Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
25 Haziran 2024
Haber
Anket
Tekirdağ'da liman genişletilme projesi kararına tepki eylemi
Tekirdağ'da, Ceyport Limanı'nda kapasite artışı için verilen ÇED olumlu raporunun, yapılan başvuru üzerine mahkeme tarafından iptal edilmesinin ardından, firmanın yeniden kapasite artışı başvurusunun Bakanlık tarafından değerlendirmeye alınmasına Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Tekirdağ Şubesi, yaptıkları basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

TMMOB Tekirdağ temsilciliği, Ceyport Tekirdağ Uluslararası Liman İşletmeciliği'nin yapılması planlanan 'liman kapasite artışı' projesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın verdiği ÇED olumlu kararının iptali için açtığı davada, Tekirdağ İdare Mahkemesi iptal kararı verdi. Geçen aralık ayında da Tekirdağ Valiliği, karara rağmen limanda kapasite artışını sürdüren liman hakkında Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada, “Mahkeme kararının tebliğ tarihinden itibaren müdürlüğümüzce gerçekleştirilen denetimlerde, iptal edilen ÇED olumlu kararına esas alanlar içerisinde çalışmalara devam edildiğinin tespit edilmesi üzerine yapılan faaliyet tekrar durdurularak, aynı anda Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'na da suç duyurusunda bulunulmuştur. Mahkeme kararıyla iptal edilen ÇED kararına esas olan dolgu ve inşa faaliyetlerinin yapılıp yapılmadığı 22 Aralık 2022 tarihinden itibaren günlük olarak yapılan denetimlerle takip edilmektedir” denilmişti.FİRMA YENİDEN BAŞVURU YAPTI

Aradan geçen süre içinde Ceyport, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na kapasite artışı için yeniden başvuru yaptı. Bakanlık başvuruyu İnceleme Değerlendirme Komisyonu’na (İDK) havale ederek, başvuru surecini başlattı. TMMOB Tekirdağ Koordinasyon Kurulu, başvurunun değerlendirmeye alınmasına tepki gösterdi.

Süleymanpaşa ilçesi Hasan Ali Yücel Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında TMMOB Tekirdağ İl Temsilcisi Cemal Polat, konuyu daha önce taşıdıkları mahkemenin geri dönüşü olmayacak şekilde yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyledi. Polat, “Hukuksuz bir şekilde maalesef tekrar bakanlıkta İDK toplantısı yaparak legalleştirmeye çalışıyorlar. Biz o dönem bu karar doğrultusunda, Tekirdağ Valiliği’ne, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı’na, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunduk. Ama bugüne kadar hiçbir işlem yapılmadı” dedi.

‘EN BÜYÜK SORUN TEHLİKELİ ATIKLAR’

Plan içerisinde limanın genişletilmesi, büyütülmesi projesinin olmadığını söyleyen Polat, “Özellikle, buradaki en büyük sorun tehlikeli atıklardır. Gemilerden alınan atıklar, silaj atık yağı, kirli sıvı madde atıklar, pis su, çöp, egzoz gazı, gemi temizleme kalıntıları oluşturmakta ve bu atıkların Süleymanpaşa Belediyesi ve TESKİ kanalizasyon hattına verileceği belirtilmiş ama bu kurumlar arasında hiçbir anlaşmada maalesef bu projede yok. Daha evvel de bahsetmiştik, söz konusu tesisin yapım aşaması ve işletme aşamasında ekolojik etkilerin olacağı gayet açıktır. 71 bin 200 metrekarelik dolgu alanı yapım aşamasında bölgede dolgu malzemesi temini nedeniyle dolgu alanı dışında da olumsuz bir etki yaratacağı da bir gerçektir. Kent yerleşim alanında kalan bu proje aynı zamanda kimyasal depolama amaçlı olması nedeniyle canlı yaşamını da etkileyeceği bilinmektedir. Bunun gibi aslında çok şeyler var. Bunlar kimyasal kokular, gürültü kirliliği, insanların sağlıklı çevre yaşam haklarını yok etmesi. Özellikle Tekirdağ siluetinin dışarıdan görünümünü özellikle yok edici olması’’ ifadelerini kullandı.

‘PROJE İPTAL EDİLEREK HALKIN KULLANABİLECEĞİ BİR ALAN OLUŞTURULMALI’

Projenin Tekirdağ çevre planına aykırılık oluşturduğunu söyleyen Cemal Polat, “Yine Trakya jeolojik olarak 1'inci derece deprem risk alanı içerisinde olması nedeniyle söz konusu olan bölgedeki bu proje ciddi risk oluşturmaktadır. Yaratacağı olumsuzluklar ile bölgedeki risk, büyük bir felakete yol açabilir. Kent yaşamı alanı içerisinde bulunan bu projenin iptal edilerek kent halkının kullanabileceği sağlıklı yaşam alanına dönüştürülmelidir” diye konuştu.
Kaynak: DHA
Eklenme tarihi: 11.09.2023
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 ÖZKIRAÇ Ltd.
 ŞENER Petrol Deni..
 BEŞİKTAŞ Denizcil..
 EMİROĞLU Denizcil..
 YAVUZNAZ Denizcil..
 ÇAĞLAR Denizcilik
 İSKELE Denizcilik..
 BERRAK Denizcilik
 ORSA SU ÜRÜNLERİ
 YELKEN Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim