkinos mesaisi, 1 Temmuz’da sona erecek.

Denetim Ankara'dan yapılıyor

Bakanlık, sadece ruhsat vermekle yetinmiyor. Aynı şekilde balıkçılar yakaladıkları orkinosların kontrolü, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından Ankara’dan yapılıyor. Uydudan kontrol sayesinde aşırı avlanma ve kural ihlallerinin de önüne geçiliyor. Veriler, ICCAT ile paylaşılıyor70 Milyon dolarlık ihracat

Mavi Yüzgeçli Orkinos, önemli bir ihraç ürünü. Akdeniz’in uluslararası sularında ve Malta açıklarında avlanan Türk balıkçılar, yılda yaklaşık 70 milyon dolarlık ihracat geliri sağlıyor. Özellikle Uzakdoğu’ya ihraç edilen balıklar, canlı yakalandığı için çiftliklerde belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra ABD ve Japonya başta olmak üzere, birçok ülkeye ihraç ediliyor.
Kaynak: TRThaber
Eklenme tarihi: 24.05.2023
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 BURTRANS Shipping
 BUTONİ A.Ş.
 DESE Crew Managem..
 MARİNMET Deniz İn..
 GRUP Denizcilik S..
 LORİ Denizcilik
 GRUP Asm
 PAPATYA Yat
 SEA JOGGERS
 ASYELKEN Gemi Ace..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim