Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
28 Mayıs 2024
Haber
Anket
Cihat Yaycı 'Mavi Vatan'ı anlattı: Denizleri ihmal ederseniz...
Balıkesir Bandırma'da Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi salonunda düzenlenen konferansta, Müstafi Tuğamiral, Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı, Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cihat Yaycı, öğrencilere denizciliğin önemini, 'Mavi Vatan' kavramıyla açıkladı.Müstafi Tuğamiral, Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı, Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cihat Yaycı, 2020 yılında Deniz Kuvvetleri’nden istifa ettiğini, hiçbir siyasi partiyle bağı olmadığını vurgulayarak başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkelerin yüzölçümleri kara ve deniz olmak üzere bir bütün şeklinde düşünülmelidir. Denizlerin önemiyle ilgili ilk değerlendirmeyi yapan Barbaros Hayrettin Paşa, ‘Denizlere hâkim olan cihana hâkim olur’ demiştir. Unutulmasın ki, suyu yöneten toprağı da yönetir. Denizler ile ilgili ikinci önemli değerlendirmeyi Oğuz Kağan, ‘Türkler, güçlü olmak için denizlerine sahip çıkmalı’ demiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de, “Zaferi, denizi kontrol altında tutan, ihtiyacı olduğu şeyi, ihtiyacı olduğu zaman, istediği yere nakledebilen uluslar kazanır. Denizciliği Türk’ün büyük ülküsü olarak görmeli ve onu az zamanda başarmalıyız’’ değerlendirmesinde bulunmuştur. Türkler, denizci bir ulustur. Denizci devletler kurmuşlardır. Osmanlı İmparatorluğu da denizciydi. O yıllarda bu imparatorluğa ‘Deniz kokan imparatorluk’ diyorlardı.Yaycı, su ve denizler olmazsa kıtalar arası iletişimin sağlanamayacağına, denizleri ihmal eden ulusların zengin olamayacaklarına dikkati çekti.

Cihat Yaycı, Türkiye’nin deniz yüzölçümünün 462 bin metre kare olup, kara yüzölçümü ile birlikte ülkemizin toplam yüzölçümünün 1.245.000 kilometre kareye ulaştığını sözlerine ekledi.
Kaynak: Yeniakit
Eklenme tarihi: 24.10.2023
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 VERA Denizcilik
 CM Denizcilik San..
 ÖZPINAR Denizcili..
 SEAHAWK Training ..
 GESTAŞ Deniz Ulaş..
 OKANTRANS Gemi Ac..
 GÜNDEM Denizcilik..
 ESENYALI Gemi İşl..
 DİNÇER Yatçılık
 DOĞANBEY Denizcil..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim