Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
24 Temmuz 2024
Haber
Anket
Zonguldak'ta fırtına tedirginliği... Balıkçılar kayıklarını karaya çekti!
Zonguldak'ta, saatte 105 kilometre hıza ulaşabileceği tahmin edilen fırtına uyarısının ardından Kozlu Limanı'ndaki balıkçılar, kayıklarını karaya çekti. Kimi balıkçılar çekiciye yükledikleri kayıklarını otoparklara, kimisi de liman içindeki barakalarına veya deniz seviyesinin üstüne aldı.Zonguldak, Bartın ve Düzce için Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden tarafından uyarı yapıldı.

Uyarıda, "Batı Karadeniz'de rüzgarın cumartesi öğle saatlerinden itibaren batısında kuzey ve kuzeybatıdan güneybatıdan, akşam saatlerinden sonra doğusunda güney ve güneybatıdan 6 ile 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına, pazar günü 8 ile 10 kuvvetinde (75-105 km/saat) tam fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Pazartesi günü rüzgarın bölgenin doğusunda batı ve kuzeybatı yönünden 6 ile 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde esip akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenmektedir" ifadeleri yer aldı.

Kozlu Limanı'ndaki balıkçılar da, uyarıların ardından kayıklarını, zarar görmemesi için karaya çekmeye başladı. Bazı balıkçılar kayıklarını çekicilere yükleyip otoparka çekerken, bazısı limandaki barakaların içine, bazısı da deniz seviyesinden yükseğe çıkardı. Karaya çekilemeyecek kayıklar ve büyük tekneler ise denizde alargaya bağlanacak.

'UYUMAYACAĞIZ, SABAH KADAR OTURACAĞIZ"

Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ergün Kayhan, şöyle konuştu:

"Ayın 19'unda meteorolojiden aldığımız bilgilere göre, 2018'deki büyük fırtınaya benzer büyük bir fırtına bekliyoruz. Havanın kuzeybatıdan kuvvetli eseceği aşağı yukarı 70 kilometre hızla eseceği söyleniyor. Pazar günü akşamüzeri de yine direkt batı karayelden Kozlu ve Bartın kıyıları olmak üzere çok kuvvetli fırtına bekliyoruz. Önlem olarak teknelerimizi barakaların dışına alıp farklı yerlere, otoparklara çekiyoruz. Bu konuda belediyeye anons yaptırdık, herkesin gelip önlem alması için. Tedirginiz, uyumayacağız. Sabaha kadar oturacağız."

Koruyucu mendireğin yıkıldığını söyleyen Kayhan, "2018'de bizim koruyucu tali mendireğimiz vardı, o yıkıldı. Yeni mendirek yapılmadığı için limanımız her türlü dalga ve rüzgara maruz kalıyor. Bunun için yeni projeler yapılıyor ama ne zaman başlar bilmiyoruz. İnşallah yapılır. Bizim için önemli olan bu pazar gününü hayırlısıyla atlatmak" diye konuştu.

"BALIKÇILAR MAĞDUR DURUMDA"

Balıkçılık yapan Kozlu Liman Müdürü İsmail Hakkı Balta ise, önlem almak için kayıklarını karaya çektiğini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu liman, hava muhalefetinde, balıkçı barınağı adı olan liman aslında barınak değil, tehlike arz ediyor. Zonguldak Limanı kapatılıp tüm kayıklar buraya geldiğinden 130 kapasiteli Kozlu Limanı'nda 450 tane kayık var. Kayıkların birbirine vurup parçalanma ihtimali var. Koruyucu mendirek dediğimiz karayel mendireği, 2018'deki afette yıkıldı. Yapılmadığı için önemli bir balık çıkartma limanı olan Kozlu Balıkçı Barınağı'nda balıkçılar mağdur durumda. Mücadele ediyoruz. Hava muhalefetinden dolayı kendimizi koruma altına alıyoruz."
Kaynak: Cumhuriyet
Eklenme tarihi: 17.11.2023
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 DİPMAR Gemi Kurta..
 BERK Turizm Yatçı..
 KOÇ Topluluğu
 KALKAVAN Transpor..
 SENKRON Travel
 DOĞANBEY Denizcil..
 İSKOLDEN A.Ş.
 DENAŞ Deniz Nakli..
 MOST Denizcilik
 ŞAHİNOĞULLARI Den..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim