Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
28 Mayıs 2024
Haber
Anket
3 İtalyan denizaltısı Aliağa'da sökülecek
İtalyan Donanmasına ait Sauro sınıfı 3 denizaltının son durağı İzmir oldu. Sauro sınıfı denizaltılar, söküm işlemleri için İzmir’deki Aliağa Tersanesi’ne sevk edildi.

İtalyan Donanması’na uzun yıllar hizmet veren kullanım dışına çıkan üç denizaltı, söküm için İzmir Aliağa’ya götürülmek üzere son yolculuğuna çıktı. Gemiye yüklenen denizaltılar, önümüzdeki günlerde Aliağa’ya ulaşacak. İtalya’da 5-6 Nisan’da Tino Adası açıklarında üç denizaltı gemiye yüklendi. 8 Nisan’da da taşıyıcı gemi İzmir’e doğru yola çıktı.Tolga Özbek’e göre; denizaltıların yanı sıra Artigliere ve Bersagliere devriye gemileri ile Scirocco ve Maestrale fırkateynleri de Aliağa’da parçalanacak.

Aliağa’da gemi söküm merkezi haline geldi

Metal olarak geri dönüşümü hurda için önemli bir kaynak sağlarken bu konuda Hindistan, Pakistan ve Bangladeş önemli bir yere sahip. Çevre etkilerinin asbest başta olmak üzere tartışıldığı günümüzde bu üç ülkeyi Türkiye Aliağa ile izliyor.

En son Aliağa’daki söküm merkezine Brezilya’nın emekli ettiği Sao Paulo Uçak Gemisi’nin getirilmesi planlanmış ancak asbest nedeniyle karşı çıkılması sonrasında uçak gemisi Atlantik Okyanusu’nda batırılmıştı.İtalyan denizaltıları

Carlo Fecia di Cossato, Leonardo da Vinci ve Guglielmo Marconi adını taşıyan denizaltılar, 2000’lerin başında hizmetten çıkartıldı. Hepsi Sauro sınıfı olan denizaltılardan İtalyan Donanması için toplam 8 adet inşa edilmişti.

Halen gemilerin 4 adeti aktif olarak görevde. Kalan dördü de emekli edildi.

Leonardo da Vinci Sauro sınıfı

Leonardo da Vinci denizaltısı ise Fincantieri Monfalcone Tersanesi’nde yapımına 1 Temmuz 1976’da başladı. Üç yıl sonra tamamlandı. İtalyan Donanması’nda resmi olarak hizmete 6 Kasım 1982’de girdi.

Aslında denizaltı adını İtalyan Donanması’nın İkinci Dünya Savaşı’ndaki efsane denizaltısı Leonardo da Vinci’den alıyordu. Savaş sırasında çok sayıda gemi batıran Leonardo da Vinci, dönemin sembolleşen denizaltılarından biri olmuştu.

Denizaltı, 2007’de yedek filoya alındı. Ardından da 2010’da emekli edildi. Gemi bir dönem müze amaçlı kullanılması hedeflense de 2023’te hurda parçalama şirketine satıldı.Kaynak: savunmasanayist
Eklenme tarihi: 10.04.2024
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 SETA Denizcilik v..
 DİZMAN Denizcilik
 MİDSHİP Maritime
 KEREMPE Denizcili..
 GİRİT Yatcilik
 ALATURKA Cruises
 ESENKIYI Denizcil..
 ARYA SHİPYARD CO.
 ADAMARİN Tur. Taş..
 MOST Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim