Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
18 Haziran 2024
Haber
Anket
ABD, AB, Suudi Arabistan ve Hindistan'dan dev liman ve demiryolu projesi
Anlaşma, Çin'in Kuşak ve Yol projesine alternatif olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin küresel dengelerde hala söz sahibi olduğunu vurgulama girişimi olarak değerlendirildi.

Hindistan'da yapılan G-20 zirvesinin oturum arasında düzenlenen Küresel Altyapı ve Yatırım Ortaklıkları ve Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru etkinliğinde bölge ülkelerini birbirine bağlayan çok uluslu bir demiryolu ve liman anlaşması duyuruldu.Anlaşma, Çin'in Kuşak ve Yol projesine alternatif olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin küresel dengelerde hala söz sahibi olduğunu vurgulama girişimi olarak değerlendirildi.

Biden, projenin iki kıtadaki limanları birbirine bağlayarak "daha istikrarlı, daha müreffeh ve bütünleşmiş bir Orta Doğu'ya" yol açacak "gerçekten büyük bir anlaşma" olduğunu söyledi.

Biden girişimin temiz enerji, temiz elektrik ve toplulukları birbirine bağlayacak veri hatları döşeme için "sonsuz fırsatların" önünü açacağını söyledi.

ABD olarak Hindistan'dan tüm Avrupa'ya uzanan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Ürdün ve İsrail ile bağlantılı gemilere ve demir yoluna yatırım yapacaklarını belirten Biden, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi'ye teşekkür etti.

Zirveye ev sahipliği yapan Hindistan'ın Başbakanı Narendra Modi de "Bugün, böylesine büyük bir bağlantı girişimine adım atarken, gelecek nesillerin daha büyük hayaller kurmasının tohumlarını ekiyoruz," ifadelerini kullandı

ABD ulusal güvenlik danışman yardımcısı Jon Finer da gazetecilere verdiği demeçte, anlaşmanın bölgedeki düşük ve orta gelirli ülkelere fayda sağlayacağını ve Orta Doğu'nun küresel ticarette kritik bir rol oynamasını sağlayacağını söyledi.

ABD'li yetkililer, Orta Doğu ülkelerini demiryoluyla birbirine bağlayan projenin buradan da deniz yoluyla Hindistan'a bağlanmasının, nakliye sürelerini, maliyetleri ve yakıt kullanımını azaltarak Körfez'den Avrupa'ya enerji ve ticaret akışına yardımcı olmayı amaçladığını söyledi.

Anlaşmaya ilişkin bir mutabakat zaptı Avrupa Birliği, Hindistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve diğer G20 ortakları tarafından imzalandı.Kaynak: Euronews
Eklenme tarihi: 11.09.2023
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 TRIO Denizcilik İ..
 SKY MARIN Yacht A..
 AKAR Shipping
 CSM Denizcilik ve..
 PEARL NAVAL
 ÇAVANOZ Motor
 HEDEF Shipping
 ASYA Ro-Ro Tur. N..
 KAMAN Denizcilik ..
 AVRASYA EXPRES
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim