Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
25 Haziran 2024
Haber
Anket
Aziz Yıldırım, Tanzanya’da tersane yapacak
Aziz Yıldırım’ın şirketi Daersan Tersanesi, 129 milyon dolarlık projeyle Tanzanya’da tersane yapacak, gemi inşa edecek

Nijerya’da hem korvet inşası hem de savaş gemisi bakımı yapan Fenerbahçe'nin efsane Başkanı Aziz Yıldırım, Afrika’daki işlerine bir yenisini daha ekliyor. Aziz Yıldırım’ın şirketi Daersan Tersanesi, 129 milyon dolarlık projeyle Tanzanya’da tersane yapacak, gemi inşa edecek.

Fenerbahçe'nin efsane başkanlarından Aziz Yıldırım, Afrika’yı mesken tuttu.

Ancak bu kez geçmişte yaptığı forvetlerle değil, korvetlerle…Geçen yıl Afrika'nın en kalabalık nüfusuna sahip Nijerya Deniz Kuvvetleri’ne korvet inşası için anlaşma sağlayan Aziz Yıldırım, bu kez rotasını Tanzanya’ya çevirdi.

Aziz Yıldırım’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı denizcilik şirketi Daersan ile Tanzanya Ulaştırma Bakanlığı anlaşma imzaladı.

Hem Tanzanya’da hem de komşu ülkelerle ticareti artıracak anlaşmayla Daersan, 129 milyon dolarlık yatırımla Afrika’daki ilk tersanesini yapacak.

TANZANYALI BAKAN DUYURDU

İki yıl içinde hayata geçecek projeyi Tanzanya Ulaştırma Bakanı Makame Mbrawa duyurdu. Yapılan 3 farklı sözleşme sonrası açıklama yapan Tanzanya Ulaştırma Bakanı Makame Mbarawa, gemi sayısındaki artışın, malların uygun maliyetlerle nakliyesi için harcanan sürenin azaltılmasına yardımcı olacağını söyledi.

Tanzanyalı Bakan, Uygulamaya yakında başlaması beklenen projelerin yaklaşık 300 doğrudan istihdam yaratacağını ve ülke içinde ve dışında iş fırsatları yaratacağını dile getirdi. Bakan Mbarawa, projenin bölge coğrafyasında benzersiz olduğunu, Tanzanya’nın daha önce gemilerin bakım için Kenya’nın Mombosa limanına götürüldüğünü hatırlattı. Bakan Mbarawa, “Ülke tarihinde ilk kez Kigoma Bölgesi’nde son teknoloji ekipmanlarla donatılmış modern bir gemi inşa tesisi yapacağız” dedi.

NİJERYA'YA 2 KORVET YAPIYOR

Geçen yıl duyurulan, bu yıl imzalanan ilk anlaşma ise haziran ayında duyuruldu.

Nijerya Deniz Kuvvetleri ve Dearsan Gemi İnşa Sanayi AŞ arasında Nijerya Federal Cumhuriyeti Senato Üyeleri, Savunma Bakanlığı Yetkilileri, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral AZ GAMBO, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargâh personeli ve Dearsan Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım ile şirket yöneticilerinin katıldığı sözleşme Nijerya’nın Abuja, kentinde gerçekleştirilmişti.

Dearsan, Nijerya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında Nijerya Donanmasının Sancak Gemisi olan tarihi öneme sahip NNS ARADU (F89) Firkateyni'nin Modernizasyon projesi kapsamında sözleşme imzalanmıştı.

Nijerya ile yapılan bir başka proje ile de Nijerya Deniz Kuvvetleri, Türk firma Dearsan Tersanesi ile imzaladığı anlaşma ile 2 korvet için 2021 yılında anlaşmıştı. Nijerya donanması ile yapılan sözleşme kapsamında ikisi de OPV 76 sınıfı açık deniz karakol gemiler, Türkiye’de inşa edilecek ve 37 ay sonunda Nijerya’ya gönderilecek. Anlaşmaya göre gemiler Türk mühendislerinin geliştirdiği sensör ve sistemlerle donatılacak.
Kaynak: Patronlardünyası
Eklenme tarihi: 17.10.2023
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 ALEYNA denizcilik
 ŞENER Petrol Deni..
 ALFA SİSMİK Deniz..
 DOGANATA Denizcil..
 AYANOĞLU Denizcil..
 KAPTAN Denizcilik
 KOTİLOĞLU Deniz N..
 MERİDYEN Denizcil..
 SARP Yat İmalat S..
 OBA Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim