Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
24 Mayıs 2024
Haber
Anket
İsrail'den limanlara gemi bilgilerini gizleme talimatı
İsrail Milli Güvenlik Konseyi'nin, ülkedeki limanlara uğrayan veya uğrayacak gemilerin bilgilerinin çevrimiçi olarak görülmesini engellemek üzere bir talimat yayımladığı iddia edildi. Talimat, Türkiye'den İsrail'e yük taşıyan gemilerin de gizlenmesini sağlayabilir.İsrail'in Gazze'deki saldırıları sürerken, İsrail limanlarına uğrayan gemilerin ifşa olmasını engellemek üzere dikkat çeken bir adım geldi.

İsrail merkezli Globes gazetesinde dün yayımlanan habere göre, İsrail Milli Güvenlik Konseyi, önceki gün limanlara bir talimat göndererek, gemilerin varış ve kalkış bilgilerinin web sitelerinden kaldırılmasını istedi.

Haberde, söz konusu talimatın, Yemen güçlerinin İsrail'in Aşdod limanına uğrayacak bir Norveç tankerine seyir füzesi atıldığı gün yayımlandığına işaret edildi.

Malezya'dan Venedik'e doğru yola çıkan Strinda isimli Norveç bandıralı geminin 4 Ocak'ta İsrail'in Aşdod limanına uğrayacağı bilgisine, internet üzerinden kısa bir aramayla ulaşılabiliyor.

İsrail'in liman bilgilerini gizleme talimatı, Türkiye'den İsrail'e giden gemilere dair bilgilerin gizlenmesini de beraberinde getirebilir.

YEMEN'DEN TEHDİT

Yemen'deki İran destekli Husiler, İsrail'e giden tüm gemilerin geçişini engelleme tehdidinde bulundu.

Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, 9 Aralık'ta sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Gazze Şeridi'ne ihtiyaç duyulan gıda ve ilaç girmemesi halinde, Yemen Silahlı Kuvvetleri (Husiler) hangi milletten olursa olsun Siyonist oluşuma giden gemilerin (Kızıldeniz'den) geçişini engelleyecek ve güçlerimizin meşru hedefi haline gelecektir" demişti.

Seri, söz konusu kararın, açıklamanın duyurulduğu andan itibaren uygulayacağını vurgulayarak, "Deniz taşımacılığının güvenliğini sağlamak amacıyla tüm gemi ve şirketleri İsrail limanlarıyla iş yapmamaları konusunda uyarıyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

KIZILDENİZ'DE GEMİLERİ HEDEF ALIYORLAR

Yemen'deki Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, 14 Kasım'daki televizyon konuşmasında, Kızıldeniz'de İsrail gemilerini hedef alabilecekleri tehdidinde bulunmuştu.

Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri ise19 Kasım'da X sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına tepki olarak, İsrail bandıralı her türlü gemiyi hedef alacaklarını duyurmuştu.

Ardından Husiler, Babu'l Mendeb Boğazı'nda "Unity Explorer" ve "Number Nine" adlı iki İsrail gemisine İHA ve füze saldırısı düzenlemişti.

İsrailli denizcilik şirketi ZIM de 29 Kasım'da yaptığı açıklamada, Umman Denizi ve Kızıldeniz'deki güvenlik durumunu gerekçe göstererek gemilerinin Mısır'daki Süveyş Kanalı'nı kullanmayacağını belirtmişti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise 4 Aralık'ta X sosyal medya platformundan, Kızıldeniz'in güneyindeki uluslararası kara sularda 3 ticari gemiye 4 saldırı düzenlendiğini açıklamıştı.

Kızıldeniz'in güneyinde ABD donanmasına bağlı "USS Carney" destroyerinin ticari gemilerin yardım çağrısına yanıt verdiği aktarılan açıklamada, destroyerin gemilere yardım ederken kendisine doğru ilerleyen 3 İHA'yı düşürdüğü ifade edilmişti.Kaynak: Sözcü
Eklenme tarihi: 14.12.2023
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 ORION Denizcilik ..
 METE KARDEŞLER De..
 MEGAMAR Denizcili..
 KARADENİZ Ro-Ro T..
 EMRE Denizcilik
 BATUHAN Denizcili..
 TURGUT REİS Deniz..
 DENİZCİLER Turizm
 DEVAL Denizcilik
 HANMAR Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim