Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
28 Mayıs 2024
Haber
Anket
ABD’nin Kızıldeniz’i işgal planına İran'dan tepki
İran Savunma Bakanı: "(ABD) böyle bir şeye kalkışamaz ve eğer böyle bir akılsızlık yapmak isterlerse olağanüstü sorunlarla karşılaşacaklardır."

ABD’nin, İran’ın bölgedeki müttefiki olarak bilinen Yemen’deki Husi hareketinin Kızıldeniz üzerinden İsrail’e giden gemileri engelleme girişimleri gerekçesiyle burada bir uluslararası askeri koalisyon oluşturulması önerisi tartışma yarattı.

Plana ilk tepki İran’dan geldi. İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Aştiyani, bölgenin daha fazla güç çatışmasına tahammül edecek durumda olmadığını ifade ederek “Onlar da (ABD) böyle bir şeye kalkışamaz ve eğer böyle bir akılsızlık yapmak isterlerse olağanüstü sorunlarla karşılaşacaklardır” dedi.

İranlı Bakan, “Bu bölgede bütün ülkeler var ancak bu bölge bizim bölgemiz. Biz o bölgeye hakimiz ve kesinlikle o bölgede kimse manevra yapamaz” ifadelerini kullandı.

ABD, AVUSTRALYA’DAN KIZILDENİZ’E SAVAŞ GEMİSİ GÖNDERMESİNİ İSTEDİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Washington’un müttefikleriyle Kızıldeniz’de deniz görev gücü kurma konusunda görüşmelerde bulunduğunu açıklamıştı.

ABD, Avustralya’dan da Husilere karşı Kızıldeniz’e savaş gemisi göndermesini istedi. Avustralya Başbakan Vekili Richard Marles, hükümetin talebi değerlendirdiğini ancak ülkesinin odak noktasının “kendi yakın bölgesindeki” deniz gücü faaliyetleri olduğunu söyledi.

Avustralya Hazine Bakanı Jim Chalmers da Kraliyet Donanmasının deniz güvenliğini korumaya yönelik uluslararası çabaların bir parçası olarak Ortadoğu’da uzun süredir varlığını sürdürdüğünü belirtti. Chalmers, “Dünyanın bu bölgesinde uluslararası koalisyona zaten katkı sunuyoruz” dedi.

HUSİLERİN SALDIRILARI

Yemen’deki Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, 19 Kasım’da X sosyal medya platformundan yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına tepki olarak, İsrail bandıralı her türlü gemiyi hedef alacaklarını duyurmuştu.

Ardından Husiler, Babul Mendeb Boğazı’nda “Unity Explorer” ve “Number Nine” adlı iki İsrail gemisine İHA ve füze saldırısı düzenlemişti. İsrailli denizcilik şirketi ZIM de 29 Kasım’da yaptığı açıklamada, Umman Denizi ve Kızıldeniz’deki güvenlik durumunu gerekçe göstererek gemilerinin Mısır’daki Süveyş Kanalı'nı kullanmayacağını belirtmişti. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise 4 Aralık’ta X sosyal medya platformundan, Kızıldeniz’in güneyindeki uluslararası kara sularda 3 ticari gemiye 4 saldırı düzenlendiğini açıklamıştı.

Kızıldeniz’in güneyinde ABD donanmasına bağlı “USS Carney” destroyerinin ticari gemilerin yardım çağrısına yanıt verdiği aktarılan açıklamada, destroyerin gemilere yardım ederken kendisine doğru ilerleyen 3 İHA’yı düşürdüğü ifade edilmişti. Son olarak CENTCOM, dün yaptığı açıklamada da önceki sabah Husilerin, Kızıldeniz’in güneyinde Marşal Adaları bayraklı “Ardmore Encounter” adlı bir petrol tankerini ele geçirme girişiminde bulunduğunu duyurmuştu.
Kaynak: evrensel.net
Eklenme tarihi: 14.12.2023
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 IBC Güler Dış Tic..
 İMAMOĞLU Denizcil..
 MAGOSA Kıbrıs Tra..
 UZMAR Uzmanlar De..
 KEVSER Denizcilik
 MARVEL Uluslarara..
 ORSA SU ÜRÜNLERİ
 KINAY Denizcilik
 DOLPHİN Scuba Tea..
 ATA Holding A.Ş.
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim