Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
23 Ocak 2020
Haber
Anket
İş Başı Yaptırılmayan Tersane İşçileri Eylem Yaptı
Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Madenci Gemi Sanayii'nde 2009 yılının Nisan ayından bu yana kısa çalışma ödeneğinden faydalanıp, bu gün itibarı ile iş başı yapması gereken yaklaşık 420 işçi kendilerine iş verilmediği gerekçesi ile tersane önünde eylem yaptı. Şirketin Tersane İdari Müdürü Salih Ocaklı ile görüşen işçiler, iş yeri sahibi ile görüşme talebinde bulundu.

Sabah saatlerinde Madenci Gemi Sanayi Tersanesi önünde toplanan yaklaşık 420 işçi, işe başlamak istedi. Ancak tersanenin kapalı olduğunu gören işçiler, yetkili bulamayınca durumu protesto etmeye başladı. Bu gün itibarı ile işe başlamaları gerektiğini söyleyen işçiler, maaşlarının bir kısmını hükümetin başlattığı kısa ödenek uygulamasından aldıklarını, geri kalanının ise tersaneden ödenmesi gerektiği halde uzun süredir hiçbir ödeme yapılmadığını ileri sürdü. İşçiler, tersane sahibinin kendileriyle görüşme yapıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti.

İşçi Cüneyt yavuz, son bir yıldır devletten aldıkları 400 lira maaşla geçindiklerini belirterek, "Sigortalarımız da kesildi. Ne yapacağımızı bilmiyoruz." dedi. İşçi Ali Serdar da bugün normal olarak işe başlama günleri olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "İşe geldiğimizde muhatap olacak kişi bulamadık. Herhangi bir garanti de verilmiyor. Devletten aldığımız maaş da kesildi. Evimize ekmek götürecek paramız yok. Hakkımızı arıyoruz."

Madenci Gemi Sanayi Müdürü Nezih Bayar ise şu açıklamayı yaptı: "Daha önce bir Alman firması ile 4 gemi üzerine anlaşma yapmıştık. Ancak firma, geçen yıl sözleşmeyi tek taraflı feshetti. Gemiler de elimizde kaldı. Mahkeme hala devam ediyor. İşçiler patronla görüşmek istiyor. Önümüzdeki aylarda yeni siparişler alırsak durumun düzeleceğini umuyorum."

Kaynak: Sondakika
Eklenme tarihi: 30.04.2010
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 CANBAZ Denizcilik
 ALFA tanker & ACM..
 ALEV Deniz Taşıma..
 NİSA Denizcilik
 RANMARİNE Denizci..
 ELİT Denizcilik S..
 DEKAMAR
 GRUP İSTANBUL
 DEVAL A.Ş.
 UND RORO İşletmel..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim